Türk Hamamları

turk-hamami

Hamamlar, geçmişten günümüze kadar önemli bir yere sahiptir. Birçok kişinin temizlenmek ve güzel vakit geçirmek için kullandığı yerlerdir. Hamam kültürü oldukça popüler bir hal almıştır. Hamamlar aynı zamanda kirlerden arındırır ve rahatlamanızı sağlar. Ülkemizde gelişen hamam kültürü olduğunu biliyoruz. Sadece Türkiye değil birçok ülkede de hamamlar yaygındır. Tüm insanlığın hoşuna giden bir ihtiyaç haline gelmiştir. Hamamlar yaygın olarak kullanılmaktadır. Türk hamamı kültürü geçmişte yaşayan büyüklerimizden bizde kalan bir mirastır. Bu miras Türkiye’nin  birçok yerinde korunmuştur. Çevremize baktığımızda geçmişin izini taşıyan hamamlarımız mevcuttur. Türk hamamı temel olarak, özel yöntemler ile ısıtılan bünyesi  içerisinde sıcak su ve soğuk su bulunduran, yıkanmak, rahatlamak ve keyifli vakit geçirmek için kullanılan  yapı ve yerlerdir. Bu yapılar insanların vazgeçilmezi haline gelmiştir. Genelde hamamlar temizlik ve kirlerden arınmak için kullanılır. Bunların yanı sıra birçok hastalığa da iyi geldiği bilinmektedir. Türk hamamlarının içerisinde sıcaklık ve nemin bulunması vücutta kasların yumuşamasını ve  genel anlamda rahatlık hissetmenizi sağlar.

 

Türk hamamları Ortadoğu bölgelerinde görülen  yaygın bir yapıdır. Hamam kültürü geçmişten günümüze geldiği için kadın ve erkeklerin kullandığı hamamlar birbirinden ayrı yerdedir. Ülkemizde tarihi hamamların bulunması sosyal açıdan insanları da birbirine yaklaştırmıştır. Başka ülkeden gelen turistler ülkemizdeki hamamları merak etmekte ve çok beğenmekteler. Hamamlar sadece temizlenmek için değil sosyal ekonomik ve kültürel açıdan da önem arz etmektedir. Yani türk hamamları birçok işlevsel görevi yerine getirmektedir. Türk hamamlarında belirli nem ve sıcaklık oranı vardır. Bu ne ve sıcaklığa maruz kalmanız hem vücudunuzda hem de cildinize iyi gelecektir. Ayrıca maruz kaldığınız sıcaklık ter oranınız yükseltecek ve bu sayede Vücudunuzda bulunan toksinlerden aramanızı sağlayacaktır. Hamamlar da meşhur olan keseler vardır. Bu keseleri sert bir şekilde vücudunu sürdüğünüz zaman ölü derilerden de arınmış olacaksınız.

 

Türk Hamamlarının Yapısı

 

Türk hamamları dün olduğu gibi bugün de eşsiz güzelliğe sahip olan yerlerdir. Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan hamamlar her zaman hayatımızın içinde olmuştur. Bu hamamlar gerek temizlik gerekse sağlık açısından birçok şeye faydası vardır. Bunların yanı sıra kültürel ve sosyal öneme de sahiptir. Türk hamamları oldukça dikkat çeken kendine özgü ve oldukça dikkat çeken yapıya sahiptir. Türk hamam kültürü oldukça eski tarihe dayanmaktadır. Hamamların tarihsel geçmişi Osmanlı dönemine dayanmaktadır. Biliyoruz ki Osmanlı kültürünü  tüm dünya bilmektedir. Osmanlı döneminden bize kalan en büyük hamam kültürü istanbul’da bulunmaktadır . Biliyoruz ki istanbul bir kültür şehridir . İstanbul hamam sayısı çok fazladır . Istanbul’a gittiğiniz zaman bu tarihi türk hamamlarının görebilirsiniz . Türk hamamları içinde birçok elementi de bünyesinde bulunmaktadır. Hamamların içerisinde şunlar bulunmaktadır; Soğuk oda , sıcak oda ve soyunma odası gibi ayrı bölümler bulunmaktadır. Türk hamamları ilk olarak görünüşüyle insanları cezbetmektedir. Yaygın olarak kubbe şekli kullanılmaktadır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir