Bel Fıtığına En İyi Gelen İlaç

Bel fıtığı

Bel fıtığı nedir?, Bulging disk nedir?

 

Sırttaki omurgayı oluşturan kemikler (omurlar) disklerle desteklenir . Bu diskler küçük yastıklar gibi yuvarlaktır, çekirdeği saran sert bir dış katmana (halka) sahiptir. Omurgadaki omurların her biri arasında yer alan diskler, omurilikler için amortisör görevi görür.

Bir bel fıtığı  kopma ile spinal kanal içine, halka üzerinden disk çekirdeğinin itildiği bir fragmanıdır. Fıtıklaşmış olan diskler genellikle dejenerasyonun erken bir aşamasındadır. Spinal kanal, spinal sinir ve yer değiştirmiş fıtıklaşmış disk parçası için yetersiz olan sınırlı bir alana sahiptir. Bu yer değiştirmeden dolayı, disk şiddetli olabilen ağrı üreten, spinal sinirlere baskı yapar.

Bel fıtığı nerede olur?

Fıtıklaşmış diskler, omurganın herhangi bir yerinde oluşabilir. Fıtıklaşmış diskler alt sırtta (lomber omurga) daha sık görülür, ancak aynı zamanda boyunda da (servikal omurga) görülür. Ağrının yaşandığı alan omurganın hangi bölümünün etkilendiğine bağlıdır.

Bel fıtığı neden olur?

Tek bir aşırı zorlanma veya yaralanma, fıtıklaşmış bir diske neden olabilir. Bununla birlikte, disk materyali doğal olarak yaşla olarak dejenere olur ve onu yerinde tutan ligamanlar zayıflamaya başlar. Bu dejenerasyon ilerledikçe, nispeten küçük bir gerilme veya büküm hareketi diskin yırtılmasına neden olabilir.

Bazı bireyler disk sorunlarına karşı daha savunmasız olabilir ve sonuç olarak omurga boyunca birçok yerde fıtıklaşmış disklere maruz kalabilir. Araştırmalar, fıtıklaşmış disklere yatkınlığın, birkaç üyeden etkilenen ailelerde var olabileceğini göstermiştir.

 

Bel fıtığı belirtileri?

Belirtiler fıtıklaşmış diskin konumuna ve fıtıklaşma boyutuna bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Eğer fıtıklaşmış disk bir sinire basmıyorsa, hasta bel ağrısı veya hiç ağrı hissetmeyebilir. Bir sinire baskı yapıyorsa, sinirin hareket ettiği vücut bölgesinde ağrı, uyuşukluk veya zayıflık olabilir. Tipik olarak, fıtıklaşmış bir disk, bel ağrısının bir bölümü veya bel ağrısının aralıklı epizodlarının uzun bir öyküsünden önce gelir.

Bel fıtığı ağrısı?

Lomber omurga (alt sırt): Sciatica / Radiculopathy sıklıkla alt sırttaki herni disklerden kaynaklanır. Siyatik sinire katkıda bulunan bir veya birkaç sinir üzerindeki basınç , kalçadan bacağa ve bazen de ayağa yayılan ağrı, yanma, karıncalanma ve uyuşmaya neden olabilir. Genellikle bir taraf (sol veya sağ) etkilenir. Bu ağrı genellikle keskin ve elektrik çarpması benzeri olarak tanımlanır. Ayakta durmak, yürümek veya oturmak daha şiddetli olabilir. Etkilenen taraftaki bacağın düzleştirilmesi ağrıyı daha da kötüleştirir. Bacak ağrısı ile birlikte, bel ağrısı olabilir; Ancak, akut siyatik için bacaktaki ağrı genellikle bel ağrısından daha kötüdür.

Bel Fıtığı Geçer mi?

Neyse ki, fıtıklaşmış disklerin çoğunluğu ameliyat gerektirmez. Zamanla, siyatik / radikülopatinin semptomları 10 kişiden yaklaşık 9’unda iyileşir. İyileşme süresi birkaç gün ile birkaç hafta arasında değişmektedir.

Bel fıtığına ne iyi gelir? Bel fıtığı tedavi? Bel fıtığına iyi gelen Şeyler?

Aktiviteleri 2 ila 3 gün boyunca sınırlandırın. Tolere edilen şekilde yürümek, hasta için kontrendike değilse  bir anti-enflamatuar ile birlikte teşvik edilir.

Bel fıtığına hangi doktor bakar? Bel fıtığı doktoru? Bel fıtığına hangi bölüm bakar?

bel ağrısı bel fıtığı

Nöroşirürji (Beyin ve sinir cerrahisi uzmanı) gibi bir omurga uzmanına başvurmak, semptomların dört haftadan daha uzun sürmesi durumunda önerilir.

Bel fıtığı nasıl anlaşılır?

Bir uzman genellikle MRI gibi gelişmiş görüntüleme istemektedir.

Belirgin bacak / kol güçsüzlüğü, genital / rektal bölgede his kaybı, idrar veya dışkı kontrolü bozukluğu, metastatik kanser öyküsü, önemli yeni enfeksiyon veya ateş VE radikülopatisi veya düşme semptomları varsa acil değerlendirme ve görüntüleme önerilir.

Bel fıtığı nasıl anlaşılır?

Test yöntemleri aşağıda listelenmiştir. Bu durum için en yaygın görüntüleme MRI’dir. Etkilenen bölgenin düz röntgenleri genellikle omurun değerlendirmesini tamamlamak için eklenir.

Düz röntgende disk herniasyonu görülemez. BT taraması ve miyelogram MRG’den önce daha yaygın olarak kullanıldı, ancak kullanımlarını gerektiren özel durumlar olmadıkça, şimdi nadiren başlangıç ​​tanısal görüntüleme olarak kullanılmakta ve elektromiyogram nadiren kullanılır.

    Manyetik rezonans görüntüleme (MRI) :

Güçlü mıknatıslar ve bilgisayar teknolojisi kullanılarak vücut yapılarının 3 boyutlu görüntülerini üreten bir tanı testi; Omuriliği, sinir köklerini ve çevresindeki alanları, ayrıca genişleme, dejenerasyon ve tümörleri gösterebilir.

Miyelogram

    Elektromiyogram ve Sinir İletim Çalışmaları (EMG / NCS) :

Bu testler sinir kökleri, periferik sinirler ve kas dokusu boyunca elektriksel darbeyi ölçer. Bu, devam eden sinir hasarı olup olmadığını, sinirlerin geçmiş bir yaralanmadan iyileşme durumunda olup olmadığını veya başka bir sinir kompresyon bölgesi olup olmadığını gösterir.

Tedavi

Cerrahi Olmayan Tedaviler

Bel fıtığı tedavisi nasıl yapılır?,

Fıtıklaşmış bir diskin ilk tedavisi genellikle konservatif ve cerrahi dışıdır. Doktor, hastaya birkaç gün ila birkaç hafta boyunca düşük, ağrısız bir aktivite seviyesi sürdürmesini önerebilir. Bu, spinal sinir iltihabının azalmasına yardımcı olur.

Bel fıtığı iğne tedavisi?

Ağrı sadece hafif-orta derecede ise, fıtıklaşmış bir disk sıklıkla steroid olmayan antienflamatuar ilaçlarla tedavi edilir . İlacı disk herniasyonunun tam seviyesine yönlendirmek için X-ışını kılavuzluğu altında bir spinal iğne kullanılarak bir epidural steroid enjeksiyonu yapılabilir.

Bel fıtığı egzersizi? Bel fıtığı için fizik tedavi?

Doktor fizik tedavi önerebilir. Terapist, doktorun teşhisi ile birleştiğinde, özellikle fıtık diskleri olan hastalar için özel olarak tasarlanmış bir tedaviyi belirleyen derinlemesine bir değerlendirme yapacak. Terapi pelvik traksiyon, hafif masaj, buz ve ısı terapisi, ultrason, elektriksel kas stimülasyonu ve germe egzersizlerini içerebilir. Ağrı ilacı ve kas gevşetici maddeler ayrıca fizik tedavi ile birlikte de faydalı olabilir.

Cerrahi

Doktor, fizik tedavi ve ilaçlar gibi konservatif tedavi seçenekleri ağrının tamamen azalmaması veya sona ermemesi durumunda ameliyat önerebilir. Doktorlar uygun prosedürü belirlemek için cerrahi seçenekleri hastalarla tartışırlar. Her ameliyatta olduğu gibi hastanın yaşı, genel sağlığı ve diğer konular dikkate alınır.

Ameliyatın yararları, risklerine karşı dikkatlice tartışılmalıdır. Fıtıklaşmış diskleri olan hastaların büyük bir yüzdesi ameliyattan sonra ağrı azalması rapor etmesine rağmen, ameliyatın yardımcı olacağının garantisi yoktur.

Bel fıtığı ameliyatı ?

Aşağıdaki durumlarda, bir hasta spinal cerrahi için aday olarak kabul edilebilir:

Radiküler ağrı normal aktiviteyi sınırlandırır veya yaşam kalitesini bozar

Bacak zayıflığı ve / veya uyuşukluk gibi ilerleyici nörolojik bozukluklar gelişir

Normal bağırsak ve mesane fonksiyonlarının kaybı

Ayakta durma ya da yürüme zorluğu

İlaç tedavisi ve fizik tedavi etkisiz

Lomber Omurga Cerrahisi

Kapalı bel fıtığı ameliyatı? Bel fıtığı ameliyatı izle? Fıtık ameliyatı? Bel fıtığı ameliyatı nasıl yapılır?

Lomber laminotomi, fıtıklaşmış bir diskin neden olduğu bacak ağrısını ve siyatik rahatlatmak için sıklıkla kullanılan bir işlemdir. Fıtıklaşmış diskin alanı üzerinde sırtın ortasından küçük bir kesi ile gerçekleştirilir. Bu işlem sırasında laminanın bir kısmı çıkarılabilir. Kesi deriden yapıldığında, kaslar yana doğru hareket ettirilir, böylece cerrah omurun arkasını görebilir. Fıtıklaşmış diske erişmek için iki omur arasında küçük bir açıklık yapılır. Disk bir diskektomi yoluyla çıkarıldıktan sonra, omurganın dengelenmesi gerekebilir. Spinal füzyon sıklıkla laminotomi ile birlikte yapılır. Daha fazla ilgili olgularda laminektomi yapılabilir.

Kaynak: Bu yazı aans .org dan yararlanarak hazırlanmıştır.

Bu yazı bir bilgi formudur. Bu web site bu bilgi formlarında belirtilen herhangi bir tedaviyi, prosedürü, ürünü veya doktoru desteklememektedir. Bu bilgiler Tıbbi Tavsiye Niteliği TAŞIMAZ. Beyin cerrahisi tavsiyesi veya yardımı isteyen herkes, beyin ve sinir cerrahisi uzmanına danışmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir