Alın Germe ve Şakak Kaldırma Ameliyatı – Front Lift

şakak germe

Endoskopik ameliyatları iki gruba ayırmak mümkün. Bir tanesi burada anlatacağım alın-kaş bölgesine şakaktan ulaşarak yapılan “şakak germe“, diğeri de ağız içerisinden bir kesi de eklenerek yapılan orta yüz cerrahisi, yani yanak kaldırma işlemi.

Bu iki işlem beraber ya da ayrı ayrı yapılabilir. Şakak germe işlemi daha kolay olanı. Yaklaşık 45 dakika sürüyor. Bu işlemi “kaş kaldırma” olarak ta tanımlamak mümkün. Şakak bölgesinde küçük bir kesi yapılıyor ve buradan kaş ve alnın yan kesimlerine ulaşılıp bütün bu bölge yukarı ve geriye doğru adeta geriliyor. Kaşların ne kadar kalkacağı biraz ameliyatın nasıl yapıldığına, yani sizin ve benim kararımıza bağlı.

Ben açıkçası şeytani bir şekil almış kaşlardan son derece rahatsız oluyorum ve uzak duruyorum. Olması gereken kaşların şakaklara doğru geriye çekilmesi ve düzleşmesi. Bunu aynanın karşısında elinizle de deneyerek hissedebilirsiniz. Kaş kenarlarını yukarı doğru fazla kaldırmanız tipik bir “ameliyatlı yüz” görüntüsü oluşturacaktır. Bu yanlış bir şekil. Kaşlarınızı bütün şakak bölgesi ile beraber daha geriye doğru çekerseniz ideal kaş şeklinin ve göz yapısının ortaya çıktığını görebilirsiniz.

Ameliyat ve sonrası:

Yaklaşık 40-50 dakika sürüyor. Neredeyse kansız bir işlem diyebilirim. Ameliyat bölgesinde ışıklı kameralarda kullanarak ve ince uzun aletlerle çalışarak bütün bu bölge serbestleştirilip doğru yönde geriye alınıyor ve yeni yerine dikişler ile sabitleniyor. Saçlı deride alınacak bir dikiş yok, muhtemelen ameliyatın tam nereden yapıldığını bulmanız bile zor. Dren ya da özel bir pansuman yok. İlk gece başınız dik yatmanız gerekiyor, genellikle başı saran bir bandaj kullanıyorum, bu şapka başı tutuyor. Ertesi sabah herşeyi çıkartıyorum ve yıkanabilir bir hale geliyorsunuz. Sokağa çıkmak günlük işleri yapmak serbest.

Bu ameliyat tek başına ciddi bir şişlik yapmıyor ama beraberinde bir kaç işlem daha yapıldıysa bir kaç gün eve kapanmak isteyebilirsiniz. Dikişler bir hafta içerisinde erimiş oluyor.

Çıkabilecek sorunlar:

Bu çok riskli denebilecek bir ameliyat değil. Benim ameliyattan sonra gördüğüm en tatsız durum nadiren de olsa “bulantı”. Bunun neden olduğunu söylemek zor, muhtemelen şakaklardaki gerginlik hissi bir şekilde bulantı yapıyor. 20 hastamdan birisi ilk gece böyle bir sıkıntı yaşıyor. Yapılabilecek tek şey başı sıkan bandajı açmak ve bulantı ilaçları vermek. Bu genellikle etkili oluyor ama yine de tatsız bir durum.

Şakak germe ağrılı bir ameliyat değil, belki biraz gerginlik, baş ağrısı hissedebilirsiniz. Kaş çevresinde bir kaç hafta devam eden uyuşukluk normal sayılabilir, bazen kaş hareketleri de ilk bir kaç hafta yumuşuyor ve alında botox yapılmış gibi bir etki bırakıyor. Bunların hepsi ilk haftalarda geçiyor.

Ameliyatın etkisi:

Bu etkisi dışarıdan çok belli olmayan, ama yüze bir tazelik-gençlik getiren bir işlem. En bariz etkisi kaş şeklinde oluyor. Kaşlar hem kalkıyor hem de düzleşiyor. Beraberinde yağ enjeksiyonu da yapılırsa etkisi çok daha güçlü ve doğal olan bir işlem.

Bir çok hastam en yakın arkadaşlarının bile ameliyatı anlayamadıklarını ama herkezin bir değişiklik farkettiğini söylüyor. Ameliyatın etkisinin ne kadar sürdüğünü söylemek zor. Bu her sene olmanız gereken bir işlem değil ama muhtemelen 7-10 sene sonra benzer bir işlem yapmak çok fena bir fikir olmayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir