FLUSIBLE enjeksiyonluk çözelti (1 flakon), nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

FLUSIBLE nedir ve Endikasyon Bilgisi :

FLUSIBLE 500 mg / 5 ml enjeksiyonluk çözelti (1 flakon), göz ameliyatlarında gözün arka kısmındaki damarların görülebilmesini sağlayan ( fluoresein anjiyografisi -damar görüntülemesi) boyalı  enjeksiyonluk çözelti halinde bir ilaçtır. İçinde oftalmik diagnostikler grubundan fluoresein adlı etken maddeyi bulundurur. FLUSIBLE,  herhangi bir rahatsızlığın tedavisi için değil, sadece teşhis amaçlı  (diagnostik) üretilmiştir.

FLUSIBLE enjeksiyonluk çözelti Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1.  Daha önceleri ilacın etken maddesine ya da içindeki bileşenlerden birine karşı sizde aşırı duyarlılık halinin geliştiğini biliyorsanız veeğer size FLUSIBLE verilmesi durumu söz konusuysa; hekiminize bunu söyleyiniz.  Aksi halde FLUSIBLE uygulandıktan sonra ciddi reaksiyonlar yaşama riskine karşı uygulama bir resüsitasyon (canlandırma) uzmanı nezaretinde yapılmalı  ve gereğine uygun olarak izlenmelidir.
 2. Göz ameliyatı esnasında, göz bebeğinizi büyüten göz damlaları kullanılabilir. Bu geçici olarak sizin
  görüşünüzü ve araç veya makine kullanma yeteneğinizi etkiliyebilir. Görüşünüz normalleşinceye
  kadar araç veya makine kullanmaktan kaçınınız.
 3. FLUSIBLE doz başına 3.15 mmol (72.45 mg) sodyum içermektedir. Eğer düşük sodyum diyeti yapıyorsanız; bunu hekime bildiriniz.
 4. Böbreklerinizde yetmezlik varsa; Eğer gerekli olursa hekiminiz size FLUSIBLE’yi düşük dozda uygulayacaktır.
 5. beta-blokör olarak adlandırılan ilaçlardan alıyorsanız. Beta blokörler yüksek kan basıncı tedavisinde ve bazı kalp rahatsızlıklarında kullanılır veya ayrıca glokom tedavisinde kullanılan göz damlaları içerisinde yer alır. FLUSIBLE’ye karşı alerjik bir reaksiyon kan basıncında aniden düşüşe neden olabilir. Bu durum  beta-blokör (atenolol, sotalol, propranolol, metoprolol, bisoprolol gibi) kullanan hastalarda daha çok görülür.
 6. Hamilelik döneminde hekim reçetesiyle kullanılabilir. Bebeğinizi emziriyorsanız; FLUSIBLE uygulanmadan önce hekiminize emzirdiğinizi söyleyiniz. FLUSIBLE uygulandıktan sonraki 4 gün boyunca bebeğinizi emzirmemelisiniz.

 

FLUSIBLE 500 mg / 5 ml enjeksiyonluk çözelti’nin kullanım Şekli:

 1. FLUSIBLE, koldaki bir damara enjeksiyon yoluyla uygulanır.
 2. FLUSIBLE, intratekal (beyin-omirilik sıvısı içine) veya intrarterial (atardamar içine) olarak enjeksiyon şeklinde uygulanmamalıdır.

 

FLUSIBLE 500 mg / 5 ml enjeksiyonluk çözelti’nin diğer ilaçlarla etkileşimi:

 1. Organik anyonların (bir tür kimyasal madde grubu) aktif taşınmasını engelleyen veya onlarla yarışan bileşenler (örn. probenesit) FLUSIBLE’nin işlevini etkileyebilir.
 2. FLUSIBLE’nin beta-blokör ilaçlarla (yüksek tansiyon ilaçları) birlikte kullanılması (göz damlaları dahil) nadir olarak ciddi anaflaktik reaksiyonları (ani aşırı hassasiyet tepkisi) uyarabilir. Beta-blokör ajanlar vasküler dengelemeyi anafilaktik şoka indirgeyebilir ve kardiyovasküler kollaps (dolaşım yetmezliğinin sebep olduğu kalp atımlarında yavaşlama, yüzeysel solunum ve ileri derecede halsizlik ) varlığında adrenalinin etkisini azaltabilir.
 3. Etkileşim ihtimalinden sakınmak için diğer çözeltilerin eş zamanlı veya FLUSIBLE ile diğer çözeltilerin karıştırılarak kullanılmaması önemlidir.
 4. Digoksin, guanetidin ve kinidin gibi ilaçları için tedavi edici ilaç takibi yapılıyorsa gerçekleştiriliyorsa dikkat edilmelidir.
 5. FLUSIBLE, bazı kan ve idrar değerlerini 3-4 gün boyunca değiştirebilir.

 

FLUSIBLE 500 mg / 5 ml enjeksiyonluk çözelti’nin Olası Yan Etkileri :

 1. FLUSIBLE kullanıldıktan sonra; bu ürüne alerji sonucu yüz, dil ve boğazda şişme, nefes almada ve yutmada zorluk, kurdeşen gibi bir durumda hekime haber veriniz.
 2. Bulantı FLUSIBLE’nin çok yaygın olarak gözlemlenen yan etkisidir.
 3. Damar dışına sızma (ekstravazasyon), kaşıntı, kusma, karında rahatsızlık ve senkop (baygınlık) FLUSIBLE’nin yaygın görülebilen yan etkileridir.
 4. FLUSIBLE’nin yaygın olmayan yan etkileri: Baş ağrısı, öksürük, konuşmada bozukluk, ağrı, ateş basma, boğazın kuruması, kurdeşen, alerji, karın ağrısı, toplardamar içinde pıhtı ve iltihap oluşumu, baş dönmesi, karıncalanma (uyuşma) ve karın bölgesinde ağrı.
 5. Hipotansiyon (düşük tansiyon), bronş spazmı, şok, kalp durması ve anaflaktik reaksiyon FLUSIBLE’nin seyrek görülebilecek yan etkileridir.
 6. Yüksek tansiyon (hipertansiyon) ya da  tansiyonda düşme, kalp atımlarında yavaşlama ya da hızlılık,  damar büzülmesi ya da genişlemesi, solgunluk, sıcak basması, aksırık, gırtlak yada burun ödemi, konvülsiyon (havale), bronş daralması, anjina pektoris (göğüs ağrısı), kalp durması, zor nefes alma, astım,  anaflaktik reaksiyon, anaflaktik şok, akciğer ödemi, solunum durması, Bunlar FLUSIBLE’nin çok nadir görülebilecek yan etkileridir.
 7. FLUSIBLE ‘nin sıklığı bilinmeyen yan etkileri: Ciltte kızarıklık ya da renk değişikliği, egzama, aşırı terleme, göğüs ağrısı, ödem, ağrı, yorgunluk,  bitkinlik, kurdeşen, duyu azalması, kalp krizi, arka beynin kansız kalması (vertebrobaziler yetmezlik), soğuk ter dökme, ağız tadında değişiklik, öğürme, şuur kaybı, beyin damarlarında bozukluk, sersemlik.
 8. FLUSIBLE enjeksiyonundan sonra tat alma bozukluğu, ciltte sarımsı renk görülebilir ama genellikle bunlar 6-12 saat içinde kendiliğinden geçer.
 9. FLUSIBLE uygulandıktan sonra idrarınız parlak ve sarı renkte olabilir.  İdrarınızın normal rengine dönmesi 24-36 saati bulur.

 

İlaç Etken Maddesi: Fluoresin Sodyum
İlaç Marka İsmi : FLUSIBLE 500 mg / 5 ml enjeksiyonluk çözelti (1 flakon)

İlaç Firması : Polifarma İlaç San.ve Tic. A.Ş.
Abdi İpekçi Cd.Özel İdare İş Mrk. Kat:2 No:201-202 Bayrampaşa – İSTANBUL 35220
Tel(212) 674 46 46
Fax(212) 544 59 20

 

FLUSIBLE 500 mg / 5 ml enjeksiyonluk çözelti(1 flakon) kullanma talimatı


 


Source link

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir