OLADİN % 0.1 göz damlası, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Endikasyon Bilgisi :

Alerjiye karşı etki gösteren ve Olopatadin hidroklorür etken maddeyi içinde bulunduran OLADİN göz damlası, gözlerde yanma, kanlanma, şişlik, göz yaşarması, kızarıklık, şiddetli kaşınma ve batma gibi belirtilerle seyreden göz alerjisi durumunda kullanılır.

 

OLADİN % 0.1 göz damlası Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 

 1. İlacın etken maddesine karşı daha önce bir hassasiyet yaşadıysanız; bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. OLADİN göz damlası, 3 yaşından küçüklerde kullanılmaz.
 3. Eğer göz tansiyonunuz var ise; hekiminize danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
 4. Gözünüze lens takıyorsanız, ilacın kullanımı lensin rengini değiştirebileceğinden, OLADİN damlayı kullanmadan önce lensinizi çıkarınız. İlacınızı uyguladıktan sonra en az 15 dakika beklemelisiniz. Daha sonra lensinizi takabilirsiniz.
 5. Tedavi sırasında, gözlerde şiddetli ağrı, görmede ani değişiklik,  gözlerin kızarması, ışığa karsı bakarken ağrı duyma ya da çift görme durumu veya aniden görme alanında yüzen lekeler belirmesi durumlarından herhangi birisi görülürse derhal doktorunuza başvurunuz.
 6. OLADİN kullanmaya başladıktan sonra birkaç gün içinde iyileşme olmazsa hekiminizle irtibat kurunuz.
 7. İlacı uyguladığınızda geçici görme bulanıklığı meydana gelebilir. Araç veya makine  kullanımı gibi dikkat gerektiren akviteler için, görmenizin netleşmesini beklemelisiniz.
 8. Damlatıyıcı eller ve göz de dahil olmak üzere hiç bir yüzey ile temas ettirmeyiniz. Eğer damlalık kirlenirse gözde enfeksiyonlar oluşabilir ve bu durum görme kaybına varabilecek sonuçlarla karşılaşabilirsinz.
 9. OLADİN, hamilelik ve emzirme dönemlerinde hekime danışılmadan göze uygulanmamalıdır.

 

OLADİN % 0.1 göz damlası Nasıl kullanılır, kullanım Şekli:

 1. Hekiminiz OLADİN ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen hekimin direktiflerine uyunuz.
 2.  Başınızı arkaya doğru hafifçe kaldrınız, alt göz kapağını aşağıya doğru çekip, yukarıya bakınız. Damlayı damlatınız ve göz kapağınızı kapatınız. Damlayı damlatırken parmağınızı gözünüzün iç kenarına hafifçe bastırınız. Yaklaşık 1 dakika kadar böyle beklemelisiniz. Böylece damlanın gözyaşı kanalından içeri inmesi engellenmiş olacaktır. OLADİN, sabah ve akşam olmak üzere (sekiz saatlik arayla) günde 2 defa 1’er damla şeklinde kullanılır.

 

OLADİN % 0.1 göz damlası’nın Olası Yan Etkileri :

 1. OLADİN’in yaygın şekilde görülebilecek yan etkileri :Burunda ve gözde kuruluk, duyarlılık, yanma, ağız tadında değişiklikler, baş ağrısı.

 

İlaç Marka İsmi : OLADİN % 0.1 göz damlası
İlaç Etken Maddesi : Olopatadin hidroklorür ‘dür.

OLADİN % 0.1 göz damlası kullanma talimatı


OLADİN % 0.1 göz damlası kullanma talimatı

OLADİN % 0.1 göz damlası kısa ürün bilgisi


OLADİN % 0.1 göz damlası kısa ürün bilgisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir