Fut ve Fue Saç Ekimi Nedir?

Gelişen teknoloji ve tıbbi gelişmeler saç nakli işlemin oldukça kolaylaştırıyor. Bu sistemler içinde en yaygın olan iki sistem FUT ve FUE ekim sistemleridir. Fut sistemi uzun süre başarı ile saç nakil işleminde kullanılmıştır. Bu saç ekim sistemi iki kulak arasında dökülme etkisi olmayan saç köklerini alıp, mikroskobik ortamda ayrıştırarak nakledilmesi işlemine dayanır. Başarılı sonuçlar vermesine karşın bu sistem, hastada gerginlik durumu, iz ve acı bırakmaktadır. Fue sistemi ise naklil işlemindeki bu olumsuz yan etkileri tamamen ortadan kaldırmaktadır. Bunun yanı sıra greft oranı artarak ekimin başarı oranı fue sisteminde yüzde 90-yüzde yüz oranına çıkmıştır.

fut fue saç ekimi nedir

Fut Saç Ekimi Sistemi Nedir?

Bu iki sistem birbirine tamamen benzemesine rağmen tek fark saş köklerini donör bölgeden alım şeklidir. Fut ekim sisteminde belirli bölgeden alınan parça sebebiyle estetik operasyondan sonra iz kalma ihtimali oldukça yüksektir. Fue sisteminde saç kökleri tek tek alınır ve alınan bölgede sadece iğne deliği kadar iz kalmaktadır. Bu izler herhangi bir estetik operasyona gerek kalmadan , keniliğinden doğal bir biçimde kapanmaktadır.

Fue Saç Ekimi Sistemi Nedir?

Özellikle ekim işlemini yapacak olan klinik ve uzmanların yapacağı testler sonucunda en dayanıklı saç köklerinin olduğu alanlar belirlenmektedir. Belirli bölgeden alınan saç tellerinin ekim yapıldıktan sonra başarı oranı yğksek olmasına karşın ameliyet işlemi FUE yöntemine göre daha zor ve acılı geçmektedir. Başarı oranı yğksek olmasına karşın günümüzde FUT saç ekim yöntemi daha az tercih edilmektedir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir