Franksiyonel Karbondioksit Lazer

fraksiyonel karbondioksit lazer

Yılların etkisi kişinin yüzüne yansır. Ergenlikten hatıra sivilce izleri, tahlisiz bir kaza sonucu yara ya da yanık izi cilt güzelliğine gölge düşürebilir. Franksiyonel karbondioksit lazer, tıpta ilk kullanılan lazer türlerindendir. Ciltte yaşlanma süreciyle başlayan değişim, güneş ışığı ve hava kirliliğinin etkisiyle kollajen yıkımı artar. Kollajen cildin ihtiyacı olan protein türüdür. Kollajen kaybı cildin kırışmasına neden olur. Bu aşamada devreye Franksiyonel karbondioksit lazer Uygulaması ve etkileri girer. Uygulama öncesi hasta uzman ve doktorlar tarafından muayne edilmelidir. Hamilelerde, olağan üstü beklenti içinde olan hastalarda, bölgede aktif enfeksiyon olması halinde uygulama yapılamaz. Ayrıca bölgede uçuk geçmişi varsa uygulama esnasında dikkatli olunmalıdır.

Nasıl Çalışır?

Franksiyonel karbondioksit lazer, derinin içine lazer ışığını ince ve minik kanallar halinde gönderir. Oluşan kanallar sayesinde ısı hasarı oluşur. Hasarın etrafındaki deri dokuları zarar görmez. Sağlam dokulardan gelen hücreler, ısı hasarlı alanları hızla onarmaya ve yenilemeye başlar. Uygulama alanındaki hasarın boyutuna göre seanslar halinde işlem birkaç kez tekrarlanabilir. Fraksiyonel lazerlerden co2 lazer, 10600 nm dalga boyuna sahiptir. Bu uzun dalga boyu olması sayesinde, cildin daha derinlerine ulaşabilir. Böylece derin sivilce ve yara izleri, kırışıklıkları onarmada diğer lazer türlerine göre daha etkili sonuçlar ortaya çıkar. Sivilce, yanık, ameliyat, jilet ve yara izleri, kırışık ve sarkmalar, cilt çatlakları gibi hasarlı bölgelerde tedavi etkili sonuç göstermektedir.
fraksiyonel karbondioksit lazer tedavisi öncesi sonrası

Franksiyonel Karbondioksit Lazer Tedavi Sonrası

Franksiyonel karbondioksit lazer tedavisi sonrası ciltte kızarıklık olur. Uygulandıkları bölgede suyu buharlaştırma etkileriyle soyucu bit tepki gösterirler. 2-3 gün içinde hafif ve geçici soyulma ve kabuklanmalar olabilir. Fraksiyonel co2’nin dozu, cildin hassasiyetine göre değişmektedir. Genellikle işlemden geçen bölgedeki cilt, bir hafta içerisinde normal görünümüne kavuşur.

Fraksiyonel karbondioksit lazer tedavisi kullanım alanları nelerdir?

  • Akne (sivilce) izleri
  • Yara, ameliyat yanık ve jilet izleri
  • Kırışıklık ve sarkma
  • Leke tedavileri
  • Güneş lekeleri ( melazma ve lentigo ),
  • Sivilce lekeleri
  • Gözenek küçültme
  • Cilt çatlaklarının tedavisi

Fraksiyonel karbondioksit lazer uygulamasında tedavi kaç seans sürer?

Tedavi genellikle 1-4 seans kadar sürebilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir