Burun Estetiği Hakkında

burun estetiği sonrası

Burun estetiği buruna hem şekil veren hem de nefes sorunlarını çözen bir ameliyat. Zor olduğu varsayılan ama çok sık yapılan ve iyi yapıldığında da çok iyi sonuç verebilen bir işlem. Bilmeniz gereken ilk kural bu ameliyatın her cerrah tarafından farklı şekilde yapıldığıdır. Yani her cerrah size bu ameliyat hakkında kendi yaklaşımını anlatacak, kendi fikrini söyleyecektir.

Ben yıllar içerisinde şunlara emin oldum:
1. Burun estetiği ameliyatında teknik olarak yapılması gerekenler aslında basit denebilecek bir dizi cerrahi işlemlerdir.
2. Bu ameliyatta amaç buruna şekil vermek değil, burnu olması gereken şekle getirmektir. Bu zaten hem görüntü, hem de nefes için ideal şekildir ve her insan için farklıdır.
3. Sadece güzel ve doğal burunlar iyi nefes alır, iyi nefes alan burunlar da neredeyse daima güzel ve doğaldır (alerjiler hariç).

Analiz:
Estetik sorunlar: Benim en sık gördüğüm estetik sorunlar burun sırtında bir yükseklik, burun ucunda bir düşüklük, öne doğru bir sarkıklık ve genellikle bir genişlik olması.
Farklı sorunlar da olabiliyor ama bu saydıklarım az ya da çok mevcut:
1. Burun sırtındaki çıkıntıya tam bir isim verilemedi, biz cerrahlar İngilizcesini kullanıp “hump” diyoruz (hamp diye okunuyor). Hump sanıldığı gibi sadece kemikten oluşmuyor, hatta büyük oranda kıkırdak bir yapısı var.
2. Burun ucunu şemsiyeye benzeyen geniş iki kıkırdak oluşturuyor. Öne doğru sarkık olmaları yada geniş olmaları en sık görülen sorunları.
3. Burun eğriliğine de burun içerisinde orta hattı oluşturan ve bizim “septum” dediğimiz yassı ve geniş bir kıkırdağın yamuk – eğri bir şekilde olması neden oluyor.

Nefes sorunları:
Nefes sorunları da iki sebepten çıkabilir.
1. Birincisi burun içerisinde başta septumda eğrilik olması, ya da burun içi etlerinin yıllar içerisinde devasa boyutlara gelerek burnu tıkamaları.
2. İkinci sebep ise burun ucu kıkırdaklarının, yani şemsiyeye benzeyen iki kıkırdağın nefes alırken çökmeleri.

Bunu anlamanız için size çok basit bir test yaptırayım, aynanın karşısına geçin ve çek sert bir şekilde nefes alın. Nefesinizin burun kanatlarını bir miktar içeriye doğru çekmesi normaldir ama eğer burun kanatlarınız içeriye çöküyor ve nefesinizi tıkıyorsa bu bahsettiğim nefes sorunu sizde de var demektir. Bu tıkanıklık özellikle spor yaparken ve uykuda sorun yaratır. Yarattığı bir diğer sorunda estetiktir. Çökme eğilimi olan burun ucu kıkırdakları estetik olarak ta güzel değildir.

Şimdi bu teste devam edin. Sol elinizin iki parmağı ile burun kanatlarınızın üzerine basın, sağ elinizle de burun ucunuzu hafif kaldırın. Şimdi nefes alın. Hem nefes alışınız için hem de estetik açıdan burun ucunuzun ideal şekli muhtemelen bu olmalı.

Hazırlık:
Benim için burun ameliyatı hazırlığı önce uzun bir sohbetle başlıyor. Her insan bu ameliyata farklı yaklaşıyor, merak edilenler, korkulanlar vs… her şeyi konuşuyoruz. Bu çok önemli. Daha sonra resim çekiliyor ve bunu bilgisayarda hastamla beraber analiz ediyorum. Yüzde olan asimetriler, burun şeklindeki sorunlar ve bunların nasıl düzeltilebileceğini beraber resim üzerinde konuşup bir de şekil çiziyoruz. Bu önemli bir bölüm, hem hastalarım benim aklımdan ne geçtiğini gözleriyle görebiliyor hem de ben onların ne istediğini, ne olursa mutlu olabileceklerini anlayabiliyorum. Planlamayı iki boyutlu yapıyorum, bence üç boyutlu programlar henüz gerçeklikten çok uzaklar. Bu planladığımız fotoğraf analizi bana ameliyatta da çok yardımcı oluyor, bu resim bütün ameliyat sırasında elimle dokunabileceğim kadar yakınımda ki bir ekranda duruyor ve sık sık gözüm oraya kayıyor.

Hep sorulan soru haklı olarak bu resimdeki gibi olabilecek miyim sorusu. Cevabı da “hayır”. Bu bir resim, siz ise etten kemikten, gerçek bir insansınız. Sonuç bu resme benzeyebilir ama tamamen böyle olması tesadüfen bile imkansız diyebilirim. Ama şöyle bir şey yapabilirsiniz, bu resme bakın, sonra gözlerinizi kapayın. Aklınızda kalan nasıl bir şekilse, işte öyle olacağınızı söyleyebilirim. Ameliyattan sonra da aynaya bakıp gerçekten o çizimin aynısı oldu diyebilirsiniz ama bir resim çekip bu analiz resminin yanına koysam arada mutlaka farklar görürsünüz. İşin özeti budur.

Benim açımdan, bir burun ameliyatını yapabilmem için ihtiyaç duyduğum hazırlık aslında bir kaç dakika sürüyor. Ben genellikle hastam odaya girip karşıma oturduğu zaman ne yapmam gerekeceğini büyük oranda biliyor hale geliyorum. Beni daha çok hastam ne istiyor, ne yaparsam daha mutlu olur, bilmem gereken bir sağlık sorunu, bir ilaç alerjisi var mı bunlar ilgilendiriyor.

Ameliyat:
Ben ameliyatlarımı hem açık hem kapalı teknik ile yapıyorum. Arada ne fark var derseniz galiba abartıldığı kadar bir fark yok. Her teknik doğru, önemli olan ameliyatı iyi yapmak.

Teknik detay olarak bana en çok sorulan soru ameliyatta burun kemiklerini kırıp kırmadığım. Bu “kırma” tabiri zaten çok yanlıştı ama söyleyebileceğim son dönemde gelişen teknikler ile kemiklerin neredeyse hiç ellenmeden, sadece kesilerek şekillendirilmesinin hem mümkün hem de çok daha kolay bir hale geldiğidir. Ben son dönemde popüler olan “push-down” tekniği kullanıyorum. Burada amaç, bırakın kırmayı, burun üzerindeki “hump” ı belki çok az törpü ile almak, ama büyük oranda burun sırtını sadece aşağıya bastırarak şekil vermek. Yani doğal bir şekli olan burun sırtının en üst tabakasını koruyarak, sadece aşağı doğru yer değiştirterek gerçek şekline en yakın burun sırtı elde etmek. Şişlik ve morluğu da azaltanlardan birisi de bu yaklaşım.

Burun ucu için kullandığım yaklaşımı ise tarif etmesi biraz daha zor. Özetle yaptığım buruna yukarıda anlattığım, aynanın karşısında ve iki elinizi kullanarak yaptığınız testte ortaya çıkan “ideal” şekli vermek. Burada dikkat edin hem burun ucu bir kaç mm. geriye kayıyor, hem şiş duran burun kanatları içeri doğru çökerek şekilleniyor hem de kanatlar artık çökmeden çok daha sağlam durabiliyor ve daha rahat nefes alabiliyorsunuz.

Yaptığım teknik olarak burun ucunda olması gereken gerçek “uç” noktasını ameliyata başlamadan işaretleyip, basit denebilecek dikişlerle burun ucu kıkırdaklarına bu doğru şekli vermek. Eğer elinizde yandan çekilmiş bir resminiz varsa dikkatli bakın, muhtemelen burun ucunuzda tek bir tepe noktası (tip point) bulamayacaksınız. Burun ucu yuvarlak ve tepe noktası bu kavis içerisinde herhangi bir yerde olabilir. Halbuki bu noktanın var olması, ve doğru yerde durması buruna gerçek şeklini verecek en önemli detay. Önden baktığınızda da bu noktanın yerini belirleyebilirsiniz, tabii önden bakınca sağda ve solda iki “tepe” noktası olacak. Aslında tek bir uç noktasına göre şekil verilen bir burun ucu ameliyattan önce her iki elimizi kullanarak verdiğimiz o ideal şeklini alıyor.

Özetle küçülmüş ve dümdüz olmuş ama ellediğiniz zaman değişmemiş bir burun sırtı ve artık tek ve belirgin bir tepe noktası olan, incelmiş ama sağlamlaşmış bir burun ucu benim için bu ameliyatın temeli. Gerisi her insanda değişebilecek bir çok küçük detay ve teknik inceliklerden oluşuyor.

Ameliyatı “ciltten cilde” düşünürseniz, yani benim elime bistürimi almam ve son dikişimi koymam arasındaki zaman olarak hesaplarsanız ortalama 2 saat sürüyor. Ama hastanın odasından çıkması ve bu odaya geri dönmesi genellikle bu zamanın iki katı yani dört saati buluyor. Bunun sebebi de ameliyathanelerde çok katı kurallar ile hazırlıklar yapılması ve belli prosedürlerin uygulanması.

Hasta açısından ameliyat çok endişe verici bir şey değil, insanlar genellikle ameliyattan sonra “düşündüğümden çok daha kolaymış” diyorlar. Bunu sağlamak için ameliyat öncesinde hem stersi hem de hafızayı sıfırlayan ilaçlar veriliyor. Bu ameliyata giderken genellikle daha odada damardan verilen bir ilaç ve verildiği zaman sizin açınızdan ameliyat bitmiş gibi oluyor. Kendinizi bir anda her şey bitmiş şekilde tekrar yatağınızda buluyorsunuz.

Şişlik, morluk, ağrı???
Rinoplasti şişlik ve morluklarıyla ün salmış bir ameliyat olsa da aslında bu tamamen ameliyatın nasıl yapıldığına bağlı. Eğer sizde kanama – pıhtılaşma ile ilgili gizli bir sorun yoksa bu ameliyattan neredeyse “bembeyaz” çıkabileceğinizi söyleyebilirim. Aynaya bakın, burnunuzun üzerinde 4×3 cm ebatlarında bir flaster olduğunu düşünün, ameliyattan hemen hemen böyle çıkacaksınız.

Ağrı ise bu ameliyatta yeri pek olmayan bir şey. Hemen hemen ağrısız bir ameliyat diyebilirim.
Ameliyat sonrası en büyük sıkıntı üşümek oluyor. Bu her ameliyat için geçerli, bir kaç saat soğuk ameliyat odasında baygın geçiren her hastanın vücut ısısı düşüyor ve bu tekrar normale gelene kadar ciddi bir üşüme hissi ve titreme oluyor.

Tampon???
Asıl merak edilen soru da bu. Tampon şart mıdır?
90 larda yapılan rinoplastilerde tampon olmazsa olmazdı. Burun içerisi sert tamponlarla doldurulur, burun üzerine de devasa alçılar konur böylece burun şekli garanti altına alınırdı. Tamponların çekilmesi de tek kelime ile bir facia olur, hastalar yıllarca bunu kabus olarak görmeye devam ederlerdi. 2000 lerde bu tamponlar yumuşadı, çıkarılmaları daha kolay hale geldi. Ama tampon ısrarı devam etti. Ben de bu yumuşak tamponları bol bol kullandım. Ama zamanla şunu fark ettim ki bu tamponlar, yumuşak ya da sert, burna şekil vermek açısından hemen hemen hiç bir işe yaramıyorlar. Eğer ameliyat belli prensiplere uygun yapılırsa ne tampon ne de burun üzerine konulan devasa alçıların hiç bir önemi kalmıyor.

Özetle ben tampon kullanmıyorum. Hastalarım ameliyattan nefes alarak çıkıyorlar. Kullandığım alçıları da basit flasterler haline getirdim, hatta bir çok hastama sadece flaster koyuyorum.

Normal hayata dönüş:
Normal hayata dönüş insandan insana değişmekle beraber 2-3 gün sürüyor. Ben genellikle ameliyattan 3-4 saat sonra eve çıkmaya, ertesi sabahta sokağa çıkmaya izin veriyorum. Yıkanmak serbest, kullandığım flaster-alçılar zaten su ile sabitleniyor ve yıkanmanın en küçük sakıncası yok. Hatta burun içerisini temizlediği için faydası bile var diyebilirim. Normal bir insan gibi duşa girip saçınızı başınızı şampuanla yıkayabilirsiniz.

Ameliyattan 2 gün sonra işe ya da okula dönmekte bence mümkün. Tek sorun meraklı bakışlardan kaçınabilmek. Ben bu konuda bir şey yapamam elbette ama işyerinizde ya da okulda önceden “ben burnuma estetik yaptıracağım” diye bir duyuruda bulunursanız muhtemelen dedikodu ve merak oranı azalacaktır.
Bahsettiğim alçı-flasteri 5. gün gibi alıyorum.

Sonuç:
Şişlik ve morluk olmayan bir ameliyattan sonra sonucu görmenizde çok daha hızlı oluyor. Eskiden şişliklerin geçmesini aylarca beklemek gerekirken artık beşinci günde bile “fena değil” denebilecek bir sonuç görüyorum. Gerçek sonuç elbette birinci senede ortaya çıkacaktır ama birinci hafta ve birinci sene farkı artık eskisine göre çok daha azaldı diyebilirim.

Burun Estetiği Öncesi Yaşanan Endişeler

Nedir bu endişeler? Burun kemiklerinin hassas oluşundan dolayı bu operasyon kişileri korkutmaktadır. Ancak, gelişen teknoloji ile birlikte işlem sırasında herhangi bir ağrı sızı olmayacaktır. Genel anestezi yöntemi ile yapılmasından dolayı yapılacak olan işlemler ağrısız acısız oluyor. Burun estetiği ile ilgili bir diğer endişe tampon uygulamasıdır. Ameliyat sonrası birkaç gün boyunca burun içine konulan tamponların endişesi insanları ürkütebilmektedir. Bu nedenle özellikle ameliyat sonrası ilk günler nefes alıp verme konusunda zorlu geçmektedir. Tamponların çıkartılması işlemi de insanlara endişe vermektedir. Ancak, kullanılan tampon ve yöntemlerden dolayı tampon çıkarma işlemi sorunsuz ve acısız olmaktadır. Bir diğer önemli endişe ise ameliyat sonrası yüzüm gözüm şişer mi endişesidir. Bu noktada da diyebileceğimiz tek şey vardır. Bazı estetik operasyonlarda kısa süreli şişmeler olabilmektedir. Ancak, bu durum geçici olmakta ve önerilen ilaçların kullanılması durumunda bir problem oluşmayacaktır.

Burun estetiği sayesinde kişiler kaybettikleri özgüveni yeniden kazanmak için büyük bir adım atmaktadırlar. Kaza sonrasında, burun bölgesine alınan herhangi bir darbe neticesinde veya doğuştan itibaren burun yapısında meydana gelmiş olan çeşitli değişiklikler, normal dışı görünümler ve sağlığı da olumsuz etkileyen durumlar karşısında burun estetiği yaptırabilirsiniz.

burun estetiği merkezleri
BURUN ESTETİĞİ NASIL YAPILMALIDIR?

Bu estetik operasyonlarında nasıl bir uygulama yapılması gerektiğinin yanıtını uzman doktorların vermesi gerekmektedir. Kalıpların hazırlanması, hastanın isteği doğrultusunda nasıl bir burun yapısına kavuşması gerektiğine dair kararların verilmesi ve hemen uygulamaların başlatılması esnasında bu kararlarınızın önemli olduğuna vurgu yapmak istiyoruz. Buna göre burun estetiğinin yapılması esnasında, açık veya kapalı kesilerin açılması da yine doktorların insiyafinde bir durum olacaktır. Bu nedenle uygulamaları yapacak olan merkezlerin seçimlerine dikkat etmek gerekmektedir.

BURUN ESTETİĞİNİ KİMLER YAPMALIDIR?

Bulunduğunuz çevrede estetik uygulamalarını gerçekleştiren adreslerin olup olmadığını araştırmak isteyebilirsiniz. Estetik operasyonlarını yapacak olan kişilerin deneyimli, tecrübeli ve diploma sahibi kişiler olması gerekmektedir. Estetik operasyonlarında profesyonel kişileri seçebilmek için internet üzerinden en çok tercih edilen merkezlerle ilgili araştırmalarınızı yapabilirsiniz. En uzman doktorları bulabileceğiniz merkezlerimizde burun estetiğini kaliteli olarak yapacak olan ve size zarar vermeyeceğinden emin olacağınız isimleri görebilirsiniz. Sağlıklı ortamlarda, hijyenik cihazlarla ve tecrübeli bir biçimde bu işlemleri yapacak olan doktorlarla görüşmek için acele etmelisiniz.

BURUN ESTETİĞİ FİYATLARI
BURUN ESTETİĞİ MERKEZLERİ

İstanbul ve çevresinden estetik merkezlerimize ulaşarak, uygun fiyatlarda hizmetleri almakta olan çok sayıda kişi bulunmaktadır. Bu sayede atmakta oldukları adımların kaliteli bir biçimde geri döndüklerini görmektedirler. Manevi olarak burun estetiği sayesinde kendisine güveni yeniden gelecek olan kişiler arasında yerinizi almak için sizler de hastası ile işbirliği içerisinde olan uzman doktorlarımıza başvuru yapabilirsiniz.

Burun Estetiği Merkezleri İletişim Bilgilerine Bu Yazımızdan Ulaşabilirsiniz

İyi bir görünüme kavuşmanız için tasarım konusunda ve kalıpların hazırlanmasında muhteşem adımları atacağına şahit olabileceğiniz uzmanlarımız sayesinde aklınızdaki tüm soru işaretlerinin giderildiğini göreceksiniz. Böylesine kaliteli sonuçları almanızın, adreslerimiz sayesinde mümkün olduğunu gördükten sonra sizler de daha rahat ve konforlu bir biçimde nefes alacaksınız. Aynı zamanda burun yapısındaki tüm problemlerinizin giderilmesi büyük bir memnuniyet kazandıracaktır.

Her biri alanında profesyonel olan estetik uzmanları ile tanışabilmenizin yolu burun estetiği merkezlerimizden geçecektir. Burun bölgesinin sağlıklı görünmesi ve probleme yol açmaması için estetik yapacak olan kişilerin seçiminde dikkatli olunması gerekmektedir. Yalnızca fiyatları baz alarak değil, merkezlerin kalitesini de göz önünde bulundurarak seçimlerinizi yapmanız gerekir. Bu durumda burun estetiği merkezi için gerekli tüm adımları sizler de hızlı bir biçimde atmak isteyebilirsiniz. Bir telefonla ulaşabileceğiniz sayfalarımız üzerinden gerekli hizmetleri almak üzere bilgi alabilir ve bilinçli bir hale gelebilirsiniz. Burun estetiği merkezlerimizde ekonomik fiyatları ve hijyenik ortamlarda gerçekleşecek olan işlemleri görebileceğinizi unutmayın.

BURUN ESTETİĞİ

BURUN ESTETİĞİ UZMANLARI

Ünlülerde, dünyaca meşhur olan isimlerde, çevrenizde veya ailenizde görüp de beğendiğiniz ve benzerine sahip olmak istediğiniz burun yapılarının kalıplarını hazırlayacak uzmanların seçiminde dikkat etmeniz gereken önemli hususlar bulunmaktadır. Hayallerinize uygun tasarımlara kavuşmanız için bilgisayarlı ortamlarda sizlere gönül rahatlığıyla hizmet ulaştıracağını gördüğünüz burun estetiği uzmanları için araştırmalarınızı yaptıktan sonra pişman olmayacağınızdan emin olduğunuz kararları vermelisiniz. Burun estetiği uzmanlarının tecrübeleri sayesinde içiniz rahat bir şekilde burun estetiği olmak üzere başvurularınızı yapabilirsiniz.

BURUN ESTETİĞİNDE UZMAN MERKEZLER

Doğal ve düzgün görünmesini istediğiniz burunlarınızda yüz bölgelerine uygun olarak kalıpların çıkarılmasını sağlayacak uzmanların yer aldığı merkezlerin de profesyonel olması son derece önemli olacaktır. Mucize dokunuşları gerçekleştirecek olan uzman doktorların yer aldığı önemli merkezlere başvuru yapmak isteyebilirsiniz. Bunun için İstanbul başta olmak üzere tüm şehirlerden randevuları alabileceğiniz adreslerimizi sizler de ziyaret edebilirsiniz.

Merkezlerimizde en uygun burun estetiği fiyatları ile tanışacağınızın da garantisini vermekteyiz. Buna göre adreslerimizi ziyaret ettiğiniz de burun estetiği ile ilgili birden fazla hizmeti görebilecek ve son derece memnun kalacaksınız.

BURUN ESTETİĞİ FİYATLARI

Estetik uygulamalarında yüzün hangi bölümünde yapılacağına göre değişen fiyatlar bulunmaktadır. Bizler bu yazımızda burun estetiği fiyatları ile ilgili ayrıntılara değineceğiz. Daha hoş bir görünümde burunlara sahip olmak, kaza veya diğer sebeplerden meydana gelmiş bozuklukları gidermek isteyen kişilerde farklı sürelerde uygulamalar yapılabilmektedir. Burun düzeltme, burun ucu kaldırma, burun inceltme ve burun küçültme gibi farklı uygulamalarda burun estetiği fiyatları da değişecektir.

Burun Estetiği Öncesi ve Sonrasında Yapılması gerekenler

Burun estetiği öncesi ve sonrasında yapılması gerekenler vardır. Bazen sağlık problemlerinden, bazen de yüz bölgesi ile uyumsuz olmasından dolayı burun estetiği yaptırılmaktadır. Son dönemde oldukça popüler hale gelmiş ve yapılan burun estetiği operasyonlarında oldukça başarılı sonuçlar alınmaya başlanmıştır. Burun estetiği yaptıracak olan kişilerin öncesinde ve sonrasında dikkat etmesi gerekenler bulunmaktadır. Bu gereksinimlere geçmeden önce burun estetik ameliyatlarının git gide çok daha kolay hale gelmeye başladığını belirtmek isteriz. Tıp teknolojisinin gelişimi ile birlikte önemli yöntem ve teknikler sayesinde bu tür işlemler çok kolay olmaktadır.

 • Ameliyat öncesinde özellikle aspirin türü işlemler yapılmamalıdır. Bu tür ilaçları kullanıyor iseniz bırakmanız önerilmektedir.
 • Yapılacak olan işlemden önce en az 3 gün öncesinde alkol türü içkileri almamalısınız.
 • Ameliyat sonrası ilk altı saat herhangi bir şey tüketmemeniz gerekiyor. İlk 6 saat sonunda sıvı besinler alabiliyorsunuz.
 • Ameliyat sonrası burun bölgesinde bazı morluk ve şişlikler olabilmektedir. Bunun yanında ağrı ve sızılar yaşanabilmektedir. Bu nedenle işlem sonunda doktorun verecek olduğu ilaçların düzenli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Ameliyat sonunda 1-2 gün sonrasında duş alınabilmektedir.
 • Burun estetikleri ile ilgili operasyonlar genellikle tampon uygulaması ile yapılmaktadır. Bu tamponlar 2 ile 4 gün arasında alınmaktadır.
 • Operasyon sonrası yatış pozisyonları önemlidir. Başınızı ve burnunuzu kalbinizin hizasında olacak şekilde tutmalısınız.
 • Doktorunuzun kontrollerini aksatmamalısınız.
 • Ameliyat sonrası önerilen krem ve spreyleri kullanmalısınız.
 • İyileşme süresi boyunca burnunuzu dış etkenlerden korumalısınız.
 • Bir süre gözlük takmamalı ve bu kapsamda da titiz davranmalısınız.
 • Tuzlu su ile burnunuzu yıkayabilirsiniz.
 • Özellikle işlem sonunda ilk 1 ay aşırı soğuk havalarda durmamalısınız.
 • Soğuk algınlığı ve grip gibi virüslerden kendinizi korumaya çalışmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir