Major Depresyonu Olanlar Daha Küçük Hipokampuse Sahip

lazer epilasyon fiyatları

Major Depresyona sahip insanlar ile psikolojik açıdan sağlıklı insanların karşılaştırmasını yapan uluslararası bilimsel çalışma, major depresyona sahip insanların daha ufak bir hipokampus’e sahip olduğuna işaret ediyor.

Major depresyon insanların hayatları boyunca yaklaşık olarak 6’da 1’ini ciddi şekilde etkileyen bir ruh hali bozukluğudur. Bir insanda major depresyon belirdiğinde, üzüntü, hüsran, kızgınlık, tükenmişlik gibi süreklilik arz eden hisler kişinin her gününü mahvedebilir, bu hisler haftalar, aylar, hatta yıllar sürebilir.

Hipokampus yön bulma ve hafıza işlevlerinde önemli bir role sahip temporal lobda bulunan bir bölgedir.

Avustralya Sidney Üniversitesindeki Beyin ve Akıl Araştırma Enstitüsü’nden (BMRI), ENIGMA bilimsel araştırmacıları araştırma sonucu bulgularının depresyon ortaya çıktığında-özellikle ergen ve genç yetişkinlerde-, depresyonu tedavi etmedeki bir ihtiyacı ortaya çıkardığını söylüyorlar.

Uluslararası bir çalışma için, Avrupa, Amerika ve Avustralya’dan 15 veri setini bir araya getiren araştırmacılar 9 bin insanın beynlerinin MR’nı çekti. Bu 9 bin insanın 1,728’i major depresyona sahipken, 7,199’u ise sağlıklı bireylerden oluşuyordu. Ayrıca, major depresyona sahip olanların klinik raporlarına da ulaşıldı.

Daha Küçük Hipokampus Tekrarlayan Depresyonda Önemli bir Faktör  

Çalışma 2 ana bulguyu ortaya çıkarıyor. Birincisi major depresyonlu insanlar daha küçük bir hipokampuse sahip. İkincisi ise tekrarlayan depresyonla ilgili. Tekrarlayan Depresyon, major depresyonun başka bir formu olarak düşünülebilir.  Bu depresyonda zaman zaman depresif ruh hali geri gelir, ama depresif olmayan bölümler de yaşanır. Çalışmadaki ikinci bulgu ise kendini tekrarlayan depresyonlu insanların major depresyonluların yüzde 65’ni oluşturduklarına ilişkin.

 

Kaynak: Medicalnewstoday

Kaynak link

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir