Baş Ağrısına Hangi İlaç İyi Gelir

Bir çok ilaç baş ağrısı semptomlarını hafifletmeyi hedeflemesine rağmen, ilaç kullanmak istemeyenler için bir dizi etkili, doğal tedavi de mevcuttur. İşte doğal olarak baş ağrılarından kurtulmak için evde yapabileceğiniz 18 etkili tedavi yolu.

Bitkisel ilaç ve çaylar, gıda takviyeleri, uçucu yağlar, diyet değişiklikleri ve yoga baş ağrısı semptomlarını azaltmanın doğal, güvenli ve etkili yoludur.

Kimyasal ilaçlar gibi geleneksel yöntemler sıklıkla gerekli olmakla birlikte, daha bütünsel bir yaklaşım arıyorsanız baş ağrısını önlemenin ve tedavi etmenin birçok doğal ve etkili yolu vardır.

1. Baş Ağrısı İçin Bitkisel Çözümler

Papatya (Tanacetum parthenium) ve butterbur gibi bazı otlar baş ağrısı semptomlarını azaltabilir. Papatya, anti-enflamatuar özelliklere sahip çiçekli bir bitkidir.

Bazı çalışmalar, günde 50-150 mg’lık dozlarda bu takviyeleri almanın baş ağrısı sıklığını azaltabileceğini düşündürmektedir.

Butterbur kökü, Almanya’ya özgü çok yıllık bir çalıdan gelir ve ateş gibi, iltihap önleyici etkileri vardır.

Çeşitli çalışmalar, butterbur özütünün 50-150 mg’lık dozlarda alınmasının hem yetişkinlerde hem de çocuklarda baş ağrısı semptomlarını azalttığını göstermiştir.

Zencefil Çayı Yudumlayın

Zencefil kökü, antioksidanlar ve anti-enflamatuar maddeler de dahil olmak üzere birçok yararlı bileşik içerir. Kronik migreni olan 100 kişide yapılan bir çalışmada, 250 mg zencefil tozunun migren ağrısını azaltmada geleneksel baş ağrısı ilaçları kadar etkili olduğu bulunmuştur.

Dahası, zencefil bulantı ve kusmayı, şiddetli baş ağrılarıyla ilişkili yaygın semptomları azaltmaya yardımcı olur. Zencefil tozunu kapsül formunda alabilir veya taze zencefil kökü ile güçlü bir çay yapabilirsiniz.

Elma sirkesi Yöntemi

 2 çorba kaşığı elma sirkesi
– 1 bardak sıcak su

Nasıl yapılır?

• 1 su bardağı ılık suya 2 çorba kaşığı elma sirkesi ilave edin.
• İyice karıştırın.
• Baş ağrısından hızlı şekilde kurtulmak için yavaşça elma sirkesi suyunu için.

Bu içeceği günlük olarak tüketmek, vücudunuzdaki sıvıları dengeler ve böylece vücudunuzun susuz kalmasına engel olur. Elma sirkesi, doğal ev ilaçlarının eski ustalarından biridir. Baş ağrısı dışında birçok doğal tedavi yöntemlerinde ilaç olarak kullanılmaktadır.

2. Uçucu Yağları Kullanın

Uçucu yağlar , çeşitli bitkilerden aromatik bileşikler içeren yüksek konsantrasyonlu sıvılardır. Birçok terapötik faydaları vardır ve çoğu zaman topikal olarak kullanılırlar, ancak bazıları yutulabilir. Nane ve lavanta esansiyel yağları baş ağrınız olduğunda özellikle yararlıdır.

Şakaklara nane esansiyel yağı uygulanmasının, stres baş ağrılarının semptomlarını azalttığı gösterilmiştir. Bu arada, lavanta yağı, üst dudağa uygulandığında ve solunduğunda migren ağrısını ve ilişkili semptomları azaltmada oldukça etkilidir. 

İşte 10 popüler esansiyel yağın ve bunlarla ilişkili sağlık iddialarının bir listesi:

  • Nane: enerjiyi artırmak ve sindirime yardımcı olmak için kullanılır
  • Lavanta: stresi azaltmak için kullanılır
  • Sandal ağacı: sinirleri yatıştırmak ve odaklanmaya yardımcı olmak için kullanılır
  • Bergamot: stresi azaltmak ve egzama gibi cilt koşullarını iyileştirmek için kullanılır
  • Gül: ruh halini iyileştirmek ve kaygıyı azaltmak için kullanılır
  • Papatya: ruh halini ve rahatlamayı iyileştirmek için kullanılır
  • Ylang-Ylang: baş ağrısı, bulantı ve cilt rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılır
  • Çay Ağacı: enfeksiyonlarla savaşmak ve bağışıklığı arttırmak için kullanılır
  • Yasemin: depresyon, doğum ve libido ile yardımcı olur
  • Limon: sindirim, ruh hali, baş ağrısı ve daha fazlasına yardımcı olmak için kullanılır

3. Magnezyum Alın

Magnezyum , kan şekeri kontrolü ve sinir iletimi dahil olmak üzere vücuttaki sayısız işlev için gerekli olan önemli bir mineraldir . İlginç bir şekilde, magnezyumun baş ağrıları için güvenli ve etkili bir ilaç olduğu gösterilmiştir.

Magnezyum eksikliğinin sık migren baş ağrısı çeken kişilerde olmayanlara göre daha yaygın olduğunu göstermektedir.

Çalışmalar, günde 600 mg oral magnezyum sitrat ile tedavinin, migren baş ağrılarının hem sıklığını hem de şiddetini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir (Kaynak).

Bununla birlikte, magnezyum takviyeleri almak bazı insanlarda ishal gibi sindirim yan etkilerine neden olabilir, bu nedenle baş ağrısı semptomlarını tedavi ederken daha küçük bir dozla başlamak en iyisidir.

4. Bol Bol Su İçin

Yetersiz hidrasyon sizi baş ağrısına yol açabilir. Aslında, çalışmalar kronik dehidrasyonun gerilim baş ağrılarının ve migrenlerin yaygın bir nedeni olduğunu göstermiştir. Neyse ki, içme suyunun çoğu susuz kişide 30 dakika ila üç saat içinde baş ağrısı semptomlarını hafiflettiği gösterilmiştir.

Dahası, susuz kalmak konsantrasyonu bozabilir ve sinirlilik yapabilir ve semptomlarınızı daha da kötüleştirebilir. Dehidrasyon baş ağrısını önlemeye yardımcı olmak için gün boyunca yeterince su içmeye ve su açısından zengin yiyecekler yemeye odaklanın .

5. Alkolü Sınırlayın

Alkollü bir içki içmek çoğu insanda baş ağrısına neden olmamakla birlikte, çalışmalar, alkolün sık baş ağrısı yaşayanların yaklaşık üçte birinde migreni tetikleyebileceğini göstermiştir.

Alkolün birçok insanda gerginlik ve küme baş ağrısına neden olduğu belirlenmiştir. Bu bir vazodilatördür, yani kan damarlarını genişletir ve kanın daha serbestçe akmasına izin verir. Vazodilasyon bazı insanlarda baş ağrısına neden olabilir. Aslında, baş ağrıları, tansiyon ilaçları gibi vazodilatörlerin yaygın bir yan etkisidir. Ek olarak, alkol diüretik görevi görür ve vücudun sık idrara çıkma yoluyla sıvı ve elektrolitlerini kaybetmesine neden olur. Bu sıvı kaybı dehidrasyona yol açabilir, bu da baş ağrılarına neden olabilir veya kötüleşebilir (Kaynak)

6. Yeterli Uykuya Ulaşın

Uyku yoksunluğu birçok yönden sağlığınıza zarar verebilir ve hatta bazı insanlarda baş ağrısına neden olabilir. Örneğin, bir çalışmada, gece başına altı saatten az uyku alan ve daha uzun süre uyuyanlarda baş ağrısı sıklığı ve şiddeti karşılaştırıldı. Daha az uyuyanların daha sık ve şiddetli baş ağrılarına sahip olduğu bulundu.

Bununla birlikte, çok fazla uyku almanın baş ağrılarını tetiklediği ve doğal baş ağrısını önleme isteyenler için doğru miktarda dinlenmeyi önemli hale getirdiği gösterilmiştir. Maksimum fayda için, gecelik yedi ila dokuz saatlik uyku hedefleyin.

Histamin, vücutta doğal olarak bulunan ve bağışıklık, sindirim ve sinir sistemlerinde rol oynayan bir kimyasaldır. Ayrıca eski peynirler, fermente gıdalar, bira, şarap, füme balık ve kurutulmuş etler gibi bazı gıdalarda bulunur. Çalışmalar histamin tüketmenin, buna duyarlı olanlarda migrenlere neden olabileceğini düşündürmektedir. Bazı insanlar histamini düzgün bir şekilde salgılayamazlar, çünkü parçalamaktan sorumlu enzimlerin işlevini bozarlar. Histamin açısından zengin gıdaları diyetten kesmek, sık sık baş ağrısı çeken insanlar için yararlı bir strateji olabilir.

8. B-Kompleks Vitaminini deneyin

B vitaminleri, vücutta birçok önemli rol oynayan suda çözünür bir mikro besin grubudur. Örneğin, nörotransmitter sentezine katkıda bulunurlar ve gıdayı enerjiye dönüştürmeye yardımcı olurlar. Bazı B vitaminlerinin baş ağrılarına karşı koruyucu etkisi olabilir.

Birkaç çalışma, B vitamini takviyesinin riboflavin (B2), folat, B12 ve piridoksinin (B6) baş ağrısı semptomlarını azaltabileceğini göstermiştir.

B-kompleks vitaminleri B vitamininin sekizini de içerir ve baş ağrısı semptomlarını doğal olarak tedavi etmenin güvenli ve uygun maliyetli bir yoludur. B vitaminlerinin suda çözünür oldukları ve fazlaların idrar yoluyla temizleneceği için düzenli olarak alınması güvenli kabul edilir

9-Soğuk bir Kompres ile Ağrıyı Yatıştırın

Soğuk kompres kullanmak baş ağrısı semptomlarınızı azaltmaya yardımcı olabilir. Boyuna veya baş bölgesine soğuk veya donmuş kompres uygulamak iltihabı azaltır, sinir iletimini yavaşlatır ve kan damarlarını daraltır, hepsi de baş ağrısı ağrısını azaltmaya yardımcı olur.

28 kadında yapılan bir çalışmada, kafaya soğuk jel paketi uygulamak migren ağrısını önemli ölçüde azalttı (Kaynak).

Soğuk kompres yapmak için su geçirmez bir torbayı buzla doldurun ve yumuşak bir havluya sarın. Baş ağrısını gidermek için kompresi boyun, baş ve şakaklara uygulayın.

10. Koenzim Q10 Almayı Düşünün

Koenzim Q10 (CoQ10), gıdayı enerjiye dönüştürmeye yardımcı olan ve güçlü bir antioksidan görevi gören, vücut tarafından doğal olarak üretilen bir maddedir.

Çalışmalar, CoQ10 takviyelerinin alınmasının baş ağrılarını tedavi etmek için etkili ve doğal bir yol olabileceğini göstermiştir. Örneğin, 80 kişide yapılan bir çalışma, günde 100 mg CoQ10 takviyesi almanın migren sıklığını, şiddetini ve uzunluğunu azalttığını gösterdi (Kaynak).

Sık sık migren yaşayan 42 kişiyi içeren başka bir çalışmada, gün boyunca 100 mg’lık üç doz CoQ10’un migren sıklığını ve bulantı gibi migrenle ilişkili semptomları azaltmaya yardımcı olduğu bulundu (Kaynak).

11. Eliminasyon Diyetini Deneyin

Çalışmalar, gıda intoleranslarının bazı insanlarda baş ağrılarını tetikleyebileceğini düşündürmektedir .

Belirli bir yiyeceğin sık sık baş ağrısına neden olup olmadığını keşfetmek için baş ağrısı semptomlarınızla en alakalı yiyecekleri kaldıran bir eliminasyon diyeti deneyin.

Eski peynir, alkol, çikolata, narenciye ve kahve migren hastalarında en sık bildirilen gıda tetikleyicileri arasındadır.

Küçük bir çalışmada, 12 haftalık bir eliminasyon diyeti, insanların yaşadığı migren baş ağrılarının sayısını azalttı. Bu etkiler dört haftalık aşamada başladı.

12. Kafeinli Çay veya Kahve İçmek

Çay veya kahve gibi kafein içeren içecekleri yudumlamak, baş ağrınız olduğunda rahatlama sağlayabilir. Kafein ruh halini iyileştirir, uyanıklığı arttırır ve kan damarlarını daraltır, bunların hepsi baş ağrısı semptomları üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir. Ayrıca ibuprofen ve asetaminofen gibi baş ağrılarını tedavi etmek için kullanılan yaygın ilaçların etkinliğini arttırmaya yardımcı olur.

Bununla birlikte, bir kişinin düzenli olarak yüksek miktarda kafein tüketmesi ve aniden durması durumunda kafein çekilmesinin de baş ağrısına neden olduğu gösterilmiştir. Bu nedenle, sık sık baş ağrısı çeken insanlar kafein alımına dikkat etmelidir.

13. Akupunkturu Deneyin

Akupunktur, vücuttaki belirli noktaları uyarmak için cilde ince iğneler sokmayı içeren Geleneksel Çin tıbbı tekniğidir. Bu uygulama, birçok çalışmada baş ağrısı semptomlarındaki azalmayla bağlantılıdır.

4.400’den fazla kişiyi içeren 22 çalışmanın gözden geçirilmesi, akupunkturun yaygın migren ilaçları kadar etkili olduğunu ortaya çıkartmıştır. Başka bir çalışma, akupunkturun, kronik migreni tedavi etmek için kullanılan bir antikonvülsan ilaç olan topiramattan daha etkili ve daha güvenli olduğunu bulmuştur.

Kronik baş ağrılarını tedavi etmek için doğal bir yol arıyorsanız, akupunktur değerli bir seçim olabilir.

Ağrı ve Baş Ağrısı için Aküpresür

Bu bilgi, ağrı ve baş ağrılarını azaltmak için akupresürün nasıl kullanılacağını açıklar.

Akupresür, geleneksel Çin tıbbı akupunktur pratiğine dayanan eski bir şifa sanatıdır. Aküpresür ile vücudunuzdaki belirli yerlere baskı uygularsınız. Bu yerlere akupunktur noktası denir. Bu noktalara basmak kas gerginliğini serbest bırakmaya ve kan dolaşımını teşvik etmeye yardımcı olabilir.

Basınç Noktası LI-4 (Hegu)

Hegu olarak da adlandırılan LI-4 basınç noktası, başparmağınızın tabanı ve işaret parmağı arasında bulunur. Acupressure yapmak bu noktada ağrı ve baş ağrılarını hafifletmek için.Ağrı ve Baş Ağrısı için Aküpresür

1-Sağ baş parmağınızı ve işaret parmağınızı kullanarak sol elinizde sol baş parmağınızın tabanı ile işaret parmağınız arasındaki boşluğu bulun.
2-Bu noktaya 5 dakika boyunca basın. Baskı uygularken baş parmağınızı daire içinde hareket ettirin. Sıkı olun, ama acıtacak kadar sert bastırmayın.
3-İşlemi sağ elinizde tekrarlayın. Aküpresürü günde birkaç kez veya semptomlarınızın giderilmesi için gereken sıklıkta yapabilirsiniz.

14. Yoga ile rahatlayın

Pratik yoga stresi, artış esneklik, azalış ağrıyı hafifleten ve (genel yaşam kalitesini artırmak için mükemmel bir yoldur. Yoga yapmak baş ağrınızın yoğunluğunu ve sıklığını azaltmaya bile yardımcı olabilir.

Bir çalışma, yoga tedavisinin kronik migreni olan 60 kişi üzerindeki etkilerini araştırdı. Baş ağrısı sıklığı ve yoğunluğu, hem yoga terapisi hem de geleneksel bakım alanlarda, yalnızca geleneksel bakım alanlara kıyasla daha fazla azalmıştır (Kaynak).

Bir başka çalışmada, üç ay boyunca yoga uygulayan kişilerin, yoga uygulamayanlara kıyasla baş ağrısı sıklığı, şiddeti ve ilişkili semptomlarda önemli bir azalma olduğu bulundu.

15. Güçlü Kokulardan Kaçının

Parfümlerden ve temizlik ürünlerinden elde edilenler gibi güçlü kokular, bazı kişilerin baş ağrısı geliştirmesine neden olabilir.

Migren veya gerginlik baş ağrıları yaşayan 400 kişiyi kapsayan bir çalışma, güçlü kokuların, özellikle parfümlerin sıklıkla baş ağrılarını tetiklediğini bulmuştur.

Kokulara karşı bu aşırı duyarlılığa ozmofobi denir ve kronik migrenli hastalarda yaygındır.

Kokulara karşı hassas olabileceğinizi düşünüyorsanız, parfümlerden, sigara dumanından ve güçlü kokulu gıdalardan kaçınmak migren olma şansınızı azaltmaya yardımcı olabilir.

16. Nitrat ve Nitritlerden Kaçının

Nitratlar ve nitritler , sosisli sandviç, sosis ve ve bazı ürünlere bakteri üremesini önleyerek onları taze tutmak için eklenen yaygın gıda koruyucularıdır.

Bunları içeren gıdaların bazı insanlarda baş ağrısını tetiklediği gösterilmiştir. Nitritler kan damarlarının genişlemesine neden olarak baş ağrılarını tetikleyebilir. Nitritlere maruz kalmanızı en aza indirmek için diyetinizdeki işlenmiş et miktarını sınırlayın ve mümkün olduğunca nitrat içermeyen ürünler seçin.

17. Egzersiz Yapın

Baş ağrısı sıklığını ve şiddetini azaltmanın en basit yollarından biri fiziksel aktiviteye girmektir.

Örneğin, 91 kişide yapılan bir çalışmada, haftada üç kez 40 dakikalık kapalı bisiklet sürmenin baş ağrısı sıklığını azaltmada gevşeme tekniklerinden daha etkili olduğu bulunmuştur.

92.000’den fazla kişiyi içeren bir başka büyük çalışma, düşük bir fiziksel aktivitenin artan baş ağrısı riski ile açıkça ilişkili olduğunu göstermiştir. Etkinlik düzeyinizi artırmanın birçok yolu vardır, ancak en kolay yöntemlerden biri gün boyunca attığınız adımların miktarını artırmaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir