PRATİN 1 mg film kaplı tablet, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Endikasyon Bilgisi:

İlacın etken maddesi statinler grubundan Pitavastatin Kalsiyum‘dur. PRATİN 1 mg film kaplı tablet, vücuttaki yağ üretimini dengeleyerek kandaki toplam kolesterolü, trigliseridi ve kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterolü (HDL-C) arttırır. Aynı zamanda PRATİN, bu etkileriyle kalp-damar hastalığı olanlar veya risk taşıyanlarda felç, kalp krizi ve damar sertleşmesinin önlenmesini destekler. Yüksek kolesterol tedavisinde kullanılmaktadır. Kullanımı 6 yaş ve üzeri çocuklar, ergenler ve yetişkinler içindir.

 

PRATİN 1 mg film kaplı tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. PRATİN, beyaz renkli, yuvarlak ve bombeli biçimli 30 adet bulunan kutuda ambalajlanmış olarak kullanıma sunulmuştur.
 2. PRATİN ile tedavi devam ederken; özellikle yağ ve kolesterol oranı yüksek yiyecekler tüketilmemeli,  mutlaka kolesterol düşürücü bir diyet, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı sıkıya uyulmalıdır.
 3. PRATİN, hamilelik döneminde hatta hamilelik başlamadan önceki 1 ay süresince ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır.
 4. Etkileşim:  Vitamin B3, fusidik asit, Eritromisin, rifampisin, Siklosporin, kanı inceltici ilaçlar, Varfarin, HIV ilaçları, Fibratlar.
 5. İyileşme belirtileri görülse de ilacın kullanımını hekiminizle görüşmeden kendi kendinize bırakmayınız. Aksi durumda kolesterolünüz yükselebilir.
 6. Tedaviden en iyi faydayı görebilmeniz için, PRATİN‘i aksatmadan, düzenli bir şekilde kullanınız.
 7. Eğer nefes darlığınız, karaciğer hastalığı veya böbrek hastalığınız var ise ya da tiroid, şeker hastalığı, ailesel kas hastalığı hikayesi veya şu an mevcut olan herhangi bir kas hastalığı, kaslarda ağrı, kolay acıma hissi,  aşırı kilo veya alkol bağımlılığınız var ise; hekiminize rahatsızlıklarınızı eksiksiz anlatmanız önemlidir. Çünkü PRATİN‘i güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlaması ve bazı testlerin yapılması gerekli görülebilir.
 8. PRATİN ilacı kullanırken kesinlikle alkol almayınız. Çünkü alkol trigliserid seviyelerini yükseltebilir ve karaciğere zarar verebilir.
 9. İlacın etken maddesine bir alerjiniz var ise; kullanmanız önerilmez.

 

PRATİN 1 mg film kaplı tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz PRATİN ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka hekiminizin direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. PRATİN , ağız yoluyla kullanılır.
 3. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber alınız. Genellikle günde bir defa alınır. PRATİN, tercihen tok ya da aç kullanılabilir. Ancak ilacınızı her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz. PRATİN tedavisi lipid metabolizmasının 24 saatlik biyolojik döngüsü sebebiyle, geceleri  kullanıldığında daha etkili olacaktır.
 4. Tedaviye günde 1 mg  ile başlanır. 4 hafta içerisinde bu doz hekiminiz  tarafından arttırılabilir.
 5. 10 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinlerde günlük kullanılacak doz miktarı 4 mg ‘ı ; 10 yaşından küçük çocuklarda günlük doz miktarı 2 mg’ı geçmemelidir.
 6. Karaciğer hastalarında günlük kullanılacak doz miktarı 2 mg ile sınırlı tutulmalıdır.
 7. 6 yaşından küçük çocuklara PRATİN verilmemelidir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. PRATİN ilacı aldıktan sonra karın ağrısı, soluk alıp vermede zorluk, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , boğaz veya dilde şişlik gibi bir durumda acilen hekiminizi bilgilendiriniz. Ayrıca pankreatit, koyu renkli idrar, deride ve gözlerde sararma, sırt ağrısı ya da grip belirtileri görüldüğünde vakit kaybetmeden hekim ya da bir sağlık kurumuyla irtibat kurulmalıdır.
 2. PRATİN‘in en yaygın yan etkileri: mide bulantısı, kabızlık, ishal, hazımsızlık, baş ağrısı, kas ve eklem ağrıları görülebilir.
 3. Karaciğer enzimlerinde artış, uykusuzluk, uyku hali, parmak ve bileklerde şişlik, idrara çıkma sıklığında artış, vücut kırıklığı, bitkinlik, hasta hissetme, kas spazmı, baş dönmesi, iştahta azalma, tat alma bozukluğu, ağızda kuruluk ve kulak çınlaması PRATİN‘in yaygın olmayan yan etkileridir.

 

İlaç Etken Maddesi: Pitavastatin Kalsiyum
İlaç Marka İsmi: PRATİN 1 mg film kaplı tablet
Sırasıyla; Kalp Damar Sistemi, Lipid Metabolizmasına etkili ilaçlar, HMG CoA redüctaze inhibitörleri ve Pitavastatin olarak sınıflandırılmış şekilde, C10AA08 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında yer alır. Eczaneden normal reçeteyle alabileceğiniz PRATİN 1 mg film kaplı tablet’in üretimini Nobel İlaç Sanayi yapar, ruhsatı da aynı şirkete aittir.
PRATİN’nin kullanım talimatı, prospektüsü ve PRATİN 1 mg film kaplı tablet’e ait kısa ürün bilgisi (ne ilacıdır; ilaca başlamadan önce bilinmesi gerekenler; kullanımının emziren veya hamile olanlarda uygun olup olmadığı;  ilaç etkileşimi, kontrendikeleri; saklama koşulları; uygulama biçimi; dozaj bilgileri; istenmeyen (yan) etkilerde yapılacaklar ve tavsiyeler)  Pdf belgeleri

PRATİN 1 mg film kaplı tablet’in kullanım talimatı, prospektüsü

PRATİN 1 mg film kaplı tablet’in kullanım talimatı, prospektüsü

PRATİN 1 mg’a ait kısa ürün bilgisi

PRATİN 1 mg’a ait kısa ürün bilgisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir