BİZMOPEPTOL 262 mg çiğneme tableti, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Endikasyon Bilgisi :

İlacın aktif maddesi Bizmut Subsalisilat‘tır. BİZMOPEPTOL 262 mg çiğneme tableti, yemek borusu veya midede yanma, bulanma, karnın üst bölümünde şişkinlik, ağrı gibi şikayetlerin ve ishal belirtilerinin  önlenmesi/giderilmesi için kullanılır. Ayrıca BIZMOPEPTOL çiğneme tableti, H.pylori’ye bağlı mide veya oniki parmak bağırsağı ülserlerinde Helicobacter pylori adlı bakteriye karşı sürdürülen tedavilere yardımcı olmak için ek tedavi olarak da  kullanılabilir.

 

BİZMOPEPTOL 262 mg çiğneme tabletin Kullanım Şekli

 1. BIZMOPEPTOL tableti, ağzınızda eritiniz veya çiğneyiniz ondan sonra yutunuz. Tercihen yemek yedikten sonra veya yemek öncesi de kullanabilirsiniz.
 2. 16 yaş üstü ve yetişkinlerde BIZMOPEPTOL tablet kullanımı: Gereklilik halinde yarım saat ya da bir saatlik aralıkla iki tablet şeklinde kullanılabilir.  Ancak 24 saat içerisinde kullanılan tablet sayısı 16’yı geçmemelidir.
 3. BIZMOPEPTOL Çiğneme tableti eğer ishal için kullanıyorsanız, vücudunuzda  ishalin sebep olduğu sıvı kaybını önlemek için bol su içiniz.

 

BİZMOPEPTOL 262 mg çiğneme tableti Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. Bu ilaçtaki etken maddeye Bizmut Subsalisilat’a veya  içindeki diğer bileşenlerden birine ya da aspirin ve türevlerine karşı geçmişte alerjik reaksiyon yaşadıysanız;  bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
  2. Özellikle çocuklarda grip, kızamık, suçiçeği gibi viral enfeksiyonlar sonrasında aspirin veya türevlerinin alınmasıyla meydana gelen  reye sendromu denilen ateşli hastalığa sebep olabileceğinden; bu durumlarda  BİZMOPEPTOL alınmamalıdır.
  3. BİZMOPEPTOL 16 yaşından küçüklere verilmemelidir.
  4. Eğer geçmişte mide veya bağırsak kanaması geçirdiyseniz ya da  kanınızda pıhtılaşma ile ilgili herhangi bir problem yaşıyorsanız; BİZMOPEPTOL kullanmayınız.
  5. Eğer midenizde sürekli bulanma veya kusmanız var ise  ya da gut (damla) hastalığı, romatoid artrit  ya da diyabet hastalığınız var ise; ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için BİZMOPEPTOL almadan önce hekiminizi bunlar hakkında bilgilendirmelisiniz.

 

BİZMOPEPTOL 262 mg çiğneme tabletin diğer ilaçlarla etkileşimi:

Klopidogrel, varfarin gibi kanda pıhtılaşmayı önleyen (antikoagülan) bir ilaçla tedavisi devam edenler bu ilacı kullanırken dikkatli olmadırlar.
BİZMOPEPTOL, kandaki şeker seviyesini çok aşağıya indirebileceğinden Oral yolla alınan antidiyabetiklerle (kanda şeker seviyesini düşüren ilaçlarla ) beraber kullanılırken çok dikkatli olunmalıdır.
Narkotik ağrı kesiciler (narkotik analjezikler) hariç, ağrı kesici (analjezik) ve iltihap gidericiler (aspirin, ibuprofen, ketoprofen ve piroksikam gibi)- BİZMOPEPTOL ile birlikte alındığında  yan etkiler ve doz aşımındaki yan etki artışına sebep olur.
Probenesid (benemid) veya sülfinpirazon (anturan) – BİZMOPEPTOL gut tedavisinde kullanılan ilaçların etki miktarında azalmaya sebep olabilir.
Ağız yolu ile kullanılan tetrasiklinler – BİZMOPEPTOL, en az 1 ila 3 saat önce veya tetrasiklinden 1 ila 3 saat sonra kullanılmalı. Aksi takdirde bizmut, tetrasiklinin etkisini azaltır. İshalle birlikte görülen bulaşıcı ve salgın kalın bağırsak hastalığı (Dizanteri) olan hastalar BİZMOPEPTOL aldıklarında hasta daha kötü duruma girer, o yüzden farklı tipte bir tedaviye ihtiyaç duyulur.
Hemofili veya diğer kanama problemleri – salisilatlarla kanama ihtimalini arttırır.

BİZMOPEPTOL 262 mg çiğneme tabletin olası yan etkileri

 1. —BİZMOPEPTOL çiğneme tableti kullanırken karın ağrısı, zor nefes alıp verme, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik durumunda acilen hekiminizi haberdar ediniz.
 2. —BİZMOPEPTOL kullanımına bağlı 10 hastanın 1’inde görülebilecek (çok yaygın) yan etkiler : siyah renkli dışkı.
 3. —BİZMOPEPTOL kullanımına bağlı olarak 100 hastanın 1-10’unda görülebilecek (yaygın) yan etkiler: Kabızlık, artan terleme, dilde siyahlık
 4. —BİZMOPEPTOL kullanımına bağlı olarak 1000 hastadan 1-10’unda görülebilecek (yaygın olmayan) yan etkiler: Hızlı veya derin soluma, yüzde, diz veya sırtta istemsiz kas kasılmaları, kaygı,  görme, işitme sorunları, kulakta çınlama, şiddetli baş ağrısıdır.
 5. —BİZMOPEPTOL kullanımına bağlı olarak 10000 hastadan 1-10’unda görülebilecek (seyrek) yan etkiler:  Şiddetli olmayan geçici baş ağrısı, baş dönmesi, sersemleme, kas güçsüzlüğü, mide bulantısı, sürekli kusma ve mide ağrısı, depresyon, ishal.
 6. —BİZMOPEPTOL kullanımına bağlı olarak 10000 hastada 1’den az görülebilecek (çok seyrek) yan etkiler: Sözü ağzında geveleyerek konuşma ya da konuşmada zorluk, artan susama.

 

İlaç Etken maddesi : Bizmut Subsalisilat
İlaç Marka İsmi : BİZMOPEPTOL 262 mg çiğneme tableti

BİZMOPEPTOL 262 mg çiğneme tableti kullanma talimatı


BİZMOPEPTOL 262 mg çiğneme tableti kullanma talimatı

BİZMOPEPTOL 262 mg çiğneme tableti kısa ürün bilgisi


BİZMOPEPTOL 262 mg çiğneme tableti kısa ürün bilgisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir