MUKODOSTİN 175 mg/5ml süspansiyon için toz, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Endikasyon Bilgisi :

MUKODOSTİN 175 mg / 5ml süspansiyon hazırlamak için kuru toz ‘un etken maddesi erdostein mukolitik (solunum yollarında balgam eritici ve atılımını kolaylaştırıcı) etki gösteren bir maddedir. MUKODOSTİN süspansiyon (şurup), bronşlar ve akciğerlerle (bronkopulmoner)  ilgili  hastalıklarda ve soğuk algınlığına, üşütmeye bağlı solunum yollarının iltihaplanması durumlarında; balgam eritici özelliği sayesinde solunum yollarını kaplayan koyu şekildeki balgamı sulandırarak kolayca  dışarıya atılımını sağlar ve göğüs tıkanıklıklarını azaltır.  MUKODOSTİN süspansiyon (şurup), balgam oluşumunun eşlik ettiği boğaz iltihaplanması (farenjit), soluk borusunda iltihaplanma (trakeit), gırtlak-larinksin ihtihaplanması (larenjit), bronş ve akciğer iltihaplanması gibi solunum yollarındaki enfeksiyonlarda özellikle kronik bronşitte ve KOAH ‘da koyu ve yapışkan olduğu için hasta tarafından çıkarılamayan güçlükle çıkarılabilen koyu kıvamlı mukusun (balgamın) daha kolay çıkarılması ve balgam oluşumunun önlenmesi için kullanılmaktadır. 2 yaşından büyük çocuklarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

 

MUKODOSTİN 175 mg / 5ml süspansiyon için kuru toz Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. MUKODOSTİN formülü :5 ml’lik 1 ölçek süspansiyon 175 mg Erdostein ihtiva eder.  Diğer bileşenler : 2077.5 mg Sukroz, 142.5 mg Sodyum nişasta glikolat, 40.0 mg aspartam, 10.0 mg Sodyum benzoat, 10.0 mg Sodyum sakkarin, portakal tozu aroması ve ksantan zamkı ilacın yardımcı maddeleridir.
 2. MUKODOSTİN Süspansiyonun içindeki aktif maddeye (erdosteine) ya da ilacın içinde yukarıda belirtilen diğer bileşenlerden birisine karşı bir hassasiyet (alerji) durumu daha önce geliştiyse; kullanmayınız.
 3. Eğer şiddetli derecede karaciğer veya böbrek işlevlerinizde yetersizlik ya da peptik ülseriniz var ise; MUKODOSTİN süspansiyonu kullanmayınız.
 4. MUKODOSTİN, hamilelikte ve emziren kadınlarda kullanılması uygun değildir.
 5. MUKODOSTİN, 2 yaşından küçüklere verilmemelidir.
 6. MUKODOSTİN süspansiyon kullanırken su ve sulu gıdalar tüketmeniz, ilacın balgam söktürücü etkisini arttırmaya yardımcı olması açısından önemlidir.
 7. MUKODOSTİN süspansiyonun öksürük kesici ilaçlarla beraber kullanılması öngörülmemektedir. Öksürük kesici ilaçlar öksürük refleksinin azalmasına sebep olabilir dolayısıyla bu durum, balgamın öksürükle dışarıya atılımını engelleyebilir.
 8. MUKODOSTİN, antibiyotikler (beta-laktam grubu, eritromisin, trimetoprim-sulfametoksazol), ß2 mimetikler ve teofilin ile birlikte kullanıldığında istenmeyen yan etkiler gözlenmez. Ancak, antibiyotikler ile aynı yönde etkiler oluşturmakta ve tedavi edici etkilerini arttırmaktadır.

 

MUKODOSTİN 175 mg / 5ml süspansiyon için kuru toz’ un Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz MUKODOSTİN süspansiyonu nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız önemlidir. Tedavi süresince muhakkak hekiminizin direktiflerini harfiyen yerine getiriniz.
 2. Toz bulunan MUKODOSTİN şişesine şişenin çizgisine kadar kaynatılmış soğutulmuş su ilave ediniz. Şişenin ağzını kapatıp tozun çözünmesi için iyice çalkalayınız. İlacı her kullanımdan çalkalamaya özen gösteriniz. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  ölçekli kaşık kullanınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.
 3. Kullanıma hazır hale gelen MUKODOSTİN süspansiyon (şurup) buzdolabında 10 güne kadar tutulabilir.
 4. 2 yaşından büyük çocuklarda MUKODOSTİN şurup şu şekilde kullanılır : 15 ila 19 kilo arası çocuklara günde 2 defa 1 er ölçek; 20 ila 30 kilo arası çocuklara günde 3 defa 1 er ölçek; 30 kilonun üstündeki çocuklara günde 2 defa 2 şer ölçek şeklinde verilebilir. Tedavi süresi 7 ila 10 gündür.

 

MUKODOSTİN 175 mg / 5ml süspansiyon için kuru toz’un olası yan etkileri :

 1. MUKODOSTİN süspansiyon kullandığınız sürece karın ağrısı, zor nefes alma,  kurdeşen, yüzde, dudaklarda, boğaz veya dilde şişlik gibi ilaca karşı alerjiyi işaret eden bir durumda tedaviyi kesip, acilen hekiminize haber veriniz ve bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.
 2. Soluk alıp vermede zorluk, ciltte kaşıntı eşliğinde döküntü, kızarıklık, egzema, baş ağrısı, ağız tadında değişiklik, mide ağrısı, kusma MUKODOSTİN Süspansiyonun çok seyrek görülebilecek yan etkileridir.

 

İlaç Etken Maddesi: Erdostein
İlaç Marka İsmi: MUKODOSTİN 175 mg / 5ml süspansiyon hazırlamak için kuru toz
İlacın farmakoterapötik grubu ve ATC kodu: Mukolitikler- R05CB15
İlacın ruhsat sahibi: Farmanova Sağlık Hizmetleri Limited Şirketi
Suryapı & Akel İş Merkezi Rüzgarlıbahçe Mah. Şehit Sinan Eroğlu Cad. No: 6 34805 Kavacık-34805 Beykoz/İstanbul
Tel no: 0 212 326 9170
Üretici Firma:
Sandoz İlaç San. ve Tic. A.Ş. Gebze Plastikçiler Organize Sanayi Bölgesi
Atatürk Bulvarı 9. Cad. No:1 Gebze-41400/Kocaeli
MUKODOSTİN süspansiyon prospektüsü, kullanma talimatı
MUKODOSTİN süspansiyon prospektüsü, kullanma talimatı

MUKODOSTİN süspansiyon kısa ürün bilgisi
MUKODOSTİN süspansiyon kısa ürün bilgisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir