BIMAGAN 0.3 mg/ml Göz Damlası, nedir, ne işe yarar,yan etkileri, nasıl kullanılır

Endikasyon Bilgisi :

Bimatoprost adlı  etken maddeyi ihtiva eden BIMAGAN 0.3 mg/ml Göz Damlası Çözelti, gözden akan sıvı miktarını artırmak suretiyle göz içi yüksek basıncının düşmesini sağlayan bir ajandır. BIMAGAN, gözün iç kısmındaki hipertansiyonun sebep olduğu göz rahatsızlıklarını (geniş açılı glokomu,oküler hipertansiyonu) tedavide kullanılır.
Göz merceği ile kornea arasındaki sıvının dışarıya akışının azaldığı veya fazla sıvı oluşumu durumlarında göz içi basıncı yükselir, bu da gözdeki sinirlere, damarlara kalıcı zararlar verir. Gözde sulanma, büyüme, korneada bulanıklık, ışık duyarlılığı, Descemet zarında yırtıklar göz içindeki basıncın artması neticesinde oluşur. Eğer, düzenli tedavi yapılmazsa körlüğe varan tehlikeler meydana gelebilir.

 

BIMAGAN 0.3 mg/ml Göz Damlası’nın Kullanım Şekli

 1. Hekiminiz BIMAGAN ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka hekiminizin direktiflerine uyunuz. Yanlış veya size tavsiye edilenden fazla kullanıldığı takdirde hastalığınızda  bir iyileşme sağlanmaz, aksine sağlığınıza ciddi zararlar verebilir.
 2. BIMAGAN‘ı düzenli bir şekilde atlamadan uygulayınız. İlacınız tamamen bitmeden hekiminize tekrar reçete ettiriniz.
 3. Başınızı arkaya doğru hafifçe eğiniz, alt göz kapağını aşağıya doğru çekip, yukarıya bakınız. Damlayı damlatınız ve gözünüzü kapayınız. Damlayı damlatırken parmağınızı gözünüzün iç kenarına hafifçe bastırınız. Yaklaşık bir dakika böyle beklemelisiniz. Böylece damlanın gözyaşı kanalından içeri akması engellenmiş olacaktır. Damlayı iki gözünüz içinde kullanacaksanız bu işlemi diğer gözünüze de aynı şekilde yapınız. Göz ile ilgili başka bir damla daha kullanmanız gerekiyorsa,  BIMAGAN‘la diğer ilaç kullanımı arasında en az 5-10 dakikalık bir süre olmalıdır. Göz jeli veya merhem en son sürülmelidir.
 4. BIMAGAN, her gün aynı saatlerde günde 1 defa (akşamları) 1’er damla şeklinde kullanılır.

 

BIMAGAN 0.3 mg/ml Göz Damlası Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. BIMAGAN‘ın hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde hekime danışmadan kullanılması önerilmez. Tedaviniz sürerken hamilelik gerçekleşirse hekime hekime durumu bildirmelisiniz.
 2. BIMAGAN‘ın aktif maddesine ve diğer bileşenlerine karşı geçmişte bir hassiyet durumu sizde gerçekleştiyse;  bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 3. BIMAGAN, gözdeki hipertansiyonun sebep olduğu göz rahatsızlıklarının tedavisinde faydalıdır.
 4. BIMAGAN ilaçtan iyi bir netice alabilmeniz için ilacınızı düzenli bir biçimde atlamadan uygulamalısınız.
 5. Tedaviyi hekiminize haber vermeden bırakmayınız,BIMAGAN damlayı aniden keserseniz göz tansiyonunuz kontrol altında tutulamaz.
 6. Eğer lensiniz var ise, BIMAGAN kullanımı lensin rengini değiştirebileceğinden, lens gözünüzdeyken bu damlayı uygulamamalısınız. Gözünüzde lens olmadan ilacınızı gözünüze uyguladıktan sonra lensinizi kullanabilmeniz için yaklaşık 20 dakikalık  bir süre yeterlidir.
 7. BIMAGAN kullanımı kirpik uzamasına, gözlerde, göz kapağında ve kirpikte renk farklılıklarına sebep olabilir. Tedaviyi sadece bir gözünüz için uyguluyorsanız, diğer gözünüz ve kirpiklerinizde renk farklılığı daha kolay anlaşılabilir.
 8. BIMAGAN kullanırken, gözünüzde yaralanma oluşursa  veya göz enfeksiyonu meydana gelirse hemen doktorunuza bildiriniz.
 9. Eğer şiddetli veya kontrol altına alınamayan nefes darlığı ya da KOAH, saman nezlesi, öksürük gibi bir rahatsızlığınız var ise; gözlerinizde iltihap oluşumuna yatkınlığınız, göz kuruluğu ya da göz ile ilgili diğer rahatsızlıklar; gözlerinizde uçuk veya şişlik var ise ya da göz operasyonu öyküsü, kalp ritminde bozukluk, konjestif kalp yetersizliği, felç (inme), kan pıhtısı ve dolaşım ile ilgili sorunlarınız var ise, karaciğer veya böbrek hastalığınız; çizgili kas zayıflığı, diyabet veya fazla çalışan tiroid rahatsızlıklarından birine ya da birkaçına sahipseniz BIMAGAN‘la tedaviye başlamadan önce hekiminizle görüşünüz.
 10. İlacı damlattığınızda puslu görme gelişebilir. Görmeniz netleşmeden araba veya alet kullanımı gibi dikkat gerektiren işler yapmamalısınız.

 

BIMAGAN 0.3 mg/ml Göz Damlası’nın yan etkileri

 1. Konjunktival hiperemi, kirpiklerde uzama ve oküler kaşıntı BIMAGAN’ın çok yaygın görülebilecek yan etkisidir.
 2. Anormal karaciğer fonksiyon testi, alerjik konjunktivit, astenopi, blefarit, konjunktival ödem, kornea erozyonu, kirpiklerde koyulaşma, gözde ağrı, gözde yabancı cisim hissi, iris pigmentasyonunda artış, oküler yanma, oküler kuruluk, oküler iritasyon, fotofobi, yüzeyel noktalı keratit, göz yaşarması, görme bozukluğu ve görme keskinliğinin kötüleşmesi, göz akıntısı, göz kapağında eritem, göz kapağında kaşıntı, perioküler deri pigmentasyonu, hipertansiyon,  BIMAGAN’ın  yaygın görülebilecek yan etkileridir.
 3. Astım, astımın ağırlaşması, KOAH atakları, dispne, göz kapağı sulkusunun derinleşmesi de dahil periorbital ve göz kapağındaki değişiklikler, göz alerjisi ve alerjik dermatitin işaret ve semptomlarını içeren aşırı duyarlılık reaksiyonu BIMAGAN’ın bilinmeyen yan etkileridir.
 4. Blefarospazm, kistoid maküler ödem, göz kapağı retraksiyonu, iritis, üveit ve retinal hemoraji, periorbital eritem, göz kapağı ödemi, mide bulantısı, hirsutizm, asteni BIMAGAN’ın yaygın olmayan yan etkileridir.

 

İlaç Etken maddesi: Bimatoprost
Yardımcı bileşenler: Benzalkonyum klorür, Sodyum klorür, Sodyum fosfat dibazik heptahidrat, Sitrik asit monohidrat, Hidroklorik asit, Saf su, Sodyum hidroksit (pH ayarı için).
İlaç Marka İsmi : BIMAGAN 0.3 mg/ml Göz Damlası, Çözelti

Ruhsat Sahibi ve üretici firma : World Medicine İlaç San. ve Tic. A.Ş.
Bağcılar / İstanbul

BIMAGAN 0.3 mg-ml Göz Damlası,çözelti kullanma talimatı


BIMAGAN 0.3 mg-ml Göz Damlası,çözelti kullanma talimatı

BIMAGAN 0.3 mg-ml Göz Damlası, çözelti kısa ürün bilgisi


BIMAGAN 0.3 mg-ml Göz Damlası, çözelti kısa ürün bilgisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir