MONOKET tablet, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi isosorbid-5-mononitrattır. MONOKET Tablet, kalp hastalıklarında damar çapının daralmasını önleyerek, kalbin yaptığı işi azaltıp, oksijen ihtiyacını en aza indirir. MONOKET, koroner arter (koroner atardamar) hastalığında damarlarda daralmaya neden olan sertleşme neticesinde meydana gelen göğüste başlayıp sol kola doğru yayılan şiddetli ağrı, soluk alamama, aşırı ter dökme ile belirgin Anjina pektoris ataklarının engellenmesinde ve kalp yetersizliğinde idame tedavi olarak kullanılmaktadır.

 

MONOKET Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Noktalar:

  1. Eğer kafa travması, bayılma, şok, aşırı düşük tansiyon, ani kalp enfarktüsü, beyninizle alakalı bir kanama söz konusuysa,  tedaviye başlamadan önce hekiminize rahatsızlıklarınızı eksiksiz olarak bildiriniz.
  2. MONOKET tablet kullanımıyla gelişebilecek hipotansiyona karşı, yaşlı hastalarda ayakta durma sırasında düşmelerin yaşanmaması için dikkatli davranılmalıdır.
  3. Gebeliğiniz süresince ve süt verme dönemlerinizde hekime sormadan kullanmanız sakıncalıdır.
  4. MONOKET tablet ile uzun süreli tedavinin ardından bırakılması öngörülmüşse, ilacın birdenbire değil, dozun giderek azaltılarak yavaş yavaş bırakılması tavsiye edilmektedir.
  5. Kısa süre içinde gelişen ani kalp krizi (miyokardial enfarktüs) (kalp krizi) veya konjestif kalp yetmezliğinde etkisi bulunmamaktadır. Bu yüzden bu durumlarda kullanılması tavsiye edilmez. Kullanılması halinde ise; hipotansiyon ve kalp atışlarında aşırı artma söz konusu olabileceğinden gerekli tedbirler alınmalıdır.

 

MONOKET tablet’in kullanım Şekli:

  1. MONOKET tablet ile tedavi süresince reçetede yazıldığı gibi hekiminizin direktiflerine tam manasıyla uymalısınız.  Tavsiye edilenden daha fazla ya da ilacı bırakmanız söylenmesine karşı halen ısrarla ilaca devam etmeyi uzattığınız takdirde rahatsızlığınızda bir iyileşme sağlanmaz, aksine hayati tehlikeye varabilecek ölçüde sağlığınıza ciddi zararları olur.
  2. MONOKET tableti 1 bardak dolusu suyla beraber içiniz.

 

MONOKET tablet Yan Etkileri :

  1. MONOKET ilacı kullandıktan sonra soluk alamama, kurdeşen, yüzde, ağız ve boğazda şişkinlik, şiddetli karın ağrısı gibi alerjiyi işaret eden belirtilerden herhangi birine sahipseniz derhal bir sağlık kuruluşuna müracaat ediniz.
  2. Baş ağrısı, baş dönmesi, midede bulanma, tansiyonda düşme ilacın hafif yan etkileridir. Bu yan etkilerde hekiminizle konuşup, ilaca devam edebilirsiniz.

 

İlaç Etken Maddesi: isosorbid-5-mononitrat
İlaç Marka İsmi: MONOKET 40 mg tablet
İlacın diğer formu : MONOKET 20 mg tablet

MONOKET 40 mg tablet kullanma talimatı

MONOKET 40 mg tablet kullanma talimatı

MONOKET 20 mg tablet kısa ürün bilgisi

MONOKET 20 mg tablet kısa ürün bilgisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir