BRILINTA 60 mg Film Kaplı Tablet, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Endikasyon Bilgisi :

BRILINTA 60 mg Film Kaplı Tablet‘in içinde bulunan aktif madde Tikagrelor beyin veya kalp atardamarlarında (koroner arterlerlerde) kan pıhtılarının (trombüslerin) kümeleşmesine mani olmak suretiyle, damar tıkanıklığını önler. Böylece kan akışkanlığını arttırarak, dolaşımı rahatlatır.  BRILINTA koroner arterlerde trombozun sebep olduğu kararsız anginada ve yakın zamanda geçirilen kalp krizi (miyokard infarktüsü) sonrasında yeni bir kalp krizi veya felç gibi hayati sonuçlara sebep olabilen damarlarda kan pıhtılarının kümeleşmesi olasılığına karşı tedavide Aspirinle beraber kullanılmaktadır.

 

BRILINTA 60 mg Film Kaplı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Noktalar :

  1. Tikagrelor 18 yaşından küçüklere verilmemelidir.
  2. Tedaviden en iyi sonucu almak için, ilacınızı aksatmadan hergün günün aynı saatlerinde hekiminizin önerdiği dozajda kullanmaya özen göstermelisiniz.
  3. Bu ilaç, kanamayı arttırabileceğinden, yakın bir tarihte ameliyat olacaksanız, ameliyattan belli bir süre önce bu ilaçla tedavi gördüğünüzü cerrahınıza haber veriniz.  Bu ilacın kullanımını ameliyattan 1 hafta önce durdurmanız gerekmektedir.
  4. Eğer beyin kanaması sebebiyle felç öykünüz var ise ya da  karaciğer rahatsızlığı veya vücudunuzun herhangi bir yerinde devam eden kanama, bakteri veya mantar kaynaklı bir rahatsızlığınız ya da kan tahlillerinizde ürik asit seviyesinde yükseklik, sara nöbeti, migren, sindirim sisteminizde kanama,  yavaş kalp ritmi, soluk alıp vermede zorlanma veya akciğerlerinizde herhangi bir rahatsızlık var ise ya da   ritonavir, atazanavir, klaritromisin, nefazodon,  sisaprid, ergot alkaloidler, ketokonazol, nefazodon, simvastatin, lovastatin,  karbamazepin, fenitoin, fenobarbital, verapamil, Beta blokörler,  digoksin, diltiazem, kinidin, siklosporin, rifampisin, paroksetin, sitalopram, sertralin, nonsteroidal antiinflamatuvarlar (ağrı kesiciler), lovastatin ve simvastatin isimli ilaçlarla tedavi görüyorsanız; Tikagrelor ilaca başlamadan önce hekiminizle bu hususları görüşmelisiniz.
  5. Emziren anneler ve hamilelerin hekime danışmadan kullanmaları öngörülmemektedir.
  6. İlacın etken maddesine karşı hassasiyetiniz var ise bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  7. Bu ilaç araba veya alet kullanmanızı etkilemesi düşünülmez. Yine de ilacın üzerinizde yaratabileceği yan etkilerine karşı,  dikkat isteyen işleri yaparken çok tedbirli davranınız.

 

BRILINTA 60 mg Film Kaplı Tablet’in Kullanım Şekli :

  1. İlacın her bir dozunu 1 bardak dolusu su ile beraber almalısınız. Tercihen, yemekten sonra ya da öğün aralalarında da alınabilir.
  2. Bu ilacı hekiminiz nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız faydalı olur.  Tedavi süresince mutlaka hekiminizin direktiflerine tamamıyla uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığınız üzerinde zararlı etkiler oluşturur. Hekim tarafından belirlenen dozaj miktarını ve kullanma süresini dikkate almalısınız.

 

BRILINTA 60 mg Film Kaplı Tablet Yan Etkileri :

  1. Soluk almada zorluk, kanda ürik asit seviyesinde yükselme, kan hastalığına bağlı kanama ilacın sıkça görülen yan etkileridir.

 

İlaç Etken Maddesi: Tikagrelor
İlaç Marka İsmi: BRILINTA 60 mg Film Kaplı Tablet

BRİLİNTA 60 mg Tablet kullanma talimatı

BRİLİNTA 60 mg Tablet kullanma talimatı

BRİLİNTA 60 mg Tablet kısa ürün bilgisi (prospektüsü)

BRİLİNTA 60 mg Tablet kısa ürün bilgisi (prospektüsü)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir