Cilt Bakımı

cilt bakımı

Cilt bakımı, erkeklerin ve kadınların günlük ve aylık periyotlarda ev ve güzellikleri merkezleri arasında kullandığı en çok tercih edilen bakım türlerinden biridir. Yüzünüze cilt bakımı yapmadan önce bilmeniz gereken en önemli şey cildinizi türüdür. Cilt türünü ve yapısını etkileyen başlıca faktörler vardır. Bunlar, cildin yapısı, nem durumu, gözenekler ve cilt bozukluklarıdır. Bir çok güzellik merkezi ve estetik salonunda cildinizin hangi tür olduğunu tespit edebilirsiniz. Cildinize yapacağınız bakım tamamen cildinizin ihtiyacı olduğu bakımdır. Aksi halde yağlı bir yüzü daha yağlı hale getirebilir ve ya kuru bir cildi daha çok kurutup çatlatabilirsiniz.

kuru cilt bakım

Cildin Türüne Göre Bakım Önerileri:

-Kuru Cilt: Gözenekleri küçük olan cilt türüdür. Görünümü mat olan cilt türüdür. Nem oranı düşük olduğu için cilt hep gergindir. Nemlendirici bakım ürünlerini kullanarak, günlük bakım yapılmalıdır.

-Yağlı Cilt: Parlak olan ve akne oluşması olası olan cilt türüdür. Bakıma dikkat edilmesi gerekir, en çabuk sarkan cilt türüdür.

-Normal Cilt: Siyah nokta ve sivilce sorunu gözükmeyen bir cilt türüdür. Havanın ısına göre yağlanma ve kuruma oranı değişir. En kaliteli yüz cilt türüdür. Cildin tazeliğini ve kalitesini kaybetmemesi için koruyucu bakım ürünleri kullanmak yeterli olacaktır.

-Karma Cilt: Yanak, alın ve çene bölgesini kapsayan T bölgesi yağlı diğer kısımları ise kuru olan cilt türüdür. En sık rastlanan türdür. Bakım yaparken T bölgesine ayrı geri kalan bölgeye ise farklı bakım ürünleri kullanarak dengelemek gerekir.

yağlı cilt bakımı


Cilt Bakımı İçin Altın Öneriler

Cilt bakımı en hassas işlemlerden biridir. Bilindiği gibi insan vücudunun en özel bölgelerinden biri yüz bölgesidir. Yüzün sağlıklı, pürüzsüz ve yaşam boyu genç kalabilmesi için yapılması gereken bazı önemli işlemler bulunmaktadır. Bizde sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde sahip olabilmeniz için bazı altın öneriler hazırladık. Aşağıdaki belirttiğimiz önerileri sizde uygulayabilir ve daha genç bir cilde sahip olabilirsiniz.

• Cilt bakımı belli standartlarda olmaz. Bu nedenle ilk olarak cildinizi iyi bir şekilde tanımalı ve ona uygun olan bakımı uygulamalısınız.• Cildin hassas bölgeleri için özel bakım uygulaması yapmanız gerekir. Narin ve ince yapıda olan özel bölgeleriniz için uzman desteği almanız gerekebilir.
• Cilt temizliği çok önemlidir. Cilt temizleme işlemi yapılan makyajın temizlenmesi ile başlamaktadır. Bu nedenle temizleme işlemi sırasında hassas ve narin davranmanız gerekmektedir.

• Göz bölgeniz en hassas olandır. Bu nedenle göz çevresine yapacağınız makyaj uygulamaları ve temizlik işlemleri sırasında dikkatli olmanızı önermekteyiz.

• Cilt bakımında mevsim geçişleri hassas dönemlerdir. Bu dönemlerde cildiniz için özel bir bakım uygulamanız daha faydalı olacaktır.

• Cildin sürekli kuru kalması doğru değildir. Kuru kalan cilt zamanla tahriş olacak ve pürüzler çıkacaktır. Bu nedenle cildinizi nemli tutacak bakım ürünleri kullanmalısınız.
• Cilt çok hassas bir bölgedir. Bazı bakım ürünlerine karşı alerji duyabilir. Bu nedenle özel bakım ürünleri kullanılmalıdır.

• Güneş ışınları cildinizi etkileyebilir. Bu nedenle aşırı sıcak havalarda güneş ışınlarından kaçınmanız faydalı olacaktır.

• Aşırı hava kirliliği, soğuk havalar, sigara dumanı gibi dış etkenlere karşı cildinizi korumalısınız.

• Cilt bakımında dudak bölgesi ayrı bir önemi vardır. Bu nedenle dudak bakımınız için onarıcı ve koruyucu kremler kullanmalısınız. Bu kremler dudaklarınızın daha güzel görünmesini sağlayacaktır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir