Covid-19 Aşılama Hakkında Ercüment Ovalı’dan Öneri

Ülkemizde aşı üretimi yapmaya çalışan bizde dahil en az 13 grup olduğunu biliyorum. Şimdi bu aşıların kliniğe geldiğini düşünelim. Ama bir diğer sorun ile karşı karşıyayız demektir. Ülkemizin bu aşıları şişeleme kapasitesi.. Görünen o ki Çin’den gelen aşıda bizde şişelenecek. İki doz üzerinden bir hesapla topluca aşılanmak kaydı ile en az 120 milyon doz flakon gerekiyor(aksi halde daha fazla). Peki ülkemizin şişeleme kapasite ne kadar? Bildiğim kadarıyla 4 üretici firma, bu işe tam kadro katılsa bile ayda en fazla 20 milyon doz. Yani toplumsal boyutta aşılara ulaşabilmek aylar alacak. Ki hep savunduğum şey topluca ve kısa sürede aşılanmadıkça, aşıların çözüm olmayacağı.

ercument-ovalı-linkedin

Nitekim; İngilizler toplumsal boyutta aşılamanın öneminin farkında olmalı ki, bir anda daha fazla insanı aşılayabilmek için 14 gün içinde yapılması planlanan ikinci doz aşının süresini erteleyerek eldeki aşı stoku ile bir anda daha fazla aşılamaya karar verdi. – Gelelim tekrar ülkemize. Eğer aşılama için bir şişeye 1 doz değilde 5 doz yüklerseniz (hatta daha fazlası da mümkün) bir ayda 20 milyon dozdan 100 milyon doza ulaşabiliriz. Bu aynı zamanda aşıların maliyetini en az 4 misli azaltmak anlamına gelecektir. Bu plan kısa sürede daha fazla insana, daha ucuz maliyetli aşılama demektir. Benden önermesi….

https://www.linkedin.com/posts/erc%C3%BCment-oval%C4%B1-10ba492b_%C3%BCkemizde-a%C5%9F%C4%B1-%C3%BCretimi-yapmaya-%C3%A7al%C4%B1%C5%9Fan-bizde-activity-6750933237482180608-4uZa

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir