OXEBEWE IV İNFÜZYON İÇİN LİYOFİLİZE TOZ İÇEREN FLAKON, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Endikasyon Bilgisi :

OXEBEWE IV İNFÜZYON İÇİN LİYOFİLİZE TOZ İÇEREN FLAKON‘un etken maddesi okzaliplatindir. Vücuttaki kanserli hücrelerin üremesini ve bulunduğu yerden başka bölgeye atlamasını durdurmaya yardımcı olur. OXEBEWE metastatik kolorektal kanserde (kolon,rektum kanseri) ve tümörün alınmasından sonra ya da  3. evre kolon kanserinde diğer kanser ilaçlarıyla beraber kullanılmaktadır.

 

OXEBEWE IV İNFÜZYON İÇİN LİYOFİLİZE TOZ İÇEREN FLAKON Hakkında Bilinmesi Gereken Noktalar:

 

  1. OXEBEWE ilacı kullanırken bağışıklık sisteminizde zayıflama olabileceğinden vücut enfeksiyonlara karşı daha dirençsiz hale gelir. Gribal enfeksiyon, bulaşıcı hastalık veya herhangi bir enfeksiyon taşıyan hastalardan uzak durmalısınız.  Ayrıca bağırsak tümörleri (sol ve özellikle sağ kolon tümörleri)  kan kaybına sebep olabileceğinden tedavi sürerken kan nakli de yaptırmanız gerekebilir.
  2. Kemik iliği ile ilgili bir bozukluk veya aneminiz  ya da ağır böbrek hastalığınız var ise OXEBEWE ile tedaviye başlamadan önce hekiminizi bilgilendirmelisiniz. Bu ilacı kullanmanız sizin için uygun olmayabilir.
  3. OXEBEWE‘e bağlı bulantılarda, mide bulantısını giderici etkisi olan ilaçlar kullanılabilir.
  4. OXEBEWE süt veren annelerde ve gebelikte kesinlikle kullanılmaz. Hatta doğurganlığı etkileyebileceğinden OXEBEWE ile kanser tedavisi gören baba ve anne adayları tedavi bittikten sonraki en az altı ay boyunca doğurganlığı koruyucu ilaç ve araçları düzenli olarak kullanmaları gerekmektedir.
  5. İlacın içindeki platin ya da platin içerikli ürünlere karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.

 

OXEBEWE IV İNFÜZYON İÇİN LİYOFİLİZE TOZ İÇEREN FLAKON’un kullanım Şekli:

  1. Tedavi süresince, OXEBEWE reçetede nasıl yazıldıysa hekimin direktiflerine tam manasıyla uyulmalıdır.
  2. OXEBEWE kullanılması hastahane veya klinik ortamda yapılması gerekmektedir.

 

OXEBEWE IV İNFÜZYON İÇİN LİYOFİLİZE TOZ İÇEREN FLAKON Yan Etkileri :

  1. OXEBEWE ile tedavi sürerken karında sancı, soluk alamama, kurdeşen, yüzde, ağız ve boğazda şişkinlik,  gibi alerjiyi işaret eden belirtilerden herhangi birine sahipseniz derhal hekime haber verilmelidir.
  2. Özellikle eller ve ayak uçları olmak üzere belirli bölgede hissizlik veya karıncalaşma, ağız, burun ve cildin kolay morarması, ciltte soluklaşma, ağızda yaralar, deri altında kırmızı benekler, vücut ağrıları, grip belirtileri, üşüme, yüksek ateş , soluk alıp vermede güçlük, kalp atışında hızlılık, saçların dökülmesi, böbreklerde ve karaciğerde  hasar, işitme kaybı veya kulak çınlaması, devamlı süren kusma gibi rahatsızlıklarda destek almak için hekiminizle görüşmelisiniz.

 

İlaç Etken Maddesi: okzaliplatin
İlaç Marka İsmi: OXEBEWE IV İNFÜZYON İÇİN LİYOFİLİZE TOZ İÇEREN FLAKON

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir