LINOXA I.V. INFUZYONLUK KONSANTRE COZELTI ICEREN FLAKON, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi okzaliplatindir. Vücuttaki kanserli hücrelerin üremesini ve bulunduğu yerden başka bölgeye atlamasını durdurmaya yardımcı olur. LINOXA metastatik kolorektal kanserde (kolon,rektum kanseri) ve tümörün alınmasından sonra ya da  3. evre kolon kanserinde diğer kanser ilaçlarıyla beraber kullanılmaktadır.

 

LINOXA I.V. INFUZYONLUK KONSANTRE COZELTI ICEREN FLAKON Hakkında Bilinmesi Gereken Noktalar:

  1. İlacın içindeki platin ya da platin içerikli ürünlere karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  2. Bu ilaca bağlı bulantılarda, mide bulantısını giderici etkisi olan ilaçlar kullanılabilir.
  3. Ağır böbrek hastalığı, kemik iliği ile ilgili bir bozukluk veya aneminiz  var ise LINOXA ile tedaviye başlamadan önce hekiminizi bilgilendirmelisiniz. Bu ilacı kullanmanız sizin için uygun olmayabilir.
  4. LINOXA ilacı kullanırken bağışıklık sisteminizde zayıflama olabileceğinden vücut enfeksiyonlara karşı daha dirençsiz hale gelir. Gribal enfeksiyon, bulaşıcı hastalık veya herhangi bir enfeksiyon taşıyan hastalardan uzak durmalısınız.  Ayrıca bağırsak tümörleri (sol ve özellikle sağ kolon tümörleri)  kan kaybına sebep olabileceğinden tedavi sürerken kan nakli de yaptırmanız gerekebilir.
  5. LINOXA süt veren annelerde ve gebelikte kesinlikle kullanılmaz. Hatta doğurganlığı etkileyebileceğinden LINOXA ile kanser tedavisi gören baba ve anne adaylarının tedavi bittikten sonraki en az altı ay boyunca doğurganlığı koruyucu ilaç ve araçları düzenli olarak kullanmaları gerekmektedir.

 

LINOXA I.V. INFUZYONLUK KONSANTRE COZELTI ICEREN FLAKON’un kullanım Şekli:

  1. LINOXA kullanılması hastahane veya klinik ortamda yapılması gerekmektedir.
  2. Tedavi süresince, LINOXA reçetede nasıl yazıldıysa hekimin direktiflerine tam manasıyla uyulmalıdır.

 

LINOXA I.V. INFUZYONLUK KONSANTRE COZELTI ICEREN FLAKON Yan Etkileri :

  1. Grip belirtileri, üşüme, yüksek ateş , soluk alıp vermede güçlük, kalp atışında hızlılık, böbreklerde ve karaciğerde  hasar, işitme kaybı veya kulak çınlaması, devamlı süren kusma, vücut ağrıları, saçların dökülmesi, özellikle eller ve ayak uçları olmak üzere belirli bölgede hissizlik veya karıncalaşma, ağız, burun ve cildin kolay morarması, ciltte soluklaşma, ağızda yaralar, deri altında kırmızı benekler gibi rahatsızlıklarda destek almak için hekiminizle görüşmelisiniz.
  2. LINOXA ile tedavi sürerken soluk alamama, kurdeşen, yüzde, ağız ve boğazda şişkinlik, karında sancı gibi alerjiyi işaret eden belirtilerden herhangi birine sahipseniz derhal hekime haber verilmelidir.

 

İlaç Etken Maddesi: okzaliplatin
İlaç Marka İsmi: LINOXA I.V. INFUZYONLUK KONSANTRE COZELTI ICEREN FLAKON

Source link

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir