TEICOJECT 200 mg IV/IM Enj. Çöz. Haz. İçin Liyofilize Toz ve Çözücü, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Endikasyon Bilgisi :

İçinde Teikoplanin (antibiyotik)  olan TEICOJECT, karın içinin, böbreklerin, idrar kesesi, idrar yolunun (üretrit), rahim ağzının (servisit) iltihaplanması gibi üreme boşaltım sistemindeki enfeksiyonlar, kalp zarı yada kapaklarında iltihaplanma; bakteriyemi (kan dolaşımında bakteri varlığı); omuriliğin iltihaplanması durumları ile diş eti apsesinde, zatürrede ve cildin bakteriyel enfeksiyonlarında kullanılmaktadır.

 

TEICOJECT 200 mg IV/IM İçin Hakkında Bilmeniz Gereken Noktalar :

 

 1. TEICOJECT kullanımından sonra boğazınızda, yüzünüzde, dudaklar, dil ve dudaklarınızda şişlik, karın ağrısı, soluk alamama, bilinç kaybı, kurdeşen gibi alerjiyi işaret eden belirtilerde acilen hekiminizi arayınız.
 2. Diyalize giriyorsanız, virüs ya da mantara bağlı bir hastalığınız var ise ya da diyabet, karaciğer hastalığı, kalpte ritim düzensizliği, mide, bağırsak ülseri ya da şiddetli ishaliniz var ise  var ise TEICOJECT kullanmadan önce mevcut olan hastalıklarınızı hekiminize söyleyiniz.
 3. TEICOJECT ‘in üzerinizdeki etkisini görmeden araba, alet kullanmak gibi dikkat isteyen işlerden kaçınınız.
 4. İlacınızı düzenli olarak her gün günün aynı saatlerinde kullanmaya özen göstermelisiniz. Kendinizi iyi hissetsenizde TEICOJECT kullanımını hekimin belirlediği zamandan önce bırakmayınız.
 5. Hamilelik döneminde iseniz ya da hamile kalmayı planlıyorsanız TEICOJECT‘i kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal hekiminize durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliğin önlenmesi için tedbirli davranınız. Emzirme dönemlerinde de hekime danışmadan kullanılmamalıdır.

 

TEICOJECT 200 mg IV/IM İçin Nasıl Kullanılır :

 1. 18 yaşından büyüklere: Orta dereceli enfeksiyonda,  1. gün 400 mg , daha sonraki günlerde 200 mg ;
  Ağır enfeksivonda: başlangıçta 12 saatlik aralar ile 3 defa 400 mg;  sonra her gün günde bir defa 400 mg; cerrahi operasyonlarda hastanın enfeksiyon kapmaması için 1 kere 400 mg;
 2. Yeni doğanlara (1 aylık) : 1. gün 16 mg/kg, 2. günden itibaren günde 1 defa 8 mg/kg; 2 aylıktan büyük bebek ve çocuklara:
 3. Orta dereceli enfeksiyonda,  başlangıçta 12 saatlik aralar ile 3 defa 10 mg/kg; daha sonraki günlerde her gün 1 kere 6 mg/kg; ağır enfeksiyonlarda: başlangıçta 12 saatlik aralar ile 3 defa 10 mg/kg; daha sonraki günlerde her gün 1 kere 10 mg/kg.
 4. TEICOJECT 3-5 dakikalık hızlı enjeksiyonla ya da 30 dakikalık yavaş infüzyon şeklinde kullanılır.
 5. TEICOJECT‘i hekim nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanılması gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka hekiminizin direktiflerini dikkate alınız.

 

TEICOJECT 200 mg IV/IM’nin Yan Etkileri :

 1. Ciltte morartılar, isilik, kabartı, sersemleme, mide bulanması, baş ağrısı, istem dışı kasılmalar, yüksek ateş, ishal, üşüme, kolay kanama, enjeksiyonun uygulandığı yerde ağrı, tahriş gibi yan etkilerde derhal hekiminizle görüşmelisiniz.

 

İlaç Etken Maddesi: Teikoplanin
İlaç Marka İsmi: TEICOJECT 200 mg IV/IM Enjeksiyonluk Çözelti Hazırlamak İçin Liyofilize Toz ve Çözücü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir