SLEEPEX 100 mg tablet, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Endikasyon Bilgisi :

Modafinil isimli etken maddeyi içinde bulunduran SLEEPEX 100 mg tablet, uyku halini azaltan ve uyanıklık halini (uykusuzluğu) destekleyen, ayık kalmaya yardımcı olan bir ajandır. SLEEPEX, günün herhangi bir saatinde ortaya çıkan önüne geçilmez derecede güçlü uyuma gereksinimi ile belirgin hastalık narkolepsiyi tedavide uyanıklık halini arttıcı etkisiyle gün içerisinde gelişebilecek uyku nöbetlerini önler.

 

SLEEPEX 100 mg tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. Aşırı uyuma isteğine karşı SLEEPEX’in uyanıklık sağlayıcı etkisini kesin olarak nasıl oluşturduğu bilinmemekle birlikte vücuttaki bazı kimyasalları etkileyerek çalıştığı düşünülmektedir.
 2. SLEEPEX, vardiyalı çalışma kaynaklı uyku bozukluklarında da kullanılabilir.
 3. Bu ilaç bağımlılığa sebep olabileceğinden, SLEEPEX’le tedavi süresi mümkün olabildiğince en kısa süreyle sınırlı tutulmalıdır.
 4. İlacın etken maddesine veya ilacın diğer bileşenlerine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 5. SLEEPEX ilacı alkol ve alkollü içeceklerle beraber kullanmaktan kaçınınız.
 6. Daha önceden veya halen var olan alkol ya da hap bağımlılığı; siroz başta olmak üzere karaciğer sorunları; böbrek hastalığı; anjina (göğüs ağrısı); mitral kapakçık kayması gibi herhangi bir kapakçık veya kalp kası rahatsızlığı; yakın tarihte kalp krizi geçirmiş olmak veya tansiyon ilaçları kullanmak olaylarından birisine sahipseniz; SLEEPEX’i almadan önce mutlaka bunu hekiminizle paylaşınız. Hekiminiz bu ilacı sizin kullanmanızı uygun bulmayabilir veya  ilaç dozunda ayarlama yapması gerekebilir.
 7. SLEEPEX’e benzer ilaç kullanan bazı kişilerde sağlık kurumunda tedavi gerektirecek kadar ciddi cilt döküntüleri meydana gelmiştir. Herhangi bir cilt döküntüsünün (benek, kabarcık, içi sıvı dolu kabarcık, vb. ) ilk belirtileri görüldüğünde ne kadar hafif olursa olsun SLEEPEX alımını kesip, hekime haber veriniz.
 8. SLEEPEX, doğum kontrol haplarının etkisini zayıflatabileceğinden, planlanmamış gebeliklere sebebiyet verebilir. SLEEPEX  alırken ve tedavi bittikten sonraki 2 ay boyunca hormonal olmayan, etkili ikinci bir doğum kontrol metoduyla korunmalısınız.
 9. SLEEPEX ilacı  18 yaş altı kişilerde kullanmayınız.
 10. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde SLEEPEX’i hekime danışmadan kullanmayınız. Doğmamış bebek ve emzirilen bebek için zararlı olabilir.

 

SLEEPEX 100 mg tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen hekimin  direktiflerine uyunuz.
 2. SLEEPEX Tablet’in her dozunu 1 bardak dolusu su ile beraber içiniz. Eğer mide rahatsızlığınız var ise, ilacınızı yemek esnasında almanız önerilir.
 3. Yetişkinlerde günlük olağan doz: Sabah ve öğlenleri 100 mg lık birer SLEEPEX tablet; yaşlı kişilerde Sabahları 1 tane SLEEPEX tablet şeklinde kullanılması tavsiye edilir.

 

SLEEPEX 100 mg tablet Olası Yan Etkileri

 1. Ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; karın ağrısı, yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik gibi alerjik reaksiyon durumunda ilaç alımını kesip, bir sağlık kurumdan yardım isteyiniz.
 2. Kaşıntılı, içi sıvı dolu kabarcıklar görünümünde yaygın cilt döküntüsü; depresyon, anksiyete, anormal düşünceler veya davranışlar; anjina (göğüs ağrısı), kalp ritminde düzensizlik ilacın ciddi ve seyrek görülebilecek yan etkileridir.
 3. Baş ağrı, baş dönmesi; yüzde kızarma;  mide bulantısı, iştahsızlık, diyare; uyku sorunları (uykusuzluk); asabi, telaşlı veya heyecanlı hissetme; nezle belirtileri; ağız kuruluğu yan etki olarak görülebilir.

 

İlaç Etken Maddesi: Modafinil
İlaç Marka İsmi: SLEEPEX 100 mg tablet

Ruhsat sahibi:Abdi İbrahim İlaç San. ve Tic. A.Ş.
Adres :Reşitpaşa Mah. Eski Büyükdere Cad. No:4 34467
Maslak/Sarıyer/İstanbul
Tel: 0212 366 84 00-Fax: 0212 276 20 20
Üretici Firma :Abdi İbrahim İlaç San. ve Tic. A.Ş.
Orhangazi Mah. Tunç Cad. No : 3
Esenyurt / İstanbul

SLEEPEX 100 mg tablet kullanma talimatı


SLEEPEX 100 mg tablet kullanma talimatı

SLEEPEX 100 mg tablet kısa ürün bilgisi


SLEEPEX 100 mg tabletkısa ürün bilgisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir