ENDOSKOPİK ORTA YÜZ CERRAHİSİ – Yanak Kaldırma

Bu endoskopik ameliyatların ortayüze yönelik olan bölümü.

İki sebeple yapılıyor:

1. Yapısal olarak yanakların düşük, elmacık kemiklerinin düz olduğu durumlarda.
2. Yaşlanma sebebiyle yanakların aşağıya düştüğü durumlarda.

İlk şıkta yaş sınırı yok. Hatta bir çok hastam 20’li yaşlarında diyebilirim. Diğer grup genellikle 35-40 yaş üzeri, yüz yaşlanma şekli kırışmaktan çok sarkma-aşağı düşme şeklinde olan yüz yapısındaki hastalarım. Bazı durumlarda bu ameliyatı klasik yüz germe (face lift) ameliyatı ile de beraber yapıyorum.

Ameliyatta ne yapılıyor:

Burada amaç yanakları yetersiz olan elmacık kemiklerinin üzerine doğru kaldırarak dolgun bir çıkıntı oluşturabilmek. Bu güzel bir yüzde olması gereken bir çıkıntı. Eğer ameliyat düzgün bir şekilde yapılırsa etkisi son derece doğal ve abartısız oluyor. Şimdi eminim aklınıza elmacık kemikleri balon gibi şişirilmiş ünlü yüzler geliyor, bunlar genellikle farklı işlemler olsa da her müdahalede alınacak sonucun tamamen işlemin nasıl yapıldığına bağlı olacağını unutmamak gerekiyor. Yani aynı ameliyat tekniği ile birbirinden tamamen farklı, birisi doğallıktan çok uzak, bir diğeri en yakınındaki insanların bile ne olduğunu tam anlayamadığı ama pozitif etkisini gördüğü sonuçlar alınabilir.

İşlem genellikle 1-1.5 saat sürüyor. Şakak germe işlemine ek olarak ağız içerisinde, üst dişlerin hemen yanlarında 2 cm. kadar bir yerden giriliyor. Elmacık kemikleri seviyesine kadar orta yüz serbestleştirip bütün yanaklar içeriden şakak bölgesine asılıyor. Bu şekilde tarif edince karışık gibi gözükse de aslında işlem basit bir mantığa dayanıyor: Yanakları yapışık oldukları elmacık kemiği alt sınırından serbestleştirmek ve daha yukarı, elmacık kemiklerinin en yüksek oldukları noktaya taşımak ve orada sabitlemek. Bunu aynanın karşısında elinizle de yapabilirsiniz. Çok abartmadığınız sürece yanakların biraz daha yukarı kalkması hemen her yüz yapısınıda daha genç, taze, mutlu, dinamik bir ifade yaratıyor. Abartmamak ta sizin elinizde.

Ameliyat sırasında şakak germe işlemide mutlaka yapılıyor. Yani bu ameliyatı şakak germe ameliyatının odta yüzü de içerisine alan genişletilmiş şekli olarak düşünebilirsiniz.

Ameliyat sonrası:

Bu şakak germe ameliyatına göre daha fazla şişlik yapan, iyileşmenin daha uzun sürdüğü bir işlem. Ben hastalarıma en az 1 hafta ayırmaları gerekeceğini söylüyorum. Genellikle beraberinde başka işlemlerde yapılıyor ve bu dinlenme süresini daha da uzatabiliyor.

Ağrılı denebilecek bir işlem değil, ertesi gün duş alabilir, sokağa çıkabilirsiniz. Özel bir pansuman, alınacak dikişler yok. İlk 3-4 gün akşamları başınız dik yatmanızı isteyeceğim, bunun dışında önemli bir kısıtlama yok.

İlk 2 gün çok hareketli olmamak önemli, yıkanmak, normal bir kıyafet giymek serbest. Üçüncü gün normal hayata dönebiliyorsunuz. Korseyi 1 hafta takmak iyi oluyor, eskiden haftalarca takılması gerektiğini düşünürdüm ama artık bunun çok gerekli olmadığını biliyorum.

Nerelerden yağ alınabilir:

Teknik olarak hemen her yerden yağ alınabilir ama bazı bölgeler bu ameliyat için ideal sayılırken bazı bölgeler için tam tersine yapılmasa daha iyi olur diyebiliyorum.

Örneğin kol bölgesindeki yağlar elbette alınabilir, ama alındıktan sonra bu bölge cildinde ciddi bir sarkıklık oluşacaktır ve elde edilecek sonuç ameliyat öncesini bile aratacak kadar can sıkıcı olabilir. Yani kol liposuction için iyi bir bölge değil. Benzer şekilde bacakların ön yüzü son derece tatsız bir bölgedir. Ama abartılmadığı sürece bacak içlerinden yağ alınabilir.

İdeal bölgeler ise gıdı, basenler, karın-bel çevresindeki hemen her yer, sırt hatta ense gibi cildin kalın ve yağ birikiminin derin olduğu alanlar.

Çıkabilecek sorunlar:

Hematom ya da enfeksiyon çok beklenen sorunlar değil. En büyük risk estetik. Yukarıda anlattığım gibi bu cerrahi becerinin çok ön plana çıktığı zor bir ameliyat ve oluşabilecek düzensizlikler için ek müdahaleler gerekebilir. En sık rastlanan sorun bir yerde çöküklük olmasıdır. Sebep tahmin edeceğiniz gibi buradan gereğinden fazla yağ alınması, çözüm de bu eksikliğin yine yağ verilerek giderilmesi olabilir.

www.google.de,
www.google.co.jp,
plus.google.com,
www.google.co.uk,
google.fr,
google.it,
google.es,
google.ca,
google.nl,
google.pl,
google.com.au,
google.com.br,
google.co.in,
mail.google.com,
google.ch,
google.be,
plusone.google.com,
google.cz,
google.at,
google.se,
google.cn,
google.ru,
google.com.tw,
google.dk,
google.hu,
google.com.mx,
google.com.tr,
google.com.hk,
google.fi,
google.com.sg,
google.pt,
google.com.ar,
google.co.nz,
google.co.th,
google.co.id,
google.com.ua

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir