Bölgesel Zayıflama

bölgesel zayıflama nedir

Kısaca değerlendirdiğimizde bölgesel zayıflama; vücudun belirli bölgelerinde birikmiş olan yağı yok etmeye yarayan yol ve yöntemlerin tümüne verilen isimdir. Yanlış anlaşılmayı engellemekte fayda var. Bu yol zayıflama ve komple vücuttaki yağı yok etmeye yaramaz. Genetik koşullar, yıllarca vücutta biriken ve sporla azaltılmamış yağlar kişiye özel genetik unsurlar yüzünden belirli bölgelerde birikme yapmaktadır. Zamanla vücudun ağırlaşması ve metabolizmanın yavaş işlemesi yüzünden spor ile istenilen sonuçlar elde edilemeyebilir.

Bölgesel zayıflama işleme uygulanan bölgedeki yağı büzüştürerek, parçalayarak ve eritilerek oradan uzaklaştırma esasına dayanır. Bu uygulamanın ardından spor desteği ve diyet desteği mutlaka uygulanmalıdır.

Bölgesel Zayıflama Metotları

  • Cerrahi Bölgesel zayıflama
  • Cerrahi olmayan bölgesel zayıflama


Cerrahi metodlar;mezoterapi, liposuction, lazer lipofiz işlemlerini içermektedir.

Cerrahi olmayan metotlar ise; lenf drenaj masajı, presseterapi, ozon sauna ve buna benzer işlemleri içermektedir.

Bu metotların her hangi biri uygulanırken mutlaka uzman hekim ve cerrahlar ile çalışılmalıdır. Durum ve bölgesel yağlanmaya göre birden fazla yöntemin kullanılması sonucu daha pozitif etkilemektedir. İşlem öncesi ve sonrası spor ve hafifleştirilmiş diyet uygulamaları tüm hekimler tarafından önerilmektedir. İşlemden bir hafta önce hafif spor ve egzersiz ve 2 ile 2,5 litre civarı su tüketimi uygulanmalıdır. Bu uygulamanın temelde bir kilo azaltma yöntemi olmadığı mutlaka dikkate alınmalıdır.


Bölgesel Zayıflama Yöntemleri


Yıllarca biriken kiloları bölgesel olarak vermek mümkün. Bölgesel zayıflama yöntemleri belirli bir alana odaklanarak o yerdeki yağları yok etmeye yönelik bir yöntem. Bu yöntemler; cerrahi, cerrahi olmayan, vakumlu, iğneli olarak sıralanabilir.

Liposuction; Bu yöntemde vücudun belirli bölgelerindeki yağlar, vakum yolu ile alınmaktadır. Bu vakum işlemi ince metal borular ile sağlanmaktadır. Son zamanlarda ayakta da uygulanan bu yöntem, anestezik ve surum uygulamaları ile desteklenmektedir. Etkisi oldukça iyi olan bu yol ileride kilo alınsa dahi o bölgede yağ oluşumuna engel oluyor.

Mezoterapi; Bu yöntemde derinin altına yağları incelten ve yakan bir serum enjekte edilmektedir. Serum belirli bileşenlerle oluşan bir karışımdır. Uygulama cerrahi bir işlem olmaması ile dikkat çekiyor. Seansların kısa sürmesi ve enjekte edilen karışımın cildi besleyici etkisi olması mezoterapi yolunu avantajlı kılmaktadır.

Lipoliz; Yağ hücrelerini etkileyerek metabolizmaya katılımını sağlayan bu yöntemde ilaç eritme yolu denenmektedir. Çok ince yapılı mikro iğneler sayesinde vücuda enjekte edilen karışım soya yağı içermektedir. Bu uygulamanın acı düzeyi yok denecek kadar azdır ve vakit anlamında en çabuk yapılan yöntemdir.


Karboksiterapi; Özel bir cihaz sayesinde dokunun altına karbondioksit gazı verilerek metabolizmanın hızlanması hedeflenmektedir. Tedavi boyunca genişleyen damarlar sayesinde kan akışının hızlanması sağlanıyor.

Ultrshape; Bu yöntemde istenmeyen yağlar ultrason benzeri bir cihazla parçalanmaktadır. Ameliyatsız bu teknikte derinin altına ses dalgaları yollanmaktadır.

Sağlıklı ve mutlu günler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir