FUGISID Krem, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Diflukortolon valerat, İzokonazol nitrat ‘tır. Ciltte kızarıklık, kaşınma, şişlik ve iltihaplanmaya sebep olan mantarların üremesini durduran bir mantar ilacıdır. FUGISID Krem, dış çevredeki maddelerle temas sonucu oluşan cilt iltihabı, astım ya da saman nezlesi olanlarda bebekler ve çocuklarda da görülebilen yanaklarda bazen gövde ve kollara da yayılan kırmızımsı renkli deri tahrişi görünümde Atopik dermatitte; çoğunlukla ter ve yağın fazla salgılandığı saçlı bölgede pullanma, kepeklenme, renk değişikliği ardından iltihaplanmayla ilerleyen cilt mantarlarında; yüzde, boyunda, kollarda göğüs bölgesinde  sütlü kahve renginde küçük yuvarlak görüntülü iltihaplı vücut mantarları; ayak parmakları arası ve tırnak mantarında; pişiklerde; güneş yanığı veya böcek ısırığı kaşıntılı ve iltihaplanmaya yatkın olgularda;  erkek ya da kadın dış üreme organlarında, testisler üzerinde, koltuk altı, özellikle meme altlarında kahve veya pembemsi renklerde açıklı koyulu ince kabuklaşmalar şeklinde görülen cilt rahatsızlıklarında iltihaplanma, kaşınma ve kızarıklığı azaltarak mantarlı lezyonların iyileştirilmesini çabuklaştırır.

 

FUGISID Krem Hakkında Bilinmesi Gereken Noktalar :

FUGISID ile tedaviniz süresinde mantarlı bölgelerde düzelmeler görülebilir ancak düzelmeye başlar başlamaz ilacın uygulamasını durdurmayınız. Çünkü mantarlar tamamen temizlenmemiş olabilir ve nüksedebilir. Bundan dolayı hekiminizin tavsiye ettiği kullanma süresine uymalısınız.

FUGISID‘i gerektiği gibi kullandığınız halde  belirtilerinizde bir düzelme görülmez ya da daha kötüleşirse acilen hekiminizle görüşmelisiniz.

•Uçuk veya çiçek hastalığı, gül hastalığı, ağız çevresinde kırmızı kabartılarla belirgin iltihaplı yaralarda, zona hastalığında, aşıdan sonra gelişen şişme ve kızarıklıklarda, cinsel yollarla bulaşan özellikle cinsel organlarda ağızda ve dudaklarda bakteri kökenli yaralarda ve cilt ülserlerinde FUGISID kullanılmamalıdır.

•İlacı sürdüğünüz mantarlı bölgedeki iltihaplanma kurumaya başladıktan sonra, tamamen geçmesi için en fazla 15 gün daha bu ilaçla tedaviyi sürdürünüz.

•Mantarın nüksünü önlemek için, iç kıyafetlerinizi sık sık çıkarıp, temizini giyiniz ve özellikle iç giyimlerinizi, yüzünüzü, ayaklarınızı sildiğiniz havluları, bezleri sıcak sabunlu suyla yıkayarak temizleyiniz.

FUGISID‘i hekim tavsiyesi olmadan bebeklerde uzun süreli kullanılmaması gerekmektedir. Çünkü bebekler ilacın yan etkilerine karşı daha hassastırlar. Bebek bezi pişiği tedavisi için kullanıyorsanız bebekte hava almasını engelleyecek sıkı ve kalın bezler kullanmayınız. Sürülen yeri sıkıca kapatmak cildin emdiği ilaç miktarını arttırmaktadır.

•Tedaviniz süresince banyodan sonra, bedeninizi hiç nem kalmayacak şekilde iyice kurulamalısınız. FUGISID‘i  temizlenmiş kuru cilt bölgesine sürünüz ve sürdüğünüz yerde hava dolaşımı olabilmesi için bol, gevşek giysileri tercih etmelisiniz.

•Kremi yüzünüzdeki mantarlı lezyonlar için kullanıyorsanız gözlerinize ve ağzınıza değdirmekten kaçınınız. yanlışlıkla değmesi halinde su ile arınmasını sağlayınız.

FUGISID‘i ayak mantarı için kullanıyorsanız, ayaklarınızı yıkadıktan sonra iyice kurulayınız, parmaklarınızın arasını saç kurutma makinası ile kurutmanız tavsiye edilir. Kremin parmak arasında kalmasını sağlamak için kremi gazlı beze sürüp parmaklarınızın arasına koyarak üzerine çoraplarınızı giyebilirsiniz.  Ayaklarınızın her daim kuru olmasına özen gösteriniz. çoraplarınızı her gün çıkarınız, yerine temiz pamuklu çoraplar giyiniz. Çorap alırken naylon içermemesine dikkat ediniz. Mümkün olduğunca ayakkabılar sık sık değiştirilmeli, hava geçiren ayakkabılar giyilmelidir.

•Mantarlı ve iltihaplı yerlere  kolonya gibi alkol içeren ürünler, alkollü ıslak mendiller,  saç boyası, saç kremi, tüy dökücü kremler ve fondöten, allık gibi makyaj ürünlerini sürmeyiniz.

 

FUGISID Krem’in kullanım Şekli:

•FUGISID ilacı reçetede yazıldığı gibi kullanmanız gerekmektedir. Tedaviniz süresince lütfen hekiminizin direktiflerini gözardı etmeyiniz. Söylenilen miktardan daha çok ya da ilacın durdurulması gerektiği halde kremi kullanmayı sürdürürseniz, cildinizde başka rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

•Tedavi edilecek bölgeye yeterli miktarda kremi yayıp hafif hareketlerle sürünüz. Üzerini hava almayacak şekilde kapatmayınız. Bu ilacın sabah ve akşamları birer kere sürülmesi kafi gelmektedir.

 

FUGISID Krem’ in Yan Etkileri :

•FUGISID Kremi sürdüğünüzde nefes daralması, kurdeşen, yüzünüzde, dudak, dil veya boğazınızda şişlik gibi alerjik bir durum geliştiğinde acilen hekiminizle görüşünüz ve acil tedavi desteğine ihtiyacınız olabileceği için bir sağlık kuruluşuna müracaatta bulununuz.

FUGISID kullananlarda sıklıkla gözlemlenen yan etkilere ait bir veri yoktur.

.

İlaç Etken Maddesi: Diflukortolon valerat, İzokonazol nitrat
İlaç Marka İsmi: FUGISID KremSource link

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir