LATİXA 750 mg uzatılmış salımlı tablet, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Endikasyon Bilgisi :

750 mg LATİXA, bir antianginal olup Ranolazin adlı aktif maddeyi içinde bulundurur. LATİXA 750 mg tablet, kararlı (stabil) angina pektoriste (kalbe yeterli derecede kan ve oksijen gelmemesi sonucu ortaya çıkan göğüs ağrısı durumunda) kullanılan ilaçlara ek tedavi olarak uygulanabilir.

 

LATİXA 750 mg uzatılmış salımlı tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

  1. Eğer ağır karaciğer hastalığı veya ağır böbrek hastalığınız var ise ya da düzensiz kalp atışları tedavisi,  depresyon tedavisi için ilaç kullanmak, mantar veya bakteri kaynaklı enfeksiyonlar ya da HIV virüsü için tedavi görüyor olmak; durumlarından birisini yaşıyorsanız; LATİXA alımına başlamadan önce hekiminize durumunuzu anlatmalısınız.
  2. Geçmişte de olsa EKG sonuçlarında anormallik görülmesi; yaşlı olmak; 60 kilodan daha az olmak, kalp hastalığı, karaciğer veya böbreklerde herhangi bir problem olması; durumlarından birine sahipseniz LATİXA ‘yı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için ilaca başlamadan önce bu konuda hekiminize bilgi vermeniz önemlidir.
  3. LATİXA, hamilelikte ve emzirme süreçlerinde hekime danışmadan kullanılmamalıdır.
  4. İlacın içindeki aktif maddeye (Ranolazin) ya da içindeki bileşenlere karşı daha önce bir hassasiyet geliştiğini biliyorsanız; LATİXA kullanmanız öngörülmez.

 

LATİXA 750 mg uzatılmış salımlı tablet’in kullanım Şekli:

  1. İlacınızı bir bardak su ile birlikte içiniz. LATİXA tableti tercihen  yemek yedikten sonra ya da öğün aralarında alabilirsiniz.
  2. 18 yaş ve üzeri yetişkinlerde tavsiye edilen günlük doz: LATİXA ile tedaviye başlarken günde 2 defa 375 mg LATİXA tablet; 2-4 haftalık aralıklarla bu doz günde 2 defa 500 mg LATİXA tablete; daha sonra ilaçtan alınan yanıta göre günde 2 defa 750 mg’lık LATİXA tablete yükseltilebilir. Ve daha sonra günde 2 defa 1000 mg LATİXA tablet şeklinde tedaviye devam edilebilir.
  3. LATİXA tableti kullanırken kendinizi kötü hissetmeniz halinde hemen hekiminizle irtibat kurunuz. Hekiminiz ilaç dozunda azaltma yapabilir ya da bu yeterli olmazsa LATİXA’yı kesebilir.
  4. Hekiminiz LATİXA ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka hekimin direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkileyerek, sağlığınıza zarar verebilir.

 

LATİXA 750 mg uzatılmış salımlı tablet’in  Olası Yan Etkileri :

  1. LATİXA’yı kullandıktan sonra karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen hekiminizle irtibata geçiniz.
  2. LATİXA tablet kullanımına bağlı güçsüzlük, yorgunluk hissi, baş ağrısı, baş dönmesi, kabızlık yan etki olarak görülebilir.

 

İlaç Etken Maddesi: Ranolazin
İlaç Marka İsmi: LATIXA 750 mg uzatılmış salımlı tablet

LATİXA 750 mg uzatılmış salımlı tablet kullanma talimatı


LATİXA 750 mg uzatılmış salımlı tablet kullanma talimatı

LATİXA 750 mg uzatılmış salımlı tablet kısa ürün bilgisi

LATİXA 750 mg uzatılmış salımlı tablet kısa ürün bilgisi

RUHSAT SAHİBİ: Ufsa İlaç San. ve Tic. A.Ş.
Maslak Mah. Sümer Sok. No: 4
Maslak Office Building Kat: 7-8
34485 Maslak, Sarıyer/İstanbul
Tel.: (212) 467 11 11
Fax: (212) 467 12 12
RUHSAT NUMARASI: 249/20
İlk ruhsat tarihi: 15,03,2013
Üretim Yeri: İ.E. Ulagay İlaç Sanayii Türk A.Ş. Davutpaşa Cad. No.12 34010 Topkapı/İstanbul

Source link

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir