BRIMOLIX Göz Damlası, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi olan Brimonidin, gözün iç kısmındaki basıncı azaltan bir maddedir. Göz merceği ile kornea arasındaki sıvının dışarıya akışının azaldığı veya fazla sıvı oluşumu durumlarında gözdeki basınç artar, bu da gözdeki sinirlere, damarlara kalıcı zararlar verir. Gözde sulanma, büyüme, korneada bulanıklık, ışık duyarlılığı, Descemet zarında yırtıklar göz içindeki basıncın artması neticesinde oluşur. Eğer, düzenli tedavi yapılmazsa körlüğe varan sonuçlar ortaya çıkar.  BRIMOLIX, gözün iç kısmındaki hipertansiyonun sebep olduğu göz rahatsızlığında etkisini gösterir.

BRIMOLIX Göz Damlası Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. BRIMOLIX, göz tansiyonu olan hastalarda kullanılan bir ilaçtır.
 3. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için ilacınızı düzenli bir biçimde atlamadan uygulamalısınız. İlacınız tamamen bitmeden hekiminize tekrar yazdırmalısınız.
 4. Tedaviyi hekiminize danışmadan bırakmayınız, ilacın kullanımını aniden keserseniz göz tansiyonunuz kontrol edilemez hale gelebilir.
 5. BRIMOLIX‘ i kullanırken aynı zamanda göz ile ilgili bir damla daha kullanmanız gerekiyorsa,  iki ilaç kullanımı arasında en az 5-10 dakikalık bir süre olmalıdır. Göz jeli veya merhem en son sürülmelidir.
 6. Gözünüze lens takıyorsanız, lens gözünüzdeyken ilacı uygulamamalısınız. Gözünüzde lens olmadan ilacınızı gözünüze uyguladıktan sonra lensinizi kullanabilmeniz için yaklaşık 20 dakikalık  bir süre yeterlidir.
 7. BRIMOLIX ile tedaviniz sürerken gözünüzde kızarma, kaşınma veya şişlik ya da yaralanma , enfeksiyon gelişirse ilacın kullanımını durdurup, hekiminize  başvurunuz.
 8. Eğer ruhsal bozukluk için tedavi görüyorsanız veya kalp ritminde bozukluk, konjestif kalp yetersizliği, felç (inme), kan pıhtısı ve dolaşım ile ilgili sorunlarınız var ise, karaciğer veya böbrek hastalığınız; kas güçsüzlüğü, gözlerinizde iltihap oluşumuna yatkınlığınız, göz kuruluğu, gözlerinizde uçuk veya şişlik var ise tedaviye başlamadan önce hekiminizle görüşünüz.
 9. İlacı damlattığınızda puslu görmeye sebebiyet verebilir.  Görmeniz düzelmeden araba veya alet kullanımı gibi dikkat gerektiren işler yapmamalısınız.
 10. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde BRIMOLIX‘ in hekime danışmadan kullanılması önerilmez. Tedaviniz sürerken hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmelisiniz. Emzirme döneminde anne sütüne geçebileceğinden emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

BRIMOLIX Göz Damlası’ nın kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Başınızı yukarıya doğru hafifçe kaldırınız, alt göz kapağını aşağıya doğru çekip, yukarıya bakınız. Şişeyi ters çeviriniz . Bir damla gelecek damlatınız ve gözünüzü kapayınız. Damlayı damlatırken parmağınızı gözünüzün iç kenarına bastırıp, yaklaşık bir dakika böyle beklemelisiniz. Böylece damlanın gözyaşı kanalından içeri akması engellenmiş olacaktır. Damlayı iki gözünüz içinde uygulayacaksanız bu işlemi diğer gözünüze de aynı şekilde uygulayınız.
 3. BRIMOLIX‘ in damlatma kısmını başta göz ve eller olmak üzere hiç bir yüzeye temas ettirmeyiniz. Eğer damlalık kirlenirse gözde enfeksiyon oluşabilir ve bu durum görme kaybına kadar varacak sonuçlara sebebiyet verir.
 4. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için ilacınızı düzenli bir biçimde atlamadan uygulamalısınız. İlacınız tamamen bitmeden hekiminize tekrar yazdırmalısınız.
 5. Tedaviyi hekiminize danışmadan bırakmayınız, ilacın kullanımını aniden keserseniz göz tansiyonunuz kontrol edilemez hale gelebilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Gözlerde kızarma ve kaşınma, göz kuruluğu, kendini hasta hissetme sık rastlanan yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Brimonidin
İlaç Marka İsmi: BRIMOLIX Göz Damlası

BRIMOLIX Göz Damlası Kullanma Talimatı


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir