ZINCLOMIN FORT 30 mg Şurup, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Endikasyon Bilgisi :

ZINCLOMIN  FORT 30 mg Şurup, içerisinde çinko etken maddesini ihtiva eder. ZINCLOMIN FORT, vücudunda çinko düzeyi düşük olduğu tespit edilmiş kişilerdeki eksikliğe bağlı semptomları gidermek; aynı zamanda 6 aylıktan büyük bebekler, büyüme çağındaki çocuklar, ergen ve erişkinlerde vücut için gerekli olan çinko seviyesinin korunması için uygulanmaktadır.

 

ZINCLOMIN FORT 30 mg Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. Vücuttaki eksikliği bir çok sağlık sorununa sebep olan Çinko, hormonal dengenin sağlanmasına, cilt ve mukoza zarlarının korunmasına, göz sağlığı, bağışıklık sistemi, kaslar ve iskelet sisteminin güçlenmesine, kan şekerinin dengelenmesi, karaciğeri, kalbi ve kan damarlarını etkileyen hastalıkların önlenmesine ve sindirime yardımcı olur.
 2. Vücut sağlığının en iyi biçimde korunması ve sağlanması için günlük olarak hekim tavsiyesiyle belirlenen çinko miktarı alınmalıdır. Her gün düzenli olarak yüksek oranda alınan çinko, bakır emiliminin bozulmasına, demir eksikliğine ve bağışıklığın bozulmasına yol açmaktadır. Az veya fazla alınması, sağlığınızın tehlikeye girmesine neden olmaktadır.
 3. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 4. Çok nadir de olsa baş dönmesi, uyuklama gibi dikkatin dağılmasına sebep olabilecek yan etkilerinden dolayı tedaviniz sürerken araba veya alet kullanmaktan, ayrıca alkollü içecekler tüketmekten kaçınınız.
 5. Altı aylıktan küçüklere verilmesi öngörülmemektedir. Kullanımı 6 aylıktan büyük bebekler, çocuklar, ergen ve erişkinler içindir.
 6. ZINCLOMIN  FORT uzun süreli kullanılırsa bakır eksikliğine sebebiyet verebilir. Bu husus göz ardı edilmemelidir.
 7. Eğer karaciğer veya böbrek fonksiyon bozukluğunuz varsa, bu ilaçla tedaviye başlarken bu konuyu hekiminizle görüşünüz.
 8. Buğday kepeği, keten tohumu, tahıllar, baklagiller gibi kepekli ve lifli besinler, süt ve sütlü mamüller veya kahve çinkonun emilimini azaltacağından, bu tür besinlerle beraber kullanmanız önerilmemektedir.
 9. Asit giderici ilaçlar, gebelik önleyici ilaçlar, antibakteriyel ilaçlar, kalsiyum ilaçları, trientin, penisilamin  ve sparfloksasinle eş zamanlı kullanılması ilacın etkinliğini azaltabileceğinden, ZINCLOMIN  FORT kullanırken bu ilaçlardan herhangi birini kullanmanız gerekiyorsa iki ilaç kullanımı arasında en az 3 saatlik bir zaman dilimi olmalıdır.
 10. Hamilelikte ve emziren annelerde tıbbi lüzum halinde hekim tavsiyesiyle kullanılabilir.

ZINCLOMIN FORT 30 mg Şurup’un kullanım Şekli:

 1. ZINCLOMIN FORT kullanırken lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. Reçetede nasıl yazıldıysa o şekilde kullanmanız önemlidir. İlacın tavsiye edilenden daha fazla ya da yanlış uygulanması hastalığınızda bir iyileşme sağlamaz, aksine vücudunuza ciddi zararları olur.
 2. 6 ila 12 ay arası bebeklere 3 mg; 1 ila 3 yaşlarındaki çocuklara 6 mg; 4 ila 8 yaş aralığındaki çocuklara 9 mg; 9 ila 13 yaş aralığı: 15 mg; 14 ila 18 yaş aralığındakilere 18 mg; erişkinlere 30 mg (1 ölçek) şeklinde günde 1 defa verilmesi tavsiye edilir.
 3. İlacınızı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için dozajlı pipetle veya bir ölçüm kabıyla alınız. Yemek kaşığı kullanmamalısınız. Yemek öncesi, sonrası ya da yemek esnasında alınabilir.

 

ZINCLOMIN  FORT 30 mg Şurup Yan Etkileri :

 1. ZINCLOMIN FORT ilacı kullandıktan sonra soluk alamama, ağız içinde şişlik, yutkunma güçlüğü, karın ağrısı, bilinç kaybı, zihin karışıklığı veya kurdeşen gibi alerjiyi işaret eden şikayetlerden biri ortaya çıkarsa, acilen hekiminizle görüşmelisiniz.
 2. Kan basıncının düşmesi, kalp ritminde düzensizlik çok nadir görülen yan etkilerdir. Böyle bir durumda hemen hekiminizi arayınız.
 3. Midenizde şişkinlik, bulanma, yanma, kusma, diyare, asabi ruh hali, sersemleme, halsizlik ilacın  geçici yan etkileridir.

 

İlaç Etken Maddesi: Çinko
İlaç Marka İsmi: ZINCLOMIN FORT 30 mg Şurup

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir