ZINCFORT 25 MG /5 ML SURUP 100 ML, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Endikasyon Bilgisi :

Çinko aktif maddesini içinde bulunduran ZINCFORT 25 MG /5 ML SURUP, vücutta çinko düzeyinin normal seviyelerde tutulmasına yardımcı olan bir ilaçtır. Vücuttaki çinko eksikliğini önlemek veya çinko eksikliği tespit edilmiş hastalarda çinko takviyesinin sağlanması için kullanılmaktadır.

 

ZINCFORT 25 MG /5 ML SURUP Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. ZINCFORT’ un bileşenlerinden herhangi birisine ya da çinko tuzlarına karşı bir hassasiyet durumu varsa bu ilacı kullanmanız öngörülmemektedir.
 2. Böbrek hastalığı veya karaciğer hastalığı olanlarda yeterli çalışma yapılmadığından; böyle bir rahatsızlığınız olması durumunda lütfen hekiminize bu hususu söyleyiniz. ZINCFORT’ un uzun süre kullanılması bakır eksikliğine sebebiyet verebilir.  Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen hekiminizle konuşunuz.
 3. ZINCFORT’ un yiyecek ve içecek ile kullanılması:  Kepekli, lifli besinler ve süt ürünleri çinkonun emilimini azaltacağından ZINCFORT bu besinlerle beraber alınmamalıdır.
 4. Yüksek fitik asit (inozitol) içeren gıdalar (buğday kepeği, keten tohumu, tahıllar, baklagiller gibi) ve kahve ZINCFORT’ un emilimini azaltırlar. Ağızdan alınan çinko tuzlarının en iyi şekilde absorbsiyonunun (emiliminin) sağlanması için yiyecek ve içeceklerle (su dışında) beraber kullanmaktan kaçınılmalıdır.
 5. Hamilelik döneminde ve emziren annelerde kullanılmasının lüzumlu olduğu hallerde ZINCFORT hekim takibiyle kullanılabilir.
 6. Taşıt ve makine kullanım becerisi üzerine etkisi bilinmemektedir.
 7. ZINCFORT’ un böbrek ve karaciğer yetmezliği olan hastalardaki güvenlilik ve etkililiği incelenmemiştir. Böbrek yetmezliğinde çinkonun vücuttaki birikimi artabilir, bundan dolayı böbrek yetmezliği durumlarında dikkatli kullanılmalıdır.
 8. ZINCFORT’ dan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız hemen bir hekim veya eczacıyla görüşünüz.  Şurubun aşırı dozda kullanılması durumunda; sersemlik hali, baş dönmesi, kusma, düşük tansiyon gibi şikayetler oluşabilir.  Böyle bir durumda hastaya hemen süt ve su verilmeli, hasta kusturulmamalıdır.

 

ZINCFORT 25 MG /5 ML SURUP ‘un Diğer ilaçlarla etkileşimi

 1. Yüksek dozda demir preparatları ZINCFORT’ un emiliminde azalmaya sebep olabileceğinden beraber alınmamalıdır.
 2. Çinko, florokinolon grubu, bakteri kaynaklı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların (siprofloksasin, levofloksasin, moksifloksasin, norfloksasin ve ofloksasin) emilimini azaltabilir.
 3. Süt ürünleri, kepekli, lifli besinler ve kalsiyum tuzları ZINCFORT’ un emilimini azaltır.
 4. Gebelik önleyici ilaçlar plazma çinko düzeylerini azaltabilir.
 5. Penisilamin ve trientin (Vücutta aşırı bakır birikimi, Wilson hastalığı tedavisinde kullanılan ilaçlar): çinko emilimini azaltabilir, aynı şekilde çinko penisilamin ve trientin emilimini azaltabilir.
 6. Mide asidini gideren ilaçlar, ZINCFORT’ un emilme hızını ve oranını azaltmaktadır.
 7. Çinko tuzları ile bir antibiyotik türü olan tetrasiklinler ve iltihap oluşumunu önleyici bir ajan olan penisilaminlerin birlikte alımı etki azalmasına neden olabilir, bu maddeler çinko tuzları ile üç saat ara ile kullanılmalıdır.

 

ZINCFORT 25 MG /5 ML SURUP’ un Kullanım Şekli :

 1. ZINCFORT, yemeklerden önce ya da sonra veya yemeklerle birlikte kullanılabilir. Hekim tarafından başka bir şekilde önerilmediği takdirde; günde bir defa hekimin tavsiye ettiği dozda alınmalıdır.

 

ZINCFORT 25 MG /5 ML SURUP’un Yan Etkileri :

 1. Kusma, baş dönmesi, kan tablosu değişiklikleri (nötropeni, lökopeni, anemi), mide bulantısı , karın ağrısı , ishal,  hazımsızlık, baş ağrısı,  sinirlilik, sersemlik hissi, uyuşukluk, mide mukozası iltihabı (gastrit), mide hassasiyeti.  Bunlar ZINCFORT’ un geçici yan etkileridir.  Bu yan etkiler doz azaltıldığında veya tedavi kesildiğinde kendiliğinden geçer.
 2. Aşırı duyarlılık reaksiyonu (Yutma ve nefes almada zorluk, el-ayak, yüz-dudak şişmesi, döküntü, baygınlık gibi), kalp atımlarınızda ritim bozukluğu, hipotansiyon.  Bunlar çok ciddi yan etkilerdir. Çok seyrek görülebilen istenmeyen etkiyi kendinizde görürseniz ZINCFORT almayı kesip acilen hekiminizi arayınız veya bir sağlık kuruluşuna müracaat ediniz

 

ZINCFORT’ un Saklanması
ZINCFORT’ u çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız. 25°C’nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız. Son kullanma tarihi ile uyumlu olarak kullanınız. Ambalajındaki son kullanma tarihinden sonra ZINCFORT’ u kullanmayınız.

İlaç Etken Maddesi: Çinko
İlaç Marka İsmi: ZINCFORT 25 MG /5 ML SURUP 100 ML

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir