OFNOL % 0.1 steril oftalmik çözelti, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Endikasyon Bilgisi :

Alerjiye karşı etki gösteren ve Olopatadin hidroklorür etken maddeyi içinde bulunduran OFNOL, gözlerde yanma, kanlanma, şişlik, göz yaşarması, kızarıklık, şiddetli kaşınma ve batma gibi belirtilerle seyreden göz alerjisi durumunda kullanılır.

 

OFNOL % 0.1 steril oftalmik çözelti Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. Mevsimsel göz alerjisinin belirtileri olan gözlerde yanma, kanlanma, şişlik, göz yaşarması, kızarıklık, şiddetli kaşınma durumlarının giderilmesinde kullanılır.
 2. İlacın etken maddesine karşı daha önce bir hassasiyet yaşadıysanız; bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 3. OFNOL  3 yaşından küçüklerde kullanılmaz.
 4. Eğer göz tansiyonunuz var ise; hekiminize danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
 5. Gözünüze lens takıyorsanız, ilacın kullanımı lensin rengini değiştirebileceğinden, OFNOL çözeltiyi kullanmadan önce lensinizi çıkarınız. İlacınızı uyguladıktan sonra en az 15 dakika beklemelisiniz. Daha sonra lensinizi takabilirsiniz.
 6. Tedavi sırasında, gözlerde şiddetli ağrı, görmede ani değişiklik,  gözlerin kızarması, ışığa karsı bakarken ağrı duyma ya da çift görme durumu veya aniden görme alanında yüzen lekeler belirmesi durumlarından herhangi birisi görülürse derhal doktorunuza başvurunuz.
 7. OFNOL kullanmaya başladıktan sonra birkaç gün içinde iyileşme olmazsa hekiminizle irtibat kurunuz.
 8. İlacı uyguladığınızda geçici görme bulanıklığı meydana gelebilir. Araç veya makine  kullanımı gibi dikkat gerektiren akviteler için, görmenizin netleşmesini beklemelisiniz.
 9. Damlatıyıcı eller ve göz de dahil olmak üzere hiç bir yüzey ile temas ettirmeyiniz. Eğer damlalık kirlenirse gözde enfeksiyonlar oluşabilir ve bu durum görme kaybına varabilecek sonuçlarla karşılaşabilirsinz.
 10.  OFNOL, hamilelik ve emzirme dönemlerinde hekime danışılmadan göze uygulanmamalıdır.

 

OFNOL % 0.1 steril oftalmik çözelti Nasıl kullanılır, kullanım Şekli:

 1. Hekiminiz OFNOL ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen hekimin direktiflerine uyunuz.
 2.  Başınızı arkaya doğru hafifçe kaldrınız, alt göz kapağını aşağıya doğru çekip, yukarıya bakınız. Damlayı damlatınız ve göz kapağınızı kapatınız. Damlayı damlatırken parmağınızı gözünüzün iç kenarına hafifçe bastırınız. Yaklaşık 1 dakika kadar böyle beklemelisiniz. Böylece damlanın gözyaşı kanalından içeri inmesi engellenmiş olacaktır. OFNOL göz damlası, sabah ve akşam olmak üzere (sekiz saatlik arayla) günde 2 defa 1’er damla şeklinde kullanılır.

 

OFNOL % 0.1 steril oftalmik çözelti’nin Olası Yan Etkileri :

 1. OFNOL Oftalmik Çözeltinin yaygın şekilde görülebilecek yan etkileri :Burunda ve gözde kuruluk, duyarlılık, yanma, ağız tadında değişiklikler, baş ağrısı.

 

İlaç Marka İsmi : OFNOL % 0.1 steril oftalmik çözelti
İlaç Etken Maddesi : Olopatadin hidroklorür ‘dür.

OFNOL %0.1 Steril Oftalmik Çözelti kullanma talimatı


OFNOL %0.1 Steril Oftalmik Çözelti kullanma talimatı

OFNOL %0.1 Steril Oftalmik Çözelti kısa ürün bilgisi


OFNOL %0.1 Steril Oftalmik Çözelti kısa ürün bilgisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir