Kitosan Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Kitosan, kitinden elde edilen ve denizde yaşayan kabuklu hayvanlarda çok miktarda bulunan bir amino polisakkarittir. Biyopolimer sayısında selülozla yarışabilecek olan bu polisakkarit, selülozun ardından doğada en çok biyopolimere sahiptir. Kullanın alanı oldukça geniş olan kitosan; ilaç endüstrisi, gıda endüstrisi, biyoteknoloji, tekstil ve ziraat endüstrisinde oldukça yaygın kullanılır. Özellikle ilaç sanayide kitosan oldukça büyük etkiye sahiptir. Takviye edici ilaçların içeriğinde de kullanılan kitosan oldukça faydalıdır.

 

Kitosan Faydaları Nelerdir?

 

Kitosan, faydaları saymakla bitmez bir polisakkarittir. Kitosanın tıp alanında kullanımı kanamakta olan bir yaraya uygulandığında elektrostatik etkiyle birlikte kan pıhtılaşmasını sağlar. Peki takviye edici ilaçların içerisine konulduğunda kitosan faydaları nelerdir?

 

Kitosan takviye gıda üretiminde en bilinir marka Tiens’tir. Günlük Tiens Kitosan kullanımında Düşük Yoğunluklu Liprotein (DYL) oranı sağlıklı bir şekilde dengelenmektedir. Kan kolesterol düzeyini de dengeleyen bu takviye gıdası, yağ emilimini de düzeltmektedir. Günde 3 gr. kullanılması gereken bu takviye gıdası düzenli bir şekilde tüketildiği zaman mutlaka faydaları görülür. Gıda takviyesi olarak kabul edildiği için ilaç sayılmaz. Bu yüzden kitosan eczanelerde ve online alışveriş sitelerinde rahatlıkla bulunabilecek bir ek takviyedir. Peki eczane ve online satış sitelerinde bulunan ve pek çok faydası olduğu bilinen kitosan fiyat açısından ne konumda?

 

Kitosan Fiyat

 

Kitosan fiyat konusunda diğer Tiens marka takviye gıdaları ile karşılaştırıldığında daha ucuz olan bir gıdadır. Ortalama olarak 550 TL civarında satılan bu ek gıda sabit bir fiyata sahip değildir. Farklı eczane ve internet sitelerinde fiyatta değişiklik olabilmektedir.

 

Kitosan Kimler Kullanabilir?

 

Kitosan yağ emilimi sağladığı için kolesterol hastaları ve kilo vermek isteyen kişiler için kullanılabilir bir gıda takviyesidir. Dozunda ve düzenli kullanıldığı takdirde bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Bu gibi mazeretleri olan her kimse kitosan kullanabilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir