Elektronik Sigara Sigarayı Bırakmada Etkili Mi?

lazer epilasyon fiyatları

Elektronik sigaralar sigarayı bırakmada bir yardımcı olarak değerlendirilse de, The Lancet Respiratory Medicine  esasen elektronik sigara kullanımının sigarayı bırakma olasılığını azalttığını söylüyor.

2007 yılında Elektronik sigaraların ABD’de ilk defa piyasaya girmesi, elektronik sigaranın insan sağlığı açısından güvenliğini ve sigarayı bırakmada etkinliğini sorgulan bir yığın çalışma ile beraberinde  bir çok tartışma getirdi.

elektronik sigara sigara birakma

Bazı çalışmalar,elektronik sigalaraların geleneksel sigara kullanımını bıraktırdığına dair iddialar ortaya attı, örneğin bir çalışma elektronik sigaraların sigarayı bırakmada nikotin bantları kadar etkili olduğunu vurguladı.

Çalışmaların bu bulgularına dayanarak, Britanya Ulusal Sağlık Servisi (NHS), British American Tabacco tarafından üretilen e-Voke adlı elektronik sigarayı onayladı. Bu da demek oluyor ki, Birleşik Krallık’ta artık doktorlar sigara bırakmaya yardımcı olması için elektronik sigarayı tavsiye edebilecekler.

Ancak, bütün bu gelişmelere rağmen, birçok sağlık uzmanı elektronik sigaraların sigara bırakmada etkiliği olduğuna ikna olmuş değil. Örneğin, geçen yıl (USPSTF) e-sigaraların geleneksel bağımlılığı sonlandırmaye yönelik bu tür araçların tavsiye edilmesi için yeterli bir bilimsel kanıtın olmadığını vurguladı. USPSTF’nin bu çalışması bu sonucun yanında,  aynı zamanda e-sigaraların bir sigara bağımlısının sigarayı bırakma olasılığını azalttığnı da söylüyor.

Kaynak link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir