BARİATRİK AMELİYAT SONRASI BESLENME VE DİYET

obezite

Dünya üzerindeki yaygınlığı ülkemize de sıçramış bir sağlık sorunu kontrolsüz kilo alımı sonucu oluşan “obezite”. Uygulanan çeşitli tedavi yöntemleri ve diyet programlarıyla istenen kiloya ulaşamayan hastalarda hayat geçen bir uygulamadır. Beden kitle indeksi yüksek olan bireylerin tedavi amaçlı yapılan cerrahi müdahaleler “bariatrik cerrahi” olarak isimlenir. Halk arasında obezite cerrahisi de denir.

Ameliyatlar sayesinde hasta sağlıklı bir kiloya ve görünüme sahip olabilir. Böylece hastanın obezite riski taşıyan hastalıklardan korunması sağlanır. Obezite hastası bireyler için tüp mide ameliyatı sonrası bir fırsattır. Ameliyattan sonra mide hacim olarak küçültülmesiyle açlık hormonları da azalır. Bu sayede birey az tüketerek doygunluk hissine daha erken ulaşır. Erken dönemde beslenme ve diyetik uzmanının görevi hastanın beslenme tarzını düzenlemesi ve mideye yeni uygun bir beslenme alışkanlığı kazandırmaktır. Ameliyat sonrası beslenme sıvı, püre ve yumuşak gıdalar şeklinde üç dönemden meydana gelmektedir. Bu beslenme dönemlerindeki tüketilecek gıda tercihler iyileşme sürecinin kalitesini artıracak ve hastanın çabuk toparlamasını sağlayacaktır. Sıvı döneminde yudumlarınız için kendinize bir ölçek kabı belirleyin. Vücudunuzu zorlamadan gerekli sıvı tüketimini gün içine yayabilirsiniz. Protein içeriği fazla olan besinleri tüketmeyi seçebilirsiniz. Püre döneminde ise, evde yapılan yemekleri püre haline getirerek belirlenen ölçüye göre tüketiniz. Gıda döneminde ise çatalla ezilen ürünler tercih edilebilir. Bu önerilerimizi doktorun kontrol ve tavsiyesiyle şekillendirip uygulamalısınız. Çünkü ameliyat sonrası beslenme dönem süresi hastanın durumuna göre değişmektedir. Yağdan kilo vermeniz için mutlaka ameliyat sonrası beslenme ve diyet uzmanından yardım almalısınız.

İş sadece bariatrik ameliyatla bitmemektedir. Operasyonlar sonrası bireyin doktor kontrollünde kullandığı ilaçlara ek olarak beslenme ve diyet önerilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir