MUKODOSTİN 300 mg Kapsül, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Endikasyon Bilgisi :

MUKODOSTİN Kapsül‘ün etken maddesi erdostein, mukolitik (solunum yollarında balgam eritici ve atılımını kolaylaştırıcı) etki gösteren bir maddedir. MUKODOSTİN, bronşlar ve akciğerlerle (bronkopulmoner)  ilgili  hastalıklarda ve soğuk algınlığına, üşütmeye bağlı solunum yollarının iltihaplanması durumlarında; balgam eritici özelliği sayesinde solunum yollarını kaplayan koyu şekildeki balgamı sulandırarak kolayca  dışarıya atılımını sağlar ve göğüs tıkanıklıklarını azaltır.  MUKODOSTİN, balgam oluşumunun da eşlik ettiği boğaz iltihaplanması (farenjit), soluk borusunda iltihaplanma (trakeit), gırtlak-larinksin iltihaplanması (larenjit), bronş ve akciğer iltihaplanması gibi solunum yollarındaki enfeksiyonlarda özellikle kronik bronşitte ve KOAH ‘da koyu ve yapışkan olduğu için hasta tarafından çıkarılamayan ya da güçlükle çıkarılabilen koyu kıvamlı mukusun (balgamın) daha kolay çıkarılması ve balgam oluşumunun önlenmesi için kullanılmaktadır.

 

MUKODOSTİN Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. MUKODOSTİN formülü :1 kapsül 300  mg Erdostein ihtiva eder.  Diğer bileşenler : magnezyum stearat, jelatin, titanyum dioksit, eritrosin, kinolin sarısı,  Avicel pH 102 ve povidon K 30.
 2. MUKODOSTİN Kapsül’ün içindeki aktif maddeye ya da ilacın içinde yukarıda belirtilen diğer bileşenlerden birisine karşı geçmişte bir hassasiyet geliştiği ile ilgili bir hikayeniz var ise; kullanmayınız.
 3. Eğer şiddetli derecede karaciğer veya böbrek işlevlerinizde yetersizlik ya da peptik ülseriniz var ise; MUKODOSTİN kullanmayınız.
 4. Eğer hafif derecede karaciğer rahatsızlığınız var ise; hekime danışmadan MUKODOSTİN’i  kullanmayınız. Hafif dereceli karaciğer rahatsızlığı olanlarda günlük alınacak toplam doz miktarı 300 mg ile (1 kapsülle) sınırlı tutulmalıdır.
 5. Gebelikte ve emziren kadınlarda kullanılmaması önerilir.
 6. MUKODOSTİN çocuklara verilmemeli, çocuk hastalar ilacın süspansiyon formu ile tedavi edilmelidir.
 7. MUKODOSTİN kullanırken su ve sulu gıdalar tüketmeniz, ilacın balgam söktürücü etkisini arttırmaya yardımcı olması açısından önemlidir.
 8. MUKODOSTİN’i  öksürük kesici ilaçlarla beraber kullanılması öngörülmemektedir. Öksürük kesici ilaçlar öksürük refleksinin azalmasına sebep olabilir dolayısıyla bu durum, balgamın öksürükle dışarıya atılmasını engelleyebilir.

 

MUKODOSTİN Kapsül’ ün Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz MUKODOSTİN ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız önemlidir. Tedavi süresince muhakkak hekiminizin direktiflerini harfiyen yerine getiriniz.  Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz yönde etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. MUKODOSTİN’in her bir dozunu yeterli miktarda suyla beraber yutunuz. Erişkinler için normalde günlük önerilen toplam doz miktarı: sabah 1 kapsül ve akşam 1 kapsül şeklinde günde 2 defa kullanılır. Ancak hafif derecede karaciğer rahatsızlığı olanlarda günlük alınacak toplam doz miktarı 1 defa 1 kapsül şeklinde kullanılması önerilir. MUKODOSTİN ile tedavi süresi 7 ila 10 gündür.
 3. Günlük 1200 mg’ın üzerinde kullanıldığı durumlarda mide-bağırsak sisteminde hafif yan etkiler oluşturabilir. MUKODOSTİN Kapsül
  aşırı dozda alındığında hastanın en yakın sağlık kurumuna nakledilip, bir an önce kusturulması veya midesinin yıkanması gerekir.

 

MUKODOSTİN Kapsül’ün Olası Yan Etkileri :

 1. Soluk alıp vermede zorluk, ciltte kaşıntı eşliğinde döküntü, kızarıklık, ezgzema, baş ağrısı, ağız tadında değişiklik, mide ağrısı, kusma MUKODOSTİN’in çok seyrek görülebilecek yan etkileridir.
 2. MUKODOSTİN Kapsül kullandıktan sonra karın ağrısı, zor nefes alma,  kurdeşen, yüzde, dudaklarda, boğaz veya dilde şişlik gibi ilaca karşı alerjiyi işaret eden bir durumda tedaviyi kesip, acilen hekiminize haber veriniz ve bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.

 

MUKODOSTİN’in saklanması

 1. MUKODOSTİN’i 25 dereceden düşük oda sıcaklığında saklayınız.

 

İlaç Etken Maddesi: Erdostein
İlaç Marka İsmi: MUKODOSTİN 300 mg Kapsül
İlacın farmakoterapötik grubu ve ATC kodu: Mukolitikler- R05CB15
İlacın ruhsat sahibi: Farmanova Sağlık Hizmetleri Limited Şirketi
Suryapı & Akel İş Merkezi Rüzgarlıbahçe Mah. Şehit Sinan Eroğlu Cad. No: 6 34805 Kavacık-34805 Beykoz/İstanbul
Tel no: 0 212 326 9170
Üretici Firma: Sandoz İlaç San. ve Tic. A.Ş. Gebze Plastikçiler Organize Sanayi Bölgesi
Atatürk Bulvarı 9. Cad. No:1 Gebze-41400/Kocaeli

MUKODOSTİN Kapsül prospektüsü, kullanma talimatı

MUKODOSTİN Kapsül prospektüsü, kullanma talimatı

MUKODOSTİN Kapsül kısa ürün bilgisi

MUKODOSTİN Kapsül kısa ürün bilgisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir