NAXODER % 1 Krem, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Endikasyon Bilgisi:

İlacın aktif maddesi Naftifin Hidroklorür, cilt üzerine yerleşen mantarların üremesini durduran bir maddedir. NAXODER % 1 Krem, ciltte egzamayla ya da iltihabi durumlarla seyreden mantar hastalıklarında kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Eller (tinea manum), ayak (tinea pedis) ve tırnak (tinea unguium) mantarı; kasıkta veya bacakların arasında kahverengi, kırmızımsı lekeler, kaşınma, yanma hissiyle belirgin kasık mantarı ( tinea kruris ); göğüste, boyun, sırt ve kolların üst kısımlarında renksiz ya da normal cilt renginden daha koyu küçük yamalar şeklinde görülen samyeli mantarı; sıklıkla boyunda gövde, kol ve bacaklarda da görülebilen halka şeklinde iltihaplanmış, kaşıntıyla ve yüzeyden kabarık lezyonlarla belirgin vücut mantarında iltihabın ve kaşıntının önlenmesini ayrıca özellikle nemli bölgelerde yayılma özelliği gösteren koltuk, meme altları ve dış genital organlarda ince kabuklaşmalar, kırmızı veya kahverengi lekelerin görüldüğü cilt üzerine yerleşmiş maya mantarı olan Candidanın belirtilerinin giderilmesini hedeflemektedir.

 

NAXODER % 1 Krem Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. NAXODER Krem ile tedavi başlangıcında şikayetlerinizde hafiflemeler görülebilir. Ancak cilde yerleşen mantarlar tamamıyla yok olmadan da iyileşme görülebileceğinden hekim tavsiyesindeki kullanma süresini dikkate almalısınız.
 2. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için, düzenli olarak her gün aksatmadan sürünüz. Mantarlı lezyonlar tamamıyla geçtikten sonra, 15 gün daha  ilaç kullanımını sürdürmeniz hastalığın nüksetmesini önlemek açısından gereklidir.
 3. Tedavi esnasında vücut  ve kıyafet temizliğinde hijyene her zamankinden daha çok önem vermelisiniz. Özellikle iç çamaşırlar ve çoraplar sık sık çıkartılmalı, yerine temizi giyilmelidir.
 4. Çıkardığınız çorap, havlu ve iç kıyafetleri sıcak suyla yıkayınız/kaynatınız. Ütü yapmayı ihmal etmeyiniz.
 5. İç çamaşırlar, havlu ve çorapların pamuklu olmasına, naylon içermemesine özen gösteriniz.
 6. İlacı tavsiye edildiği gibi kullandığınız halde lezyonlarınızda bir düzelme olmazsa hatta daha da kötüleşme görülürse vakit kaybetmeden hekiminize bildirmelisiniz.
 7. Hamilelikte ve süt veren kadınlarda hekime sormadan kullanmaktan kaçınılmalıdır.
 8. Tedavi edilen cilt yüzeyinin hava almasını engelleyecek kıyafetler giymemelisiniz.  Bol, gevşek ve pamuklu kıyafetler tercih ediniz. Tedavi edilen yer ayaklarınız ise pamuklu çorap, sandalet ve hava dolaşımını sağlayabilecek ayakkabı giyiniz. Ayaklarınızın her zaman kuru olmasını sağlayınız.
 9. Duş aldıktan sonra, vücudunuzu hiç nem kalmayacak şekilde kurulamalısınız. Parmaklarınızın arasını tam anlamıyla kurutmak için saç kurutma makinesi kullanabilirsiniz.
 10. İlacı sürdüğünüz bölgede şiddetli ağrı, sızı veya akıntı gibi bir durumda bu kremi kullanmayı bırakıp, acilen hekiminize başvurunuz.
 11. Tedavi süresince tüy dökücü kremler, saç boyası, alkollü kozmetik ürünler gibi tahriş oluşturabilecek cilt ürünlerini kullanmaktan sakınmalısınız.
 12. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz var ise bu kremi kullanmanız öngörülmez.

 

NAXODER % 1 Krem’ in kullanım Şekli:

 1. NAXODER ile tedavi sürecini reçetede yazıldığı gibi hekiminizin direktiflerine göre yerine getirmelisiniz.
 2. Cilt ve tırnak mantarı için  geceleri 1 kere olmak üzere temiz ve kurulanmış mantarlı yüzeyi kaplayacak şekilde  ve çevresine (2 cm) parmağınızla  ufak miktarda aldığınız kremi yavaşça masaj yapar gibi sürünüz.  Tırnak, parmak aralığı ya da göğüs altı gibi birbirine sürtünen yerlere gazlı bez konulabilir.
 3. Tedavi süresi mantarlı yüzeylerin şiddetine göre farklılaşabilir. Ağır olmayan mantar hastalığında tedavi süresi 15 gün ila bir ay; ciddi olgularda 1 ila 2 ay,  tırnak mantarı 6 ay, vücut mantarında 1 ay, cildin birbirine sürtünen yüzeylerindeki mantar enfeksiyonunda ise 15 gündür.

 

NAXODER % 1 Krem Yan Etkileri :

 1. Bu kremi kullanırken yüzünüzde, dudak, dil veya boğazınızda şişme, nefes darlığı, üritker  gibi  ilaç alerjisinin işareti olan bir durum geliştiğinde acilen hekiminize başvurunuz.
 2. NAXODER kullananlarda ilacın kullanımına bağlı olarak sıklıkla gözlemlenen yan etkilere ait bir veri bulunmamaktadır.

 

İlaç Etken Maddesi: Naftifin Hidroklorür
İlaç Marka İsmi: NAXODER % 1 Krem

Source link

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir