BIMAPRESS Göz Damlası, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi  Bimatoprost‘ tur. BIMAPRESS Göz Damlası, göz içindeki sıvının gözün dış kısmına akışını arttırmak suretiyle artmış basıncın düşmesini sağlayan göz tansiyonu ilacıdır. Göz merceği ile kornea arasındaki sıvının dışarıya akışının azaldığı veya fazla sıvı oluşumu durumlarında göz içi basıncı yükselir, bu da gözdeki sinirlere, damarlara kalıcı zararlar verir. Gözde sulanma, büyüme, korneada bulanıklık, ışık duyarlılığı, Descemet zarında yırtıklar göz içindeki basıncın artması neticesinde oluşur. Eğer, düzenli tedavi yapılmazsa körlüğe varan sonuçlar ortaya çıkar. BIMAPRESS, gözün iç kısmındaki hipertansiyonun sebep olduğu göz rahatsızlıklarının tedavisinde fayda gösteren bir damladır.

 

BIMAPRESS Göz Damlası Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. BIMAPRESS, gözdeki hipertansiyonun sebep olduğu göz rahatsızlıklarının tedavisinde faydalıdır.
 3. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için ilacınızı düzenli bir biçimde atlamadan uygulamalısınız. İlacınız tamamen bitmeden hekiminize tekrar yazdırmalısınız.
 4. Tedaviyi hekiminize danışmadan bırakmayınız, ilacın kullanımını aniden keserseniz göz tansiyonunuz kontrol edilemez hale gelebilir.
 5. Bu damlayı kullanırken aynı zamanda göz ile ilgili bir damla daha kullanmanız gerekiyorsa,  iki ilaç kullanımı arasında en az 5-10 dakikalık bir süre olmalıdır. Göz jeli veya merhem en son sürülmelidir.
 6. Gözünüze lens takıyorsanız, ilacın kullanımı lensin rengini değiştirebileceğinden, lens gözünüzdeyken ilacı uygulamamalısınız. Gözünüzde lens olmadan ilacınızı gözünüze uyguladıktan sonra lensinizi kullanabilmeniz için yaklaşık 20 dakikalık  bir süre yeterlidir.
 7. Kullanımı kirpik uzamasına, gözlerde, göz kapağında ve kirpikte renk farklılıklarına sebep olabilir. Tedaviyi sadece bir gözünüz için uyguluyorsanız, diğer gözünüz ve kirpiklerinizde renk farklılığı daha kolay anlaşılabilir.
 8. Tedaviniz sürerken, gözünüzde yaralanma oluşursa  veya göz enfeksiyonu meydana gelirse hemen doktorunuza bildiriniz.
 9. Eğer şiddetli veya kontrol altına alınamayan nefes darlığı ya da KOAH, saman nezlesi, öksürük gibi bir rahatsızlığınız var ise; gözlerinizde iltihap oluşumuna yatkınlığınız, göz kuruluğu ya da göz ile ilgili diğer rahatsızlıklar; gözlerinizde uçuk veya şişlik var ise ya da göz operasyonu öyküsü, kalp ritminde bozukluk, konjestif kalp yetersizliği, felç (inme), kan pıhtısı ve dolaşım ile ilgili sorunlarınız var ise, karaciğer veya böbrek hastalığınız; çizgili kas zayıflığı, diyabet veya fazla çalışan tiroid rahatsızlıklarından birine ya da birkaçına sahipseniz tedaviye başlamadan önce hekiminizle görüşünüz.
 10. BIMAPRESS‘i damlattığınızda puslu görme gelişebilir. Görmeniz netleşmeden araba veya alet kullanımı gibi dikkat gerektiren işler yapmamalısınız.
 11. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde hekime danışmadan kullanılması önerilmez. Tedaviniz sürerken hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmelisiniz. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanmalısınız.

 

BIMAPRESS Göz Damlası’nın kullanım Şekli:

 1. Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka hekiminizin direktiflerine uyunuz. Yanlış veya size tavsiye edilenden fazla kullanıldığı takdirde hastalığınızda  bir iyileşme sağlanmaz, aksine sağlığınıza ciddi zararlar verebilir.
 2. Başınızı arkaya doğru hafifçe eğiniz, alt göz kapağını aşağıya doğru çekip, yukarıya bakınız. Damlayı damlatınız ve gözünüzü kapayınız. Damlayı damlatırken parmağınızı gözünüzün iç kenarına hafifçe bastırınız. Yaklaşık bir dakika böyle beklemelisiniz. Böylece damlanın gözyaşı kanalından içeri akması engellenmiş olacaktır. Damlayı iki gözünüz içinde uygulayacaksanız bu işlemi diğer gözünüze de aynı şekilde uygulayınız.
 3. BIMAPRESS, her gün aynı saatlerde günde 1 defa (akşamları) 1’er damla şeklinde kullanılır.
 4. Düzenli bir şekilde atlamadan uygulayınız. İlacınız tamamen bitmeden hekiminize tekrar yazdırmalısınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Konjunktival hiperemi, kirpiklerde uzama ve oküler kaşıntı BIMAPRESS göz damlasının çok yaygın görülebilecek yan etkisidir.
 2. Anormal karaciğer fonksiyon testi, alerjik konjunktivit, astenopi, blefarit, konjunktival ödem, kornea erozyonu, kirpiklerde koyulaşma, gözde ağrı, gözde yabancı cisim hissi, iris pigmentasyonunda artış, oküler yanma, oküler kuruluk, oküler iritasyon, fotofobi, yüzeyel noktalı keratit, göz yaşarması, görme bozukluğu ve görme keskinliğinin kötüleşmesi, göz akıntısı, göz kapağında eritem, göz kapağında kaşıntı, perioküler deri pigmentasyonu, hipertansiyon,  BIMAPRESS göz damlasının yaygın görülebilecek yan etkileridir.
 3. Astım, astımın şiddetlenmesi, KOAH’ın şiddetlenmesi, dispne, göz kapağı sulkusunun derinleşmesi de dahil periorbital ve göz kapağındaki değişiklikler, göz alerjisi ve alerjik dermatitin işaret ve semptomlarını içeren aşırı duyarlılık reaksiyonu BIMAPRESS‘in bilinmeyen yan etkileridir.
 4. Blefarospazm, kistoid maküler ödem, göz kapağı retraksiyonu, iritis, üveit ve retinal hemoraji, periorbital eritem, göz kapağı ödemi, mide bulantısı, hirsutizm, asteni BIMAPRESS‘in yaygın olmayan yan etkileridir.

 

İlaç Etken Maddesi: Bimatoprost
İlaç Marka İsmi: BIMAPRESS 0,3 mg/ml göz damlası

BİMAPRESS 0,3 mg-ml göz damlası kullanma talimatı


BİMAPRESS 0,3 mg-ml göz damlası kullanma talimatı

BİMAPRESS 0,3 mg-ml göz damlası kısa ürün bilgisi


BİMAPRESS 0,3 mg-ml göz damlası kısa ürün bilgisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir