REMEMBA 10 mg/20 mg Dağılabilir Tablet, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

REMEMBA Nedir ve Endikasyon Bilgisi :

Donepezil hidroklorür(10 mg), Memantin hidroklorür (20 mg) aktif maddelerini içinde bulunduran REMEMBA 10 mg/20 mg Dağılabilir Tablet, beyindeki sinir hücrelerinin işlevlerini geliştirerek etkisini gösterir. Hafıza, düşünme ve akıl yürütme süreçleri için önemli bir kimyasal olan Asetilkolin, bunama belirtisi olan hastalarda genellikle düşük düzeyde bulunur. REMEMBA, asetilkolin adlı kimyasalın parçalanıp bozulmasını engeller. Beyinde bulunan sinirlere kan akışını hızlandırarak öğrenme ve hatırlama için önemli olan sinir sinyallerinin iletimini ve hafızayı geliştirir. REMEMBA, Alzheimer’e bağlı bunama (demans) tedavisi için kullanıma sunulmuştur. Kullanımı 18 yaşın üzerindeki erişkinler içindir.

 

REMEMBA 10 mg/20 mg Dağılabilir Tablet nasıl kullanılır, kullanım Şekli

 1. Hekiminiz REMEMBA  ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen hekimin direktiflerine tam olarak uyunuz.
 2. REMEMBA‘nın her dozunu yeterli miktarda su içinde çözündürdükten sonra bekletmeden akşam yatarken kullanınız. Dağılabilen tabletler sadece su ile alınmalı, süt ya da meyve sularıyla karıştırılmamalıdır.
 3. REMEMBA Tableti 1 bardak su içerisine atınız (100-200 ml). Tablet suyun içinde hızlıca dağılacaktır. Dağılan tableti bir kaşık yardımıyla karıştırınız. Bardak içerisindeki sıvı bulanık bir görünüme sahip olacaktır. Bardağın içindeki sıvının tamamını içiniz. Ardından bardağın içerisinde kalan tortunun üzerine biraz su ekleyip onu da içiniz.  REMEMBA Tableti  yemek kaşığında su içerisinde dağıtarak da uygulayabilirsiniz. Uygulama sonrası kaşıkta kalıntı kalır ise, kaşığa tekrar su ilave ederek kalıntıyı yutabilirsiniz.

 

REMEMBA 10 mg/20 mg Dağılabilir Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın aktif maddelerine ya da diğer bileşenlerine karşı daha önce bir hassasiyet durumu yaşandıysa; bu durumda REMEMBA‘nın kullanılması öngörülmez.
 2. Eğer kompleks veya basit parsiyel nöbetlerde dahil herhangi bir nöbet rahatsızlığınız var ise mesanenizde veya  böbreklerinizde enfeksiyon, prostat büyümesi, kontrol altına alınmamış yüksek tansiyon, kalp ritm bozukluğunuz, kalbinizin yavaş atması durumu, midenizde veya bağırsağınızda ülser, ülseratif kolit ve Crohn iltihabi bir bağırsak hastalığınız, yakınlarda kalp krizi veya felç geçirdiyseniz, bronşiyel astım veya tıkanmaya yol açan herhangi bir akciğer rahatsızlığı, geçmişte yaşanan veya şu anda varolan böbrek ya da karaciğer problemleri veya sarılık; durumlarından birisine sahipseniz REMEMBA ile tedavi başlamadan önce hekime rahatsızlıklarınızdan bahsetmelisiniz, İlacı güvenli olarak kullanabilmeniz için hekiminiz tahliller yaptırmanızı isteyecek ve  size uygulanacak REMEMBA dozajını buna göre belirleyecektir.
 3. Eğer et ağırlıklı bir diyetten sebze ağırlıklı bir diyete geçiş veya yoğun antiasit  kullanımı gibi beslenme alışkanlığınızda radikal değişiklikler yaparsanız veya renal tübüler asidozunuz ya da üreme ve boşaltım sisteminizde ağır bir enfeksiyonu durumlarından herhangi biri varsa ve bu ilacı da kullanmanız gerekiyor ise; bunu hekiminize söylemelisiniz. Böyle bir durumda idrar pH değeriniz artabileceğinden,  REMEMBA ile tedavi sürecinde hekiminiz sizi yakinen takip edecektir.
 4. REMEMBA, kaslarda kramp, baş dönmesi, yorgunluk haline sebep olabileceğinde ötürü araç ya da  makine kullanımı gibi dikkat isteyen aktivitelerden kaçınılmalıdır.
 5. Herhangi ameliyat olma durumunuz var ise ameliyat olmadan belli bir süre önce REMEMBA  alımını durdurmanız gerekebilir. Operasyon öncesi cerrahınıza bu ilacı kullandığınız süreyi tam olarak bildiriniz.
 6. REMEMBA içinde sorbitol, sukraloz bulunmaktadır. Bazı şekerlere karşı  tolerans bozukluğunuz olduğunu biliyorsanız; bunu hekime söyleyiniz.
 7. REMEMBA ile tedavi süresince  alkol ve alkollü içecekler asla kullanılmamalıdır. Alkolün ilaçla beraber kullanılması  ilaç etkinliğinde değişikliğe yol açabilir.
 8. REMEMBA‘dan en iyi faydanın sağlanabilmesi için ilacınızı düzenli olarak, atlamadan kullanınız. İlacınız tamamen bitmeden reçete ettirmelisiniz.
 9. REMEMBA‘nın, hastanın durumunu iyileştirdiğinden ve zararlı etkilere sebep olmadığından emin olabilmek için hasta tedavi süresince hekim tarafından düzenli bir şekilde takip edilecektir. Hekimle belirlenen randevular  aksatmamalıdır.
 10. REMEMBA‘nın anne karnındaki bebek için zararlı  olup olmadığı araştırılmamıştır. hamilelik döneminde iseniz veya hamile olduğunuzdan şüphe duyuyorsanız hekime söylemelisiniz. Bu dönemde REMEMBA kullanılması öngörülmez. İlacın  anne sütüne geçip geçmediği araştırılmadığından; emzirme dönemindeyseniz hekime danışmadan REMEMBA kullanmamalısınız.
 11. Eğer REMEMBA‘dan hekimin söylediği dozun üzerinde çok fazla doz kullandığınızı fark eder  etmez  hiç vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuyla irtibata geçiniz. Fazla doz kullanıldığında  halüsinasyonlar, davranış değişiklikleri, sinirlilik, bayılma, sersemleme ortaya çıkabilir.

 

REMEMBA ile etkileşen diğer ilaçlar:

 1. REMEMBA, anestezi ilacı ketamin hidroklorür-ketalar ; öksürük ilacı dekstrometorfan hidrobromür ve parkinson tedavisinde kullanılan amantadin sülfat içeren  ilaçlar, hidroklorotiyazid, levodopa, klorpromazin hidroklorür,  zuklopentiksol, risperidon, nikotin, olanzapin, klozapin, flupentiksol dekanoat, sülprid, amisülprid, zuklopentiksol dihidroklorür , ketiapin,aripiprazol,asepromazin maleat, trifluoperazin,tioridazin, flupentiksol, haloperidol, pimozid, fenobarbital, fenitoin sodyum, ranitidin hidroklorür,kinidin, baklofen aktif maddelerini içinde bulunduran ilaçlarla beraber kullanmamaya itina gösterilmelidir.

 

REMEMBA 10 mg/20 mg Dağılabilir Tablet’in yan etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi ilaca karşı alerjiyi işaret eden bir durumda acilen hekimle irtibat kurulmalıdır.
 2. Baş dönmesi, baş ağrısı, uykusuzluk, sersemlik hali, denge bozukluğu, huzursuzluk, yorgunluk hali, hasta hissetme, öksürük, idrar kaçırma, kabızlık, ishal, iştahsızlık, bulantı, kusma, ishal, kaslarda kramp, ciltte döküntü ve kaşıntı yaygın görülen yan etkilerdir.

 

REMEMBA 10 mg/20 mg Dağılabilir Tablet’in saklanması :

REMEMBA, 25 derecenin altındaki oda sıcaklığında, nem ve ışıktan uzak bir yerde saklayınız.

 

İlaç Marka İsmi : REMEMBA 10 mg/20 mg Dağılabilir Tablet
İlaç Etken maddesi: Donepezil hidroklorür, Memantin hidroklorür
REMEMBA içindeki yardımcı maddeler: sorbitol, kolloidal silikon dioksit, mikrokristalin selüloz,
kroskarmeloz sodyum, sukraloz, krospovidon, nane aroması, magnezyum stearat

 

Ruhsat sahibi:
Adı : ARDİ FARMA İLAÇ PAZARLAMA TİC. LTD. ŞTİ.
Adres : Teknopark İstanbul, Sanayii Mah. Teknopark Bulvarı. No: 1 / 4 A 101 Pendik 34906 İstanbul
Tel: 0 216 518 83 90
Faks: 0 216 518 83 92

Üretici Firma : Vem İlaç San. ve Tic. A.Ş.
Kapaklı / Tekirdağ

 

REMEMBA 10 mg/20 mg Dağılabilir Tablet kullanma talimatı


REMEMBA 10 mg-20 mg Dağılabilir Tablet kullanma talimatı


REMEMBA 10 mg/20 mg Dağılabilir Tablet kısa ürün bilgisi

REMEMBA 10 mg-20 mg Dağılabilir Tablet kısa ürün bilgisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir