BERAZİNC 30 mg/5 ml  FORT Şurup, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Endikasyon Bilgisi :

İçerisinde çinko sülfat adlı etken maddeyi bulunduran BERAZİNC 30 mg/5 ml  FORT Şurup, vücudunda çinko düzeyi düşük olduğu tespit edilmiş kişilerdeki eksikliğe bağlı semptomları gidermek; aynı zamanda 6 aylıktan büyük bebekler, büyüme çağındaki çocuklar, ergen ve erişkinlerde vücut için gerekli olan çinko seviyesinin korunması için uygulanmaktadır.

 

BERAZİNC 30 mg/5 ml  FORT Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. Hormonal dengenin sağlanmasına, cilt ve mukoza zarlarının korunmasına, göz sağlığı, bağışıklık sistemi, kaslar ve iskelet sisteminin güçlenmesine, kan şekerinin dengelenmesi, karaciğeri, kalbi ve kan damarlarını etkileyen hastalıkların önlenmesine ve sindirime yardımcı olan Çinko, vücut sağlığının en iyi biçimde korunması ve sağlanması için günlük olarak hekim tavsiyesiyle belirlenen oranda alınmalıdır.
 2. Her gün düzenli olarak yüksek oranda alınan çinko, bakır emiliminin bozulmasına, demir eksikliğine ve bağışıklığın bozulmasına yol açmaktadır. Az veya fazla alınması, sağlığınızın tehlikeye girmesine neden olmaktadır.
 3. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 4. Alkol ilacın etkinliğinin azalmasına sebep olabileceğinden, alkollü içecekler tüketmekten kaçınınız.
 5. Altı aylıktan küçüklere verilmesi öngörülmemektedir. Kullanımı 6 aylıktan büyük bebekler, çocuklar, ergen ve erişkinler içindir.
 6. Çinko tuzları ile tetrasiklinler ve penisilaminlerin birlikte alımı etki azalmasına sebep olabilir, bu maddeler çinko tuzları ile 3 saatlik bir zaman aralığı olmalıdır.
 7. Yüksek dozda demir preparatları çinkonun emilimini azaltacağından birlikte kullanılmamalıdır.
 8. Çinko, florokinolon grubu, bakteri kaynaklı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların (siprofloksasin, levofloksasin, moksifloksasin, norfloksasin ve ofloksasin) emilimini azaltabilir.
 9. Penisilamin ve trientin (vücutta aşırı bakır birikimi, Wilson hastalığı tedavisinde kullanılanilaçlar): çinko emilimini azaltabilir, aynı şekilde penisilamin ve trientin emilimini azaltabilir.
 10. Antiasitler (mide asidini giderici ilaçlar), çinko sülfatın emilme hızını ve miktarını azaltmaktadır.
 11. Gebelik önleyici ilaçlar plazma çinko düzeyini azaltabilir.
 12. Günde 30 mg’ın üzerinde çinko kullanıldığında sparfloksasinin emilimini azaltabilir. Bundan dolayı BERAZİNC FORT sparfloksasinin kullanımından en az 3 saat sonra alınmalıdır.
 13. Eğer karaciğer veya böbrek fonksiyon bozukluğunuz varsa, bu ilaçla tedaviye başlarken bu konuyu hekiminizle görüşünüz.
 14. Buğday kepeği, keten tohumu, tahıllar, baklagiller gibi kepekli ve lifli besinler, süt ve sütlü mamüller veya kahve çinkonun emilimini azaltacağından, bu tür besinlerle beraber kullanmanız önerilmemektedir.
 15. BERAZİNC FORT uzun süreli kullanılırsa bakır eksikliğine sebebiyet verebilir. Bu husus göz ardı edilmemelidir.
 16. Hamilelikte ve emziren annelerde tıbbi lüzum halinde hekim tavsiyesiyle kullanılabilir.

 

BERAZİNC 30 mg/5 ml  FORT Şurup’un kullanım Şekli:

 1. BERAZİNC FORT kullanırken lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. Reçetede nasıl yazıldıysa o şekilde kullanmanız önemlidir. İlacın tavsiye edilenden daha fazla ya da yanlış uygulanması hastalığınızda bir iyileşme sağlamaz, aksine vücudunuza ciddi zararları olur.
 2. BERAZİNC FORT günlük doz olarak : 6 ila 12 ay arası bebeklere 0,5 ml; 1 ila 3 yaşlarındaki çocuklara 1 ml; 4 ila 8 yaş aralığındaki çocuklara 1,5 ml; 9 ila 13 yaş aralığı: 2,5 ml (yarım kaşık); 14 ila 18 yaş aralığındakilere 3 ml ; erişkinlere 5 ml (bir kaşık) şeklinde günde 1 defa verilmesi önerilmektedir.
 3. İlacınızı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayıp, doğru dozda aldığınızdan emin olmak için dozajlı pipetle veya ölçüm kaşığıyla alınız. Yemek öncesi, sonrası ya da yemek esnasında alınabilir.

 

BERAZİNC 30 mg/5 ml  FORT Şurup Yan Etkileri :

 1. BERAZİNC FORT ilacı kullandıktan sonra soluk alamama, ağız içinde şişlik, yutkunma güçlüğü, karın ağrısı, bilinç kaybı, zihin karışıklığı veya kurdeşen gibi alerjiyi işaret eden şikayetlerden biri ortaya çıkarsa, acilen hekiminizle görüşmelisiniz.
 2. Kan basıncının düşmesi, kalp ritminde düzensizlik çok nadir görülen yan etkilerdir. Böyle bir durumda hemen hekiminizi arayınız.
 3. Midenizde şişkinlik, bulanma, yanma, kusma, diyare, asabi ruh hali, sersemleme, halsizlik ilacın  geçici yan etkileridir.

 

İlaç Etken Maddesi: Çinko Sülfat
İlaç Marka İsmi: BERAZİNC 30 mg/5 ml  FORT Şurup

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir