KINETRA 12,5 mg Tablet. nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Karvedilol‘ dür. KINETRA 12,5 mg Tablet, kalp ve dolaşım sistemi (toplardamar ve atardamarlar üzerinden kan akışı)  ile ilgili bir ilaç olup, damarları genişletir, kalbin atım hızını düzenler, kan basıncını düşürür ve  damarların deforme olmasını önler. Kalbe kan sağlayan damarların daralması sonucunda kalbe ulaşan besin ve oksijen miktarının azalmasına bağlı olarak ortaya çıkan kalp hastalıklarında faydalı etkiler gösterir. KINETRA Tablet,  kronik kalp yetmezliği tedavisinde, koroner kalp hastalığı – anjina pektoris tedavisinde, miyokard infarktüsü (kalp krizi) sonrası kalpte oluşan işlev bozukluklarında ve yüksek tansiyon (hipertansiyon) tedavisinde kullanılmaktadır.

Anjina Pektoris : kalbi besleyen damarların daralması ya da tıkanması sonucu oluşan ve  nöbetler şeklinde seyreden göğüste şiddetli ağrı veya baskı hissi ile birlikte nefes almada zorluk.

 

KINETRA 12,5 mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. KINETRA Tablet, kalbe kan sağlayan damarların daralması sonucunda kalbe ulaşan besin ve oksijen miktarının azalmasına bağlı olarak ortaya çıkan kalp hastalıklarının tedavisinde kullanılır.
 3. Tedaviye başlamadan önce doktorunuza, kullandığınız diğer kalp ve tansiyon ilaçlarınızı söyleyiniz.
 4. Eğer karaciğer yetmezliğiniz varsa ya da  düşük nabız, düşük tansiyon, kalp bloğu veya yavaş kalp atımları gibi  kalp problemleri, kanda yüksek asit düzeyi, böbrek üstü bezinde büyüme, astım, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) durumlarından herhangi biri ya da bir kaçı varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu rahatsızlıklarınız hakkında bilgilendiriniz. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 5. Karaciğer veya böbrek hastalığı varsa ya da  şeker hastalığı (diyabet), genelde iyi huylu olan böbrek üstü tümörü, tiroid bozukluğu, düşük tansiyon, bronşit, amfizem gibi solunum bozuklukları, depresyon, el ve ayak parmaklarında kan dolaşım bozukluğuna bağlı olarak hissizleşmesi, kas zayıflığı, alerjik rahatsızlıklar, ciddi bir deri hastalığı durumlarından herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza rahatsızlıklarınızı ve kullandığınız ilaçları söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamaları ve spesifik testler gerekebilir.
 6. Tedaviniz sırasında ilacın üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettiriniz.
 7. İlacın kullanımını doktorunuza danışmadan bırakmayınız ve doz atlaması yapmayınız. İlacın kullanımını aniden durdurmak kalbinizle ilgili ciddi problemlere yol açar, durumunuzu daha da kötüleştirebilir.
 8. Düzenli bir şekilde atlamadan kullanınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettiriniz.
 9. Tedaviniz sırasında alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol  tansiyonunuzu (kan basıncını) daha da düşürebilir ve  ilacın olası yan etkilerini artırır.
 10. •18 yaşından küçük çocuklar ve ergenlerde kullanılmamalıdır.
 11. Hamilelik döneminde çok gerekli olmadıkça kullanımı önerilmemektedir. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız doktorunuza derhal durumu bildirmelisiniz. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Eğer bebek emziriyor sanız doktorunuzu bilgilendiriniz. Emzirme döneminde emzirilen bebeğe zararı olup olmadığı kanıtlanmamıştır. Ancak çok gerekli hallerde doktorunuz tarafından anne ve bebek açısından fayda/risk değerlendirmesi yapılabilir.

 

KINETRA 12,5 mg Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın her dozunu yeterli miktarda su ile birlikte alınız.  Kalp yetmezliği olan hastalarda yemeklerle birlikte alınmalıdır.
 3. İlacınızı her gün aynı saatlerde almaya özen gösteriniz

 

 İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Astım, nefes darlığı, bayılacakmış gibi hissetme, bayılma, kalp atışlarında yavaşlama, kalp yetmezliği, şişlik ve ani kilo alma, bileklerde ve ayaklarda şişlik, el ve ayaklarda soğukluk hissi durumlarından herhangi birine sahip iseniz tıbbı yardım için derhal doktorunuza başvurunuz.
 3. Hafif baş ağrısı ( tedavinin başında görülebilir), baş dönmesi, sersemlik hissi, göğüs ağrısı, nefes almada zorluk, kas ağrısı, yorgunluk, kol ve bacaklarda şişme çok yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Karvedilol
İlaç Marka İsmi:  KINETRA 12,5 mg Tablet

KINETRA 12,5 mg Tablet kullanma talimatı


KINETRA 12,5 mg Tablet kullanma talimatı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir