ENZEVİN 300 mg 20 kapsül, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Endikasyon Bilgisi :

ENZEVİN 300 mg kapsül‘ün etken maddesi erdostein mukolitik (solunum yollarında balgam eritici ve atılımını kolaylaştırıcı) etki gösteren bir maddedir. ENZEVİN, bronşlar ve akciğerlerle (bronkopulmoner)  ilgili  hastalıklarda ve soğuk algınlığına, üşütmeye bağlı solunum yollarının iltihaplanması durumlarında; balgam eritici özelliği sayesinde solunum yollarını kaplayan koyu şekildeki balgamı sulandırarak kolayca  dışarıya atılımını sağlar ve göğüs tıkanıklıklarını azaltır.  ENZEVIN kapsül, balgam oluşumunun da eşlik ettiği boğaz iltihaplanması (farenjit), soluk borusunda iltihaplanma (trakeit), gırtlak-larinksin iltihaplanması (larenjit), bronş ve akciğer iltihaplanması gibi solunum yollarındaki enfeksiyonlarda özellikle kronik bronşitte ve KOAH ‘da koyu ve yapışkan olduğu için hasta tarafından çıkarılamayan ya da güçlükle çıkarılabilen koyu kıvamlı mukusun (balgamın) daha kolay çıkarılması ve balgam oluşumunun önlenmesi için kullanılmaktadır.

 

ENZEVİN 300 mg Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. ENZEVİN Kapsül’ün içindeki aktif maddeye (erdosteine) ya da ilacın içindeki diğer maddelerden birisine karşı geçmişte bir hassasiyet (alerji) durumu yaşadıysanız; kullanmanız öngörülmemektedir.
 2. Eğer şiddetli derecede karaciğer veya böbrek işlevlerinizde yetersizlik ya da peptik ülseriniz var ise; ENZEVİN kapsül kullanmayınız.
 3. Eğer hafif derecede karaciğer rahatsızlığınız var ise; hekime danışmadan ENZEVİN’i  kullanmayınız. Hafif dereceli karaciğer rahatsızlığı olanlarda günlük alınacak toplam doz miktarı 300 mg ile (1 kapsülle) sınırlı tutulmalıdır.
 4. Hamile kadınlar ve emziren kadınlarda kullanılmaması önerilir.
 5. ENZEVİN çocuklara verilmemelidir.
 6. ENZEVİN Kapsül kullanırken su ve sulu gıdalar tüketmeniz, ilacın balgam söktürücü etkisini arttırmaya yardımcı olması açısından önemlidir.
 7. ENZEVİN’i  öksürük kesici ilaçlarla beraber kullanılması öngörülmemektedir. Öksürük kesici ilaçlar öksürük refleksinin azalmasına sebep olabilir dolayısıyla bu durum, balgamın öksürükle dışarıya atılmasını engelleyebilir.

 

ENZEVİN 300 mg Kapsül’ ün Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz ENZEVİN Kapsül’ü nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız önemlidir. Tedavi süresince muhakkak hekiminizin direktiflerini harfiyen yerine getiriniz.  Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz yönde etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacınızın her bir dozunu yeterli miktarda suyla beraber yutunuz. Erişkinler için normalde günlük önerilen toplam doz miktarı: sabah 1 kapsül ve akşam 1 kapsül şeklinde günde 2 defa kullanılır. Ancak hafif derecede karaciğer rahatsızlığı olanlarda günlük alınacak toplam doz miktarı 1 defa 1 kapsül şeklinde kullanılması önerilir. ENZEVİN ile tedavi süresi 7 ila 10 gündür.

ENZEVİN Kapsülün Olası Yan Etkileri :

 1. ENZEVİN Kapsül kullanımınız sırasında karın ağrısı, zor nefes alma,  kurdeşen, yüzde, dudaklarda, boğaz veya dilde şişlik gibi ilaca karşı alerjiyi işaret eden bir durumda tedaviyi kesip, acilen hekiminize haber veriniz ve bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.
 2. 10 hastanın birinden az, fakat 100 hastanın birinden fazla görülebilecek (yaygın) yan etkisi : ENZEVİN  kullanımına bağlı olarak mide ekşimesi görülebilir.

 

İlaç Etken Maddesi: Erdostein
İlaç Marka İsmi: ENZEVİN 300 mg 20 Kapsül
İlacın farmakoterapötik grubu ve ATC kodu: Mukolitikler- R05CB15

İlacın ruhsat sahibi: Eczacıbaşı İlaç Pazarlama A.Ş.
Adres :Büyükdere Cad. Ali Kaya Sk. No: 7 Levent-34394 /İSTANBUL
Tel no: 0 212 350 80 00- Faks no: 0 212 350 84 64

ENZEVİN 300 mg  Kapsül kullanma talimatı, prospektüsü ve kısa ürün bilgisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir