TURKTIPSAN METAMIZOL SODYUM 1000 mg IM/IV Ampul, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Endikasyon Bilgisi :

Ani ya da kontrol altına alınamayan normalin üstündeki ağrılarda kullanılan TURKTIPSAN METAMIZOL SODYUM 1000 mg IM/IV Ampul, soğuk algınlığı, grip yada enfeksiyon hastalıklarında gözlenen yüksek ateşte; mide, bağırsak krampları, taş veya kum dökmeye bağlı idrar veya safra kanalının ağrılı krampları, omurganın ağrıyla birlikte tutulmaları, travmatik kırık veya doku ezilmesi,  romatizma, varis, romatizma, boyun ya da bel fıtığı, sinir ağrısı, regl sancısı, diş iltihabı ve migren vb. ağrılarda hızlı ve güçlü etkisiyle ağrıyı çok çabuk giderir, vücudun gevşemesini sağlar.

 

TURKTIPSAN METAMIZOL SODYUM 1000 mg IM/IV Ampul Hakkında Bilmeniz Gereken Noktalar :

•Eğer, mide veya bağırsaklarınızda iltihaplı bir hastalık veya ülser şüphesi,  böbrek veya karaciğer işlevlerinde ciddi yetersizlik, düşük tansiyon, nazal şişkinlik, lösemi, aneminiz ya da laktoz, galaktoza hassasiyetiniz, müzmin kurdeşeniniz var ise; hekime danışmadan kesinlikle kullanmamalısınız.
•Az ağrılı durumların tedavisinde kullanılmamalıdır.
•İlacın uygulanmasından sonra nabzınızda artış, kol ve bacaklarda soğukluk hissi, soğuk ter, baş dönmesi, uyuşukluk, bulantı, deri renginin solması, solunum güçlüğü, yüzde şişkinlik, kaşıntı, kalp bölgesinde basınç hissi gibi alışılmadık belirtilerde acilen doktora haber verilmeli ve doktor gelene kadar havadar bir yerde hasta baş aşağı vaziyette yatırılmalı ve soluk yolunun açık tutulmasına yardımcı olunmalıdır.
•İlacın kullanımı süresince göğüs ağrısı, soluk alırken zorlanma, konuşma bozukluğu, görme veya denge bozukluğu gibi kalp ya da dolaşım problemi belirtilerinde acilen bir sağlık kuruluşuna müracaat ediniz.
•İlacın etken maddesine daha önce bir hassasiyet geliştiyse bu ilacı kullanmaktan kaçınınız.
•Bu ilaç üç aylıktan küçük, beş kilodan aşağı süt çocuklarına verilmemelidir.
•Hamilelikte özellikle 6. aydan itibaren kullanılması doğmamış çocukta doğum kusuruna; süt veren kadınlarda kullanılması emzirilen çocuk için zararlı olabilir.

 

TURKTIPSAN METAMIZOL SODYUM 1000 mg IM/IV Ampul Nasıl Kullanılır :

-Bu ilacı hekim nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanılması gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerini dikkate alınız. Tavsiye edilen miktardan daha fazla ya da bırakılmasını gerektirecek hallerde devam etmeyi ısrarla uzatırsanız sağlığınız bozulabilir.

-Kas ya da toplardamar içine uygulanmaktadır. Ancak, 3 ay ila 11 aylık çocuklarda damardan verilmesi uygun değildir.

 

TURKTIPSAN METAMIZOL SODYUM 1000 mg IM/IV Ampul Yan Etkileri :

Soluma zorluğu, karında ağrı,  ciltte kaşınma, kabarma, şuur kaybı, yüzünüzde, dudak, dil ya da boğazınızda şişlik durumlarında acilen hekiminizi arayınız.

İlaç Etken Maddesi: Metamizol sodyum
İlaç Marka İsmi: TURKTIPSAN METAMIZOL SODYUM 1000 mg IM/IV Enjeksiyonluk Çözelti 10 Ampul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir