Cilt lekeleri neden oluşur?

cilt lekeleri

Özellikle yaz aylarında çoğalan, güneşin UV ışınlarının hücreler üstüne yaptığı tahribatla ortaya çıkan cilt lekelerinin oluşumu kolay ama yok edilmesi oldukça zordur. Güneşe çıktığımızda hücre yapısında bulunan ve koruma görevi üstlenen melanin, harekete geçerek fazlaca salgılanmaya başlar. Çok salgılanan hücreye renk veren melanin, ciltte belirli bölgelerde lekeler halinde gözükür. Tehlike geçse de hücredeki bu durum uzun süre aynı kalır. Cilt lekeleri için mucizevi 5 formül sayesinde, pürüzsüz bir tene ulaşmak kolay. Tarifleri tam anlatıldığı üzere uygulamalı ve söylenen talimatları bir bir yerine getirmelisiniz. Sadece bir kere formül uygulayıp sonuç beklemek doğru değildir. Kış ayı boyunca anlatılan formüllere devam etmelisiniz.

Cilt lekelerini geçiren doğal formüllerin faydaları ve zararları nelerdir?

Elma sirkesi: Birçok cilt bakımı maskesinde kullanılan sirke, bayanların olmazsa olmazı arasındadır. Elma sirkesi, antiseptik özelliği taşır ve doğal ait olduğu için ciltteki bakterilerin ölmesini sağlar. Elma sirkesi çok keskindir ve sürüldüğü bölgeyi yakabilir. Bu yüzden suyla karıştırılarak kullanılması tavsiye edilir. Her sabah ve akşam bir parça pamuğu ıslatın ve üzerine bir-iki damla elma sirkesi damlatın. Sadece lekelerin olduğu kısmı silin ve durulamayın. Gündüz güneşle temas söz konusu olduğu zaman sadece gece yatmadan önce uygulayabilirsiniz. Aynı işlemi sivilcelerinizin üzerine de uygularsanız, kısa sürede sivilcelerinizin söndüğünü görürsünüz.

Cilt beyazlatıcı tahıllar: Cilt lekeleri için mucizevi 5 formül içinde malzemelerine en kolay ulaşabileceğin tarif, tahıllarla yapılanıdır. Arpa, buğday, pirinç, yulaf, mısırdan sadece birinin yada birkaçının ununu suyla karıştırarak lapa haline getirin. İki günde bir gece yatmadan önce lekelerinizin üzerine sürün. 20 dakika beklettikten sonra ılık suyla temizleyin. Birkaç ay düzenli olarak tahıl unu formülü uygulandığında, lekelerde büyük renk açılmasını fark edeceksiniz. Pirinç pilavı yaparken, pirinci ıslattığınızda sıçan beyaz suyu da cilt lekelerini yok etmek için kullanabilirsiniz. Bir pamuk yardımıyla gün içinde fırsat buldukça pirinç suyunu lekelere sürün.

Yoğurt ve karbonat: Haftada iki kere uygulayacağınız formülün hazırlaması oldukça basit. Bir yemek kaşığı yoğurdun içine bir çay kaşığı kadar karbonatı ekleyin, kabarana kadar karıştırın. Ilık suyla temizlediğiniz lekelerinizin üzerine sürün ve yarım saat kadar bekletin. Karışım yüzünüzde kuruyacaktır, yavaşça cildinize çok bastırmadan ovalayarak karışımı çıkarın. Yüzünüz biraz kızarabilir, cildinize uygun bir nemlendiriciyle hücrelerinize destek verin.

 

Kil maskesi: Negatif enerjiyi alan ve özümüzün temsilcisi toprak, bedensel ve ruhsal sağlık için değerlidir. Bir tatlı kaşığı kil, saf zeytinyağı, mısır unu karıştırılarak kremsi bir kıvam elde edilir. Önceden temizlenmiş cilde sürülen karışım yarım saat bekletilir ve çeneden alna doğru dairesel hareketlerle cilde yedirilir. İşlemi çok bastırarak yapmamalı, cildinizi okşar gibi davranmalısınız. Cildinizdeki ölü deriler temizlenecek aynı zamanda kan dolaşımı hızlandığı için hücre yenilenmesi sağlanacaktır. Kil maskesini hafta bir ya da iki kere uygulamanız tavsiye edilir.

Cilt lekelerini geçirmek için hangi doğal yöntemleri uygulayabiliriz?

Yumurta akı: Siyah noktalar için kullanılan yumurta akını, cilt lekeleri için de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Cilt lekeleri için mucizevi 5 formül listenin son tarifi sadece yumurta akıyla yapılır. Cildinizi ılık suyla temizleyin. Bir yumurta akını iyice çırpın ve cilt lekelerinizin üzerine sürün. 10 dakika beklediğinizde sürdüğünüz yumurta akı kuruyacaktır, tekrar yumurta akını sürün bir 10 dakika daha bekleyin. Bu katman da kuruyunca son kez işlemi tekrarlayın. Yani 3 kere ve 10 dakikalık aralıklarla uygulama yapacaksınız. Son katman da kuruduğunda parmak uçlarınızla yavaşça masaj yaparak cildinizden yumurta akını temizleyin. Haftada bir gün uygulamanız yeterli olacaktır, uygulamadan hemen sonra nemlendiricinizi sürmeyi unutmayın.

 

Cilt lekeleri için mucizevi 5 formül uygularken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, sürekliliğin olmasıdır. Her bir formülü en az 3 ay kullanmalı, yaz aylarında güneş koruyucuyla cildinizi korumaya aldıktan sonra kış aylarında tekrar formüllere devam etmelisiniz. Yapılan maskeler yarım saatten fazla yüzde bekletilmemeli. Formüllerden sonra nemlendirici mutlaka kullanılmalı ki cilt nem ve yağ dengesini korusun. Hücre yenilenmesi gece 23:00’ den sonra gerçekleştiği için, 23:00-02:00 arasında yapılan bakımlar daha hızlı çözüm sunmaktadır. Ayrıca maske uygulamadan önce cildin temiz olması, yaptığınız bakımın cilt tarafından daha kolay emilmesini sağlar. Hayat boyu güzelliklerle karşılaşmanız dileğiyle…

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir