Kordiseps Nedir ?

Kordiseps keseli mantar grubundan bir mantar türüdür. Brezilya ve Tayland’ ın yağmur ormanlarında yaklaşık 400’ e yakın kordiseps mantarı çeşidi olduğu bilinmektedir. Bu mantarlar böcekler ve eklembacaklılar içerisinde varlıklarını sürdürürler. Bazı türleri ise kendileri gibi mantarlar üzerinde yaşarlar. Bu mantarlar ender bulunan türlerdir. Kordiseps nedir ? Faydaları nelerdir? Sorularına sizler için yazımızda cevaplar aradık. Kordiseps bir anti-aging desteği olarak kullanılmaktadır. Tırtıl mantarı olarak da bilinir. Her yıl dünyanın nadir bölgelerinde ve belirli sürelerde yetiştikleri için değerli mantar türleridir. Asya kültürlerindeki inançlarda şifa kaynağı olduğu sanılır.

 

Kordiseps mantarı sanıldığının aksine zehirli değildir. Tabii ki yine de pişirme tekniğini bilmiyorsanız dikkatli davranmanızda yarar vardır. Asya mutfağında birçok yemekte kendine yer bulmaktadır. Bu mantarın yetişmesi için yüksek bölgelere ihtiyaç duyulur. Parazit bir mantar olduğu için farklı canlıları kendisine konak eder. Son dönemde özellikle sağlık alanındaki faydaları nedeniyle sıkça aranılan bir türdür. Birçok hastalığa iyi gelmesi ve enerji kaynağı olması sebebiyle süper gıda olarak adlandırılır.

 

Kordiseps Mantarı Faydaları Nelerdir ?

Kordiseps mantarı faydaları doğal yöntemler ile yerel halk tarafından öğrenilmiştir. Özellikle besledikleri hayvanların bu mantarı tüketmesi üzerine güçlendiğini fark eden çiftçiler mantarlar ile farklı tarifler uygulamaya başladılar. Kordiseps mantarı faydaları konusunda ciddi çalışmalar yapılmaktadır. Yapılan çalışmalarda ise kordiseps mantarının bağışıklık sistemine faydalı olduğu, özellikle mutasyonlu yani kanserli hücrelere karşı doğal mücadeleci olduğuna inanılmaktadır.

 

Sağlık açısından kordiseps nedir? Özellikle akciğer ve deri üzerinde bulunan tümörlerin gelişimini engellediği konusunda çalışmalar yapılmaktadır. Tıbbi olarak kronik bronşit, öksürük, grip, üreme sorunları, böbrek hastalıkları gibi onlarca farklı alanda kullanılmaktadır. En etkili özelliği bağışıklık fonksiyonuna katkısıdır. Yaşlanma karşıtı etkileri olduğu, dayanıklılık ve performans artırıcı etkilerinin varlığından bahsedilir. Doğal afrodizyak olarak kullanılmaktadır. Diyabet ile savaş ve karaciğer fonksiyonlarına katkısı da bu mantarları değerli kılar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir