HER DERDE DEVA: KİTOSAN

Başta kabuklu deniz canlıları olmak üzere böcek kabuklarında ve bazı mantar türlerinin hücre duvarlarında bulunan kitin maddesinden elde edilen kitosan, selüloz ile birlikte yeryüzünde en çok bulunan polisakkaritlerinden (kompleks karbonhidrat) biridir. Kitosanın insan sağlığı üzerindeki olumlu etkilerini açıklamak bir yana dursun kitosan beslenme uzmanları tarafından yağ, şeker, protein, mineral, vitaminin ardından altıncı mineral olarak değerlendirilmektedir.

 

Antibakteriyal, antimokrobiyal ve detoks özelliklere sahip olan kitosan, vücutta sindirilmemiş halde bulunan yağların bir araya getirilerek dışarıya atılımını sağlamaktadır. Kitosan başta kilo ve kolesterol kontrolünde sağlıklı diyetlerin en önemli bileşenlerinden biri olmakla birlikte hasarlı doku onarımı ve açık yaraların iyileşmesinde de önemli bir yardımcıdır. Hücre zararının onarılmasında oldukça etkili olan kitosan, hasar gören hücrelerin yenilmemesinde de onarıcı bir etkiye sahiptir. Kitosan ayrıca hücrelerin aktivitesini arttırarak bağışıklık hücrelerinin performansını da iyileştirmektedir.

 

İnsan vücudu tarafından sindirilemeyen kitosan, mideye girdikten sonra sıvı ortamda hacimsel olarak genişleme göstermekte ve böylece açlık hissinin bastırılmasında önemli bir rol oynamaktadır. Öte taraftan mide içeriğinin bağırsaklara hızlı bir şekilde taşınmasını sağlayan kitosan, bağırsak florasının iyileştirilmesinde ve sindirim sisteminin aktivitesinde de önemli bir aktör olarak ön plana çıkmaktadır. Kitosan aynı zamanda vücudun kurşun ve metal gibi ağır toksik metallerden arınmasına yardımcı olmaktadır.

 

Sindirim sitemindeki yağları absorbe eden kitosan, vücudun yağ emilimini önlemekte; böylece kalp ve dolaşım sistemi üzerinde faydalı etkiler göstererek kolesterol seviyesinin yükselmesine engel olmaktadır. Kitosan aynı zamanda alkali bir yapıya sahip olması nedeniyle vücut sıvısının uygun alkali değere ulaşabilmesi için oldukça etkili bir görev görmekte; böylece hücre ve organların işlevselliği artmaktadır. Öte taraftan kitosan, insan vücudunu çevresel agentlara karşı koruyucu bir etki göstermekte, toksinlerin atılımında yardımcı olmakta ve bağışıklığı da desteklemektedir. Kitosan, kısacası sağlıklı ve aktif bir yaşam için en önemli ürünlerden biri olarak ön plana çıkmaktadır.

 

Kitosan kapsüllerinin, genellikle yemekten 1 saat önce bol su ile birlikte alınması tavsiye edilmekle birlikte kullanım süresi ve dozajı hakkında uzman bir hekimden profesyonel destek alınması önerilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir