FAMPYRA 10 mg uzatılmış salımlı tablet, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Potasyum Kanal Blokörlerinden Fampiridin’dir. Bu gruptaki ilaçlar etkisini MS (Multipl Skleroz) hastalığına bağlı hasar görmüş sinir hücrelerinden potasyum çıkışını durdurmak suretiyle gösterir. MS hastalığında iltihap, sinirlerin etrafındaki koruyucu kılıfı yok ederek; kaslarda zayıflık, tutukluk ve yürümede zorluk yaşanmasına sebep olur. FAMPYRA uzatılmış salımlı tablet, yürümede zorluk yaşayan  MS (Multipl Skleroz) hastalarında, sinyallerin sinirden daha normal bir şekilde geçişine izin vererek yürümenin daha iyi bir hale getirilmesini sağlar. Kullanımı yetişkinler içindir.

 

FAMPYRA 10 mg uzatılmış salımlı tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz (aşırı hassasiyet) var ise bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  2. Sara ya da herhangi bir nöbet hastalığı veya böbrek rahatsızlığınız var ise veya mide asidi için simetidin alıyor iseniz; bu ilacı kullanmanız önerilmez. FAMPYRA tedavisine başlamadan önce bu konuda mutlaka hekiminizi bilgilendiriniz.
  3. FAMPYRA denge bozukluğu ve sersemleme yapabileceğinden düşmeleri önlemek açısından yürürken denge bastonu veya koltuk değneği kullanınız.
  4. Çarpıntılı kalp atımı, yüksek tansiyon, diyabet veya enfeksiyon bulaşmasına yatkınlık durumunda; FAMPYRA almadan önce hekiminizle bunları konuşunuz.
  5. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı hekime danışmadan kullanmayınız.

 

FAMPYRA 10 mg uzatılmış salımlı tablet‘ in Kullanım Şekli :

  1. Hekimle görüşmeden gelişigüzel ilaç almaktan sakınınız. Hekiminiz FAMPYRA ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz.
  2. İlacınızın her dozunu yeterli miktarda suyla beraber aç karnına alınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri

  1. Karın ağrısı, soluk almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , ağız içi ve boğazda şişlik gibi bir durumda hekiminizi bilgilendiriniz.
  2. FAMPYRA uzatılmış salımlı tabletin yan etkileri: İdrar yollarında enfeksiyon ilacın en yaygın görülen yan etkisidir. Viral enfeksiyonlar, dengede bozukluk, sersemleme, yorgunluk, halsizlik, endişe, kaygı, sırt bölgesinde ağrı, çarpıntı, titreme, soğuk algınlığı belirtileri, boğaz ağrısı, baş ağrısı, uyuyamama, mide rahatsızlığı, diyare, kabızlık, kusma, mide bulantısı, nefes darlığı, karıncalanma ve uyuşma ilacın yaygın görülen yan etkileridir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Fampiridin
İlaç Marka İsmi: FAMPYRA 10 mg uzatılmış salımlı tablet
İlaç ATC Kodlaması: Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ilaç sınıflamasında FAMPYRA, sırasıyla; SİNİR SİSTEMİ, DİĞER SİNİR SİSTEM İLAÇLARI, Fampridin olarak sınıflandırılmış şekilde ve N07XX07 ATC koduyla yer alır. Eczaneden normal reçeteyle alabileceğiniz FAMPYRA 10 mg uzatılmış salımlı tablet ‘in üretimini yapan Alkermes Pharma Ireland Ltd., Monksland, Athlone, Co. Westmeath, İrlanda’dır. İlaç Ruhsatı GEN İLAÇ VE SAĞLIK ÜRÜNLERİ SANAYİ’ne  aittir.
— FAMPYRA endikasyonu, ne ilacı;
—FAMPYRA uygulanımından önce bilinmesi gereken konular; emzirme evresinde, hamile olanlarda kullanılır mı;  etkileşim bilgisi ve kontrendikeleri; saklama koşulları;
—FAMPYRA kullanımıyla ortaya çıkan istenmeyen etkilerde yapılması gerekenler;
—FAMPYRA kullanışı ile ilgili öneriler, uygulanım biçimi, doz bilgisi; bunlarla ilgili hekim ve hastaların okuması için hazırlanmış prospektüslerin pdf belgelerinde GEN İLAÇ’ın daha kapsamlı açıklamalarına erişilebilir.
FAMPYRA 10 mg uzatılmış salımlı tablet’e ait prospektüs, kullanma talimatı
FAMPYRA 10 mg uzatılmış salımlı tablet’e ait prospektüs, kullanma talimatı

FAMPYRA 10 mg uzatılmış salımlı tablet’e ait pdf belgesi (kısa ürün bilgisi)
FAMPYRA 10 mg uzatılmış salımlı tablet’e ait pdf belgesi (kısa ürün bilgisi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir