TIODIK 600 mg film kaplı tablet, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Endikasyon Bilgisi  :

TIODIK 600 mg film kaplı tablet’in etken maddesi alfa lipoik asit, yüksek kan şekerinin vücuttaki  motor, otonom ve duyusal sinirlere, damarlar, karaciğer ve göz gibi organlara  verebileceği zararı önlemek amacıyla tasarlanmıştır.  TIODIK, ağızdan alınan antidiyabetik ilaçlarla veya insülinle tedavisi devam eden hastalarda; kandaki yüksek glikozun (şekerin) sebep olduğu nöropati sinir harabiyeti) belirtileri bileklerde, el ve ayak parmakları,  kollar ve bacaklarda yanma, karıncalanma, uyuşukluk, hissizlik, kas güçsüzlüğü, kronik yorgunluk ve ağrıya karşı tedavide kullanılan bir ilaçtır.

 

TIODIK 600 mg film kaplı tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. TIODIK 18 yaş altı çocuklara verilmemelidir.
 2. Hamileyseniz veya bebeğinizi emziriyorsanız, TIODIK hekime sorulmadan kullanılmamalı, hamilelikte sadece hekim tavsiyesi ve kontrolünde kullanılması mümkündür.
 3. TIODIK, insülin ve şeker düşürücü ilaçlarla eş zamanlı kullanıldığında, kan şekerinde düşmeyi artırabileceğinden, bu ilaçlarla beraber kullanırken kan şekerinizi sık sık ölçmeniz gerekecektir.
 4. Diyabetin sebep olduğu nöropatide, vücuttaki bütün sinirlerin korunması için kan şekeri düzeyinin olabildiğince normal düzeylerde tutulması gerekmektedir.
 5. Kan şekeri seviyesinin aşırı derecede düştüğüne dair  belirtiler olan açlık, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, aşırı hassaslık, uyuşukluk hali, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, titremeler, terleme, hızlı kalp atışları, nöbet (istem dışı kasılmalar), bayılma veya koma durumları için yanınızda daima şeker ya da şeker içeren bir yiyecek veya içecek bulundurmalısınız.
 6. Eğer kan şekeriniz çok fazla yükselirse, aşırı susuzluk veya  açlık hissedebilirsiniz ya da idrar yapımı normalin üzerine çıkabilir. Eğer kan şekerinizde yükselme belirtileri var ise acilen hekiminizle görüşmelisiniz.
 7. Diyabetli kişilerin alkollü içecekler kullanması, diyabetin sinirlere verdiği harabiyeti arttırabileceğinden, şeker hastaları kesinlikle alkol kullanmamalıdırlar.
 8. Bu ilacı sütlü mamüllerle beraber aynı zamanda almayınız.  Bu tür besinlerin alımıyla TIODIK alımı arasında en az yarım saatlik bir zaman aralığı olmalıdır.
 9. TIODIK kullanırken idrarınız normalden daha değişik kokabilir. Bunun için endişelenmeyiniz.
 10. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz var ise bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 11. TIODIK düzenli bir şekilde atlamadan her gün günün aynı saatinde  kullanılması önerilmektedir. İlacınız tamamen bitmeden hekiminize tekrar yazdırınız.  Kullanımı hekime sorulmadan bırakılmamalı, aksi halde hastalığınız daha kötüye gidebilir.

 

TIODIK 600 mg film kaplı tablet’ in Kullanım Şekli :

 1. TIODIK tableti hekiminiz nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanması gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka hekiminizin direktiflerine tamamıyla uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığınız üzerinde zararlı etkiler oluşturur. Hekim tarafından belirlenen dozaj miktarını ve kullanma süresini dikkate almalısınız.
 2. Besinlerle beraber kullanılması ilacın emilmesinde azalmaya neden olabileceğinden, bilhassa mide boşalmasında gecikme problemi olanlarda, aç karnına kullanmak ilacın emilmesini hızlandırır.
 3. TIODIK ilacın  her bir dozu 1 bardak suyla beraber yutulur. Günün ilk yemeğinden yaklaşık 30 dakika kadar önce kullanılmalıdır.

 

TIODIK 600 mg film kaplı tablet Yan Etkileri :

 1. Ağız kuruluğu, bulantı ilacın hafif yan etkileridir.
 2. Kan şekerinde aşırı düşme, ciltte kırmızı kaşıntılı kabartılar, kusma, mide ağrısı ve ishal ilacın sık rastlanmayan yan etkileridir. Bu yan etkilerden birisi veya bir kaçı görüldüğünde TIODIK kullanımını durdurup, acilen hekiminize haber veriniz.
 3. TIODIK kullandıktan sonra yüzünüzde, ağız içi ve boğazınızda şişlik, karın ağrısı, soluk alamama  gibi alerjiyi işaret  eden bir  durum kendinizde gelişirse, acilen bir sağlık kuruluşuna müracaata bulununuz.

 

İlaç Etken Maddesi: alfa lipoik asit
İlaç Marka İsmi: TIODIK 600 mg film kaplı tablet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir