Burun Estetiği Ameliyatı

burun estetiği nedir

Burun Estetiği en çok uygulanan estetik ameliyatlar arasındadır. Burnun görüntüsünden şikayetçi olan kadın ve erkek hastalar bu ameliyat sayesinden doğal görünümlü burunlara kavuşurlar. Ameliyat öncesinden burun ve yüz arasındaki orantı ve uyum doğru bir şekilde belirlenmelidir. Burun ucu düşük olan hastalar, yüzüne göre burnu büyük ve ya orantısız olan hastalar, burnu eğri olan hastalar bu ameliyat sayesinde istedikleri görüntüyü elde edebilir. Bunların yanında kaza nedeniyle burunu hasar görmüş ve burun şekli bozulmuş hastalar, burun estetiği ameliyatı ile kolaylıkla aynada görmek istedikleri görüntüye elde edebilirler. Bu ameliyat için gereken tek şey hastanın 18 yaşını ve büyüme yaşını doldurmuş olması ve doktor tarafından ameliyata girme onayını almış olmasıdır. Ameliyattan sonra, yaklaşık 6 ay ile 1 yıllık süren zaman içerisinde burun tamamen iyileşir ve son şeklini alarak yüze oturur. Bu süre içerisinde doktorun istediği aralıklarda kontrole gidilmesi ve sürecin izlenmesi gerekmektedir.

 

Burun Estetiği Ameliyatı Nedir?


Estetik ameliyatları arasında en yaygın olan burun estetiği ameliyatı hem kadınlar hem erkekler için uygundur. Estetik olarak, burnun görüntüsünden şikayetçi olan herkes burun ameliyatı ile istediği buruna sahip olabilir. Bu noktada özellikle burun oranın yüz ile olan orantısı oldukça önemlidir. Aynaya baktığınız zaman burnunuzdan şikayetçiyseniz bu ameliyat ile burnunuzu küçültebilir, kaldırabilir ve benzeri işlemleri yaptırabilirsiniz. Bu noktada önemli olan konu, doğru doktoru bulmanız ve operasyon sonrasından gerekenleri yapmanız olacaktır.


Kimler Ameliyat Olabilir?

18 yaşını doldurmuş tüm hastalara burun estetiği ameliyatı olabilirler. Bazı özel durumlarda doktor bu ameliyatı uygun görmeyebilir. Örneğin 18 yaşını doldurmuş ama fiziksel olarak büyüme yaşını doldurmamış hastalar ileri vadede sıkıntı yaşamaması için doktorlar tarafından bu ameliyata alınmayabilir.

  • Burun yapısı düşük olanlar
  • Burun kemerinden şikayetçi olanlar
  • Eğri ve ya ucu düşün buruna sahip olanlar
  • Burun yapısı yüze orantılı olarak büyük olanlar


Doğru Ameliyat Sonrası Burun Nasıl Gözükmelidir?


-Doğru ve başarılı bir ameliyattan sonra görüntüde en önemli etken doğallıktır. Burnun operasyon geçirdiği çok belli olmamalı ve yüzü uyumlu ve orantılı doğal bir burun ortaya çıkmalıdır.

-Burunun içinde yer alan nefes almamızı sağlan kanallar açık olmalı ve hiçbir şekilde zedelenmemelidir.
-Kişinin beklentileri ve istekleri doğrultusunda onun yüz yapısına uygun bir müdahale yapılmalıdır.
-Her kişinin yüzü biricik ve farklıdır. Bu noktada yüzün burun ile oranı, burun/dudak üstü/dudak orantısı gözetilerek büyük bir özenle ameliyat yapılmalıdır.


Ameliyatın Aşamaları Nelerdir?

  • Ameliyat yaklaşık 2 saat boyunca sürmektedir. Lokal ve ya genel anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyat sırasından burunun içine tampon ve burunun üzerine atel yerleştirilir.
  • Burunun içine yerleştirilen atel ameliyattan sonra 1 ya da 2 gün içinde çıkartılarak hastanın rahat nefes alması sağlanır. Atel ile yaklaşık bir hafta sonra doktor tarafından alınır.
  • Ameliyat esnasında, göz çevresinde morluk ve şişmeler oluşmaktadır. Bu şişlikler hastanın iyileşmesi ile doğru orantılı olarak 1 ve ya 2 ay içerisinde tamamen ortadan kaybolur.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir