SIPROJECT 400 mg/200 ml IV infüzyon İçin Çözelti İçeren Flakon, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Endikasyon Bilgisi :

SIPROJECT 400 mg/200 ml IV infüzyon İçin Çözelti İçeren Flakon Florokinolonlar (antibiyotik) grubundan Siprofloksasin adlı etken maddeyi içinde bulundurur. Bu madde, vücuttaki siprofloksasine duyarlı mikroorganizmalara ( bakterilere) bağlı enfeksiyonları tedavi etmektedir. SIPROJECT, pnömoni- zatürre; meningokok adlı bakteri türünün sebep olduğu kan dolaşımı (septisemi-bakteriyemi),  menenjit (beyin zarı iltihabı ve omurilik iltihabı),  sık sık nükseden dış kulak ve orta kulak enfeksiyonunda; yüz sinüslerinin içindeki hava boşluklarında, gözde iltihaplanma; bronşitli hastalarda hastalığın kötüleşme dönemleri; şarbonda; bakteri kaynaklı ishal; böbrek, idrar ve safra kanallarının iltihaplanması, bel soğukluğu, prostat, testis ve yumurtalık iltihaplanmasını da içeren genital bölge enfeksiyonu; karın içinin iltihaplanması, enfeksiyon kapma tehlikesinin olduğu durumlar, vücudun mikroplara karşı savunma mekanizmasının bozulması sebebiyle ortaya çıkan enfeksiyonda;  eklem veya kemik enfeksiyonu ve apse, çıban, deri altı dokusunun yaygın cerahatlı enfeksiyonuna karşı tedavide etki göstermektedir.

 

SIPROJECT 400 mg/200 ml IV infüzyon İçin Çözelti İçeren Flakon Hakkında Bilinmesi Gereken Noktalar :

 1. Siprofloksasin kullanımıyla  ishal gelişebilir. Eğer ishalseniz ve dışkınız aşırı sulu veya kanlı ise hiç vakit kaybetmeden hekiminizi aramalısınız. Böyle bir durum bağırsaklarınızda yeni bir enfeksiyonun başlangıcı olabilir. Hekiminiz söylemedikçe ishali durdurmak için herhangi bir ilaç kullanmayınız.
 2. Siprofloksasin’i süt, yoğurt gibi besinler veya kalsiyum içerikli meyve sularıyla birlikte yutmayınız. Bu tür besinler Siprofloksasin ile tedavinin etkinliğini azaltmaktadır.
 3. Siprofloksasin’e veya levofloksasin (Cravit, Tavanic); norfloksasin (Noroxin); ofloksasin (Menefloks, Ofloks, Tarivid); moksifloksasin (Avelox, Moxitec); enoksasin (Comprecin, Enoksetin) vb. ilaçlarla daha önceden antibiyotik alerjisi geliştiyse SIPROJECT i kullanmamalısınız.
 4. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekime bildirmeden kullanılması sakıncalıdır. Eğer tedaviniz sürerken  hamile kalırsanız veya hamilelik şüpheniz bile olsa; derhal hekiminizi haberdar ediniz.
 5. Siprofloksasin’i almadan önceki yaklaşık 6 saat veya aldıktan sonraki 2 saat süresince; sükralfat (Antepsin) veya didanozin (Videx); talcid, rennie, kompensan gibi antiasitler; vitaminler  ya da demir, çinko içeren mineral ilaçları Siprofloksasin’i almadan önceki yaklaşık 6 saat veya aldıktan sonraki 2 saat süresince kullanmaktan sakınınız. Bu ilaçları Siprofloksasin ile birlikte kullanmak Siprofloksasin’in etkinliğini yavaşlatabilir.
 6. Astımınız var ise ve Teofilin ile tedavi görüyorsanız ya da kalp ritm bozukluğunuzla ilgili kinidin ( Quinicardine, Natisedine Longacor); amiodaron hidroklorür (Cordarone); sotalol hidroklorür (Darob, Talozin); digoksin (Digoxsin-Sandoz, Digoxine Nativelle) ya da tizanidin (Sirdalud, Devalud) ile tedavi görüyorsanız SIPROJECT kullanmaya başlamadan önce hekiminize bildirmelisiniz.
 7. Tedavinin ilk günleri iyi belirtiler görülmeye başlasa da, Siprofloksasin’i reçetenizde yazıldığı gibi hekiminizin uygun bulduğu dozda ve sıklıkta kullanmalısınız. Çünkü hastalığınız tam  anlamıyla tedavi olmadan da düzelme gösterebileceğinden bu durum sizi yanıltmamalı.
 8. SIPROJECT , virüslerin sebep olduğu soğuk algınlığı veya gribal enfeksiyonda kullanılmaz.
 9. SIPROJECT ‘i sizdeki aynı belirtileri ve şikayetleri taşısa bile bir başkasıyla paylaşmayınız.
 10. Tedaviniz süresince güneş ışıklarından korununuz. Eğer güneş altında kaldıktan sonra cildinizde şiddetli kızarıklık, yanma, su toplamış kabarcıklara rastlarsanız hekiminizi arayınız.
 11. SIPROJECT kullandığınız sürece gün içinde ilacı alırken içtiğiniz suyun haricinde de bol miktarda sıvı tüketmeye özen gösteriniz.
 12. Bu ilaç tendon (bilhassa aşil tendonunun) şişmesine ya da yırtılmasına yol açabilir. Eğer 60 yaşın üzerindeyseniz ve ağız yoluyla steroid grubu bir ilaç kullanıyorsanız ya da böbrek, kalp veya akciğer nakli geçirdiyseniz; Siprofloksasin’in bu etkisinin görülmesi daha muhtemeldir. Eğer ani bir ağrı, acı, şişme, sertlik, kolay incinme, eklemlerinizde hareket zorluğu hissederseniz; ilacı kullanmayı kesiniz ve derhal hekiminizi arayınız,  medikal bakım ve direktif alıncaya kadar eklemlerinizi fazla hareket ettirmemeye dikkat ediniz.
 13. Eğer miyastenia gravis (çizgili kas zayıflığı), diyabet (şeker hastalığı), hipokalemi, eklem rahatsızlığı, daha önce geçirilmiş nöbet veya felç; uzun QT sendromu (kendinizde ya da ailenizde), böbrek ve/veya karaciğer rahatsızlıklarından biri kendinizde bulunuyorsa; SIPROJECT ile tedaviye başlamadan önce hekiminize söylemelisiniz.

 

SIPROJECT 400 mg/200 ml IV infüzyon İçin Çözelti İçeren Flakon’ un Kullanım Şekli :

 1. Enjeksiyonluk formda hazırlanan SIPROJECT IV, 60 dk sürecek şekilde infüzyon yoluyla toplardamara uygulanmalıdır.
 2. SIPROJECT ile tedavi esnasında lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. Reçetede nasıl yazıldıysa o şekilde kullanmanız önemlidir. Tavsiye edilenden daha fazla ya da ilacı bırakmanız önerildiği halde ısrarla ilaca devam etmeyi uzattığınız takdirde rahatsızlığınızda bir iyileşme sağlanmaz, aksine hayati tehlikeye varabilecek ölçüde sağlığınıza ciddi zararlar verir.

 

SIPROJECT 400 mg/200 ml IV infüzyon İçin Çözelti İçeren Flakon Yan Etkileri :

 1. Bu ilacı kullanırken , soluk alamama, şiddetli karın ağrısı, üritker, yüzde, ağız içinde ya da boğazda şişlik gibi alerjiyi işaret eden  bir durumda acil tedavi desteğine ihtiyacınız olacağından derhal hekiminizle görüşünüz. 
 2. Güneşe hassasiyetin artması, baş dönmesi, uyuklama, endişe hissi, bulanık görme, bulantı, ishal, kusma; ilacın hafif yan etkileridir.
 3. Kalp çarpıntısı, bilinç bulanıklığı, beniz solgunluğu veya sararma, koyu renkli idrar, ateş, halsizlik, kolay çürük oluşumu ya da kanama, uyuşukluk, nöbet, istem dışı kasılmalar, karıncalanma, boğaz ağrısı, bulantı, kusma, asabiyet, baş ağrısı, ciltte kırmızı döküntü  gibi çok nadir rastlanabilen alışılmadık bir durumla karşılaşıldığında derhal hekime haber verilmelidir.

 

İlaç Etken Maddesi:Siprofloksasin
İlaç Marka İsmi: SIPROJECT 400 mg/200 ml IV infüzyon İçin Çözelti İçeren Flakon

SIPROJECT 400 mg/200 ml IV Flakon kullanma talimatı


SIPROJECT 400 mg-200 ml IV Flakon kullanma talimatı

SIPROJECT 400 mg/200 ml IV Flakon kısa ürün bilgisi


SIPROJECT 400 mg-200 ml IV Flakon kısa ürün bilgisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir