Kitosan Nedir? Kitosanın Faydaları Nelerdir

Vücut direncini artırmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek adına tıpta oldukça önemli çalışmalar yapılmaktadır. Yalnızca ilaç tedavisi ile sınırlı kalmayıp bitkiler ve canlılardan da yararlanılarak insan vücudunun sağlığını maksimize edebilmek için pek çok takviye gıdalar üretilmiştir. Kitosan da bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla üretilen takviye gıdalardan biridir. Günümüzde oldukça popüler olmasının en büyük nedeni ise sahip olduğu özelliklerden kaynaklı olarak insan sağlığına olan etkileridir.

 

Kitosan Nedir?

 

Kitosan, kırmızı kabuklu deniz canlılarının kabuklarından elde edilen bir liftir. Bilimsel ismi kitin lifi olan kitosan, karides ve yengeç gibi deniz canlılarından elde edilmektedir. Kitosan önemli bir lif olduğundan tıp dünyasında oldukça değer görmektedir. Kitosan ilk olarak ise deniz ürünlerinin çok tüketilmesinden kaynaklı olarak Japonya’da keşfedilmiştir. Kabuklu canlı sayısı fazla olduğundan Japon bilim insanları bu canlıları incelemeye almıştır. Ardından dış kabukta bulunan kitin polisakkaritinden kitosan üretimi başlamıştır.

 

Kitosanın Faydaları Nelerdir?

 

Kitosanın dünya genelinde yoğun olarak talep görmesinin nedeni ise önemli bir yağ bağlama kapasitesine sahip olmasıdır. Bu nedenle zayıflamaya yardımcı olmasıyla özellikle obeziteye karşı mücadelede kitosan takviyesi kullanılmaktadır. Bu özelliğinin yanı sıra kitosan, vücuttaki ağır metalleri absorbe edebilme özelliğiyle de oldukça önemlidir. Kurşun ve civa gibi ağır metalleri emerek vücuttan dışarı atılmasını sağlar. Bu özelliklerle birlikte kitosanın insan vücuduna faydaları başlıca şu şekildedir:

 

l Kanser tedavisine olur

l Bağışıklık sistemini güçlendirir

l Şeker hastalığının tedavisi

l Kolesterol dengeleme

l Cilt temizliği

l Bağımlılıkların azaltılması

Kitosan takviye gıdasının bunlar gibi pek çok faydasına erişebilmek için doktor tavsiyesi ile uygun dozajlarda kullanılmasına dikkat edilmelidir. Kitosan, yağ moleküllerini bağlayarak sindirim sisteminin dışına atabilme özelliğine sahip olduğundan, özellikle kilo problemi yaşayan kişilerin diyetisyen kontrolü ile kitosan kullanması oldukça önemlidir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir