LOTEPROL % 0,5 Steril Oftalmik Süspansiyon, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi kortikosteroid ilaç grubundan Loteprednol Etabonat’dır. LOTEPROL Steril Oftalmik Süspansiyon, alerji ve iltihaba sebep olan kimyasalların etkilerini ve salınımlarını yavaşlatan bir ilaçtır. Gözlerde yanma, kızarma, kaşınma, yaşarma, batma gibi göz alerjisi veya enfeksiyon, ameliyat ya da dış etkenlere bağlı iltihaplanma durumunda şişme, ağrı ve iltihaplanmayı gidermek için kullanılmaktadır. Kullanımı yetişkinler içindir.

 

LOTEPROL Steril Oftalmik Süspansiyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz (hassasiyetiniz) var ise bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Eğer, gözünüzde mantar ya da Mycobacteriacea (bir bakteri çeşidi)’nin sebep olduğu bir rahatsızlık ya da  gözünüzde uçuk ya da  variella veya vaksinya virüsünün sebep olduğu bir enfeksiyon var ise veya kortizon alerjisi ya da emzirme döneminde iseniz ve bebeğinize süt veriyorsanız; kullanmayınız. LOTEPROL tedavisine başlamadan önce durumunuz hakkında mutlaka hekiminizi bilgilendirmelisiniz.
 3. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde LOTEPROL ilacı hekiminize danışmadan kullanmayınız.
 4. Damlatıyıcı eller ve göz de dahil olmak üzere hiç bir yüzey ile temas ettirmeyiniz. Eğer damlalık kirlenirse gözde enfeksiyonlar oluşabilir ve bu durum görme kaybına varabilecek sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.
 5. İlacı kullandığınızda geçici görme bulanıklığı meydana gelebilir. Bu durum düzeldikten sonra makine ya da araç kullanabilirsiniz.
 6. Gözünüze lens takıyorsanız, ilacın kullanımı lensin rengini değiştirebileceğinden, LOTEPROL damlayı kullanmadan önce lensinizi çıkarınız ve ilacınızı uyguladıktan en az 15 dakika sonra lensinizi takabilirsiniz.
 7. LOTEPROL kullanmaya başladıktan sonra birkaç gün içinde durumunuzda düzelme olmazsa hekiminizle irtibat kurunuz.

 

LOTEPROL Steril Oftalmik Süspansiyon‘un Kullanım Şekli :

 1. Hekim ile görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız. Hekiminiz LOTEPROL ilacını nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı uygulamadan önce iyice çalkalayın. Başınızı arkaya doğru hafifçe kaldırınız, alt göz kapağını aşağıya doğru çekip, yukarıya bakınız. Damlayı damlatınız ve göz kapağınızı kapatınız. Damlayı damlatırken parmağınızı gözünüzün iç kenarına hafifçe bastırınız. Yaklaşık 1 dakika kadar bu pozisyonda kalınız. Böylece damlanın gözyaşı kanalından içeri inmesi engellenmiş olacaktır.
 3. Günlük önerilen doz miktarı : Hastalıklı göze günde 4  defa 1 ya da 2 damla şeklinde kullanılır.  Hekiminiz  ilk hafta içindeki başlangıç tedavisinde dozlamayı her saatte 1 damlaya kadar yükseltebilir. Şikayetleriniz 2 günden sonra devam ederse, hekiminiz tedavinizi yeniden değerlendirecektir.
 4. Ameliyatlı göz için günlük önerilen doz miktarı:  LOTEPROL, cerrahi operasyondan 24 saat sonra kullanılmaya başlanır ve 2 hafta süresince günde 4 defa 1-2 damla şeklinde kullanılır.
 5. LOTEPROL damlanın ilk açılmasından 28 gün sonra, kullanılmayan kısmının atılması gerekir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı, soluk alıp vermede güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , ağız içi ve boğazda şişlik gibi bir durumda hekiminizi bilgilendiriniz.
 2. Gözde kuruluk, kaşıntı, batma, sulanma, kanlanma, göz içi basıncının yükselmesi ve baş ağrısı LOTEPROL damlanın yaygın görülen yan etkileridir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Loteprednol Etabonat
İlaç Marka İsmi: LOTEPROL % 0,5 Steril Oftalmik Süspansiyon
İlaç ATC Kodlaması: Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ilaç sınıflamasında LOTEPROL , sırasıyla; DUYU ORGANLARI, OFTALMOLOJİK İLAÇLAR, ANTİENFLAMATUAR İLAÇLAR, Kortikosteroidler, loteprednol etabonat olarak sınıflandırılmış şekilde ve S01BA14 ATC koduyla yer alır. Eczaneden normal reçeteyle alabileceğiniz LOTEPROL Oftalmik Süspansiyon’un üretimini yapan Deva Holding A.Şti.’dir. İlaç ruhsatı da aynı şirkete aittir.
— LOTEPROL endikasyonu, ne ilacı;
—LOTEPROL uygulanımından önce bilinmesi gereken konular; emzirme evresinde, hamile olanlarda kullanılır mı;  etkileşim bilgisi ve kontrendikeleri; saklama koşulları;
—LOTEPROL kullanımıyla ortaya çıkan istenmeyen etkilerde yapılması gerekenler;
—LOTEPROL kullanışı ile ilgili öneriler, uygulanım biçimi, doz bilgisi; bunlarla ilgili hekim ve hastaların okuması için hazırlanmış prospektüslerin pdf belgelerinde Deva Holding’in daha kapsamlı açıklamalarına erişilebilir.
LOTEPROL % 0,5 Steril Oftalmik Süspansiyon’a ait prospektüs, kullanma talimatı
LOTEPROL % 0,5 Steril Oftalmik Süspansiyon’a ait prospektüs, kullanma talimatı

LOTEPROL % 0,5 Steril Oftalmik Süspansiyon’a ait pdf belgesi (kısa ürün bilgisi)
LOTEPROL % 0,5 Steril Oftalmik Süspansiyon’a ait pdf belgesi (kısa ürün bilgisi)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir